Menu główne

Pomoc

Pomoc - telewizja Pomoc - Internet Pomoc - telefonia stacjonarna Pomoc - telewizja trzeciej generacji Pomoc - telefonia mobilna

Sieci bezprzewodowe (modem WiFi)

W przypadku gdy jest już zainstalowana usługa TOYAnet w lokalu, należy skontaktować się z lokalnym Biurem Obsługi Abonenta, w celu umówienia się na wymianę modemu. W przypadku nowej instalacji, należy udać się do lokalnego Biura Obsługi Abonenta i podpisać umowę lub wypełnić formularz zamówienia usługi. Warunki finansowe instalacji modemu z bezprzewodowym połączeniem dostępne są w cenniku na stronie www.toya.net.pl.
Sieci bezprzewodowe są poprawnie obsługiwane przez systemy: MacOSX, Windows XP, Windows 2003 lub nowsze. W systemie Windows XP dla poprawnej pracy wymagane jest zainstalowanie poprawki Service Pack 2 (SP2) w odpowiedniej wersji językowej. Poprawki te dostępne są poprzez witrynę windowsupdate.com. W przypadku posiadania dodatku Service Pack 1 (SP1) należy zainstalować dodatkową poprawkę do obsługi sieci bezprzewodowej. Zalecamy jednak zainstalowanie poprawki Service Pack 2 ze względu na zwiększony poziom bezpieczeństwa systemu, jaki ona oferuje. W systemach Windows 2003 niezbędne jest zainstalowanie poprawki Service Pack 1 (SP1) w odpowiedniej wersji językowej, dostępnej poprzez witrynę windowsupdate.com. W starszych systemach operacyjnych (Windows 98/ME/2000) obsługa karty bezprzewodowej jest realizowana przez jej sterownik, który trzeba zainstalować w systemie. Nie polecamy takiego rozwiązania ze względu na kłopoty, jakie mogą wyniknąć przy takiej konfiguracji.
Modem kablowy powinno się umieszczać w centralnym punkcie pomieszczenia, w którym będą komputery.
Jeżeli laptop został wyposażony w bezprzewodową kartę sieciową, to w połączeniach sieciowych powinno być widoczne bezprzewodowe połączenie. Można również sprawdzić na stronie producenta laptopa, czy dany model został wyposażony w bezprzewodową kartę.
Standard 802.11b obsługuje prędkości do 11 Mbps, zaś 802.11g do 54 Mbps, dodatkowo standard 802.11g Enhanced jest do 35% szybszy od 802.11g. Faktyczna prędkość wewnątrz sieci domowej jest mniejsza, ze względu na narzut protokołu radiowego oraz w dużym stopniu zależy od szybkości karty bezprzewodowej i umiejscowienia bezprzewodowego modemu kablowego. Należy również pamiętać, że urządzenia wykorzystujące pasmo 2.4 GHz, takie jak: inne sieci bezprzewodowe, mikrofalówki, telefony bezprzewodowe, bluetooth mogą powodować zakłócenia i zmniejszenie prędkości.
Karta sieciowa powinna umożliwiać przyłączenie do wybranego typu komputera osobistego. Na rynku dostępne są karty sieciowe do laptopów (w postaci karty PCMCIA), do komputerów osobistych (na szynie PCI) oraz uniwersalne adaptery podłączane poprzez szynę USB. Ze względu na prędkości przesyłanych informacji wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kart sieciowych 802.11b i 802.11g. Standard 802.11b obsługuje prędkości do 11 Mbps, zaś 802.11g do 54 Mbps. Prędkość Internetu jest kilkanaście razy mniejsza od 802.11b, więc z powodzeniem można wybrać wolniejsze karty 802.11b. W przypadku przesyłania dużych ilości danych w sieci lokalnej (pomiędzy komputerami podłączonymi za modemem), zalecane jest korzystanie z szybszych kart obsługujących standard 802.11g. Karta sieciowa, jaka może działać w sieci TOYA, musi obsługiwać szyfrowanie WPA i współpracować z interfejsem do konfiguracji połączenia w Windows XP lub nowszym. Ze względów bezpieczeństwa z modemami wykorzystywanymi w sieci TOYA nie będą działać karty bez włączonego szyfrowania danych lub ze słabszym szyfrowaniem, np. WEP. Lista kart sieciowych posiadających certyfikat WiFi i obsługujących standard WPA dostępna jest na stronie www.wi-fi.org/certified_products/.
Wired Equivalent Privacy to standard szyfrowania stosowany w sieciach bezprzewodowych. Aktualnie stosowanie WEP nie jest bezpieczne. W sieci TOYA wymagane jest korzystanie z szyfrowania WPA.
Wi-Fi Protected Access jest poprawioną wersją standardu szyfrowania WEP. Następcą WPA jest standard WPA2, który na dzień dzisiejszy nie został jeszcze szeroko zaimplementowany w urządzeniach do sieci bezprzewodowych.
Service Set Identifier to unikatowa nazwa (do 31 znaków), która identyfikuje jednoznacznie daną sieć bezprzewodową w eterze.
We właściwościach bezprzewodowego połączenia w opcji Uwierzytelnianie sieciowe powinien być wybór pomiędzy WEP, WPA i WPA-PSK. Jeżeli do wyboru są tylko opcje WEP/Wyłączone, to należy uaktualnić sterowniki do karty sieciowej a w przypadku Windows XP bez dodatku SP2, zainstalować poprawkę.
Niestety ze względów bezpieczeństwa tylko karty sieciowe, które obsługują standard WPA, będą działać w sieci TOYA. W większości wypadków producenci bezprzewodowych kart sieciowych na swoich stronach internetowych opublikowali aktualne sterowniki do swoich urządzeń, które wspierają standard WPA.
Windows XP posiada wsparcie dla bezprzewodowych sieci i NIE jest zalecana instalacja dodatkowego oprogramowania. Użytkownicy Windows XP, którzy nie posiadają dodatku Service Pack 2, muszą pobrać i zainstalować poprawkę, która umożliwi obsługę standardu WPA. Instalacja sterowników od karty wymagana jest tylko w przypadku, gdy system nie rozpozna poprawnie zainstalowanej karty sieciowej. Przy instalacji sterowników należy postępować zgodnie z instrukcją instalacji dołączoną do karty sieciowej.
W opcjach połączenia/sterownika karty bezprzewodowej należy ustawić:
  • Autoryzacja sieci (Network Authentication): WPA lub WPA-Enterprise
  • Szyfrowanie danych (Data Encryption): TKIP
  • Typ autoryzacji (Authentication Type): PEAP lub EAP(PEAP)
  • Metoda uwierzytelniania: EAP-MSCHAP v2
Instrukcja dla połączenia w systemie Windows XP z Dodatkiem Service Pack 1 lub 2 znajduje się tutaj.
Na ikonie Mój komputer należy nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać opcję właściwości. W oknie pojawi się nazwa systemu wraz z ewentualnie zainstalowanym dodatkiem.
Do modemu kablowego można podłączyć komputer za pośrednictwem dodatkowej bezprzewodowej karty sieciowej, standardowej karty sieciowej lub w przypadku niektórych modemów również poprzez port USB.
Nazwa sieciowa (SSID) dla Państwa komputera została podana na karcie rejestracji.
W standardowej konfiguracji komputer stacjonarny nie obsługuje interfejsu PCMCIA, dlatego w tym przypadku trzeba zakupić konwerter z PCMCIA do PCI.
Tak, można podłączyć jeden komputer za pośrednictwem bezprzewodowej karty sieciowej, a drugi przez zwykłą kartę sieciową. W takim wypadku, aby ruch między komputerami w sieci domowej nie przechodził przez sieć TOYA, konieczne jest zainstalowanie protokołu Netbeui na obydwu kartach sieciowych.
Aktualnych sterowników do bezprzewodowych kart należy szukać na stronach internetowych producentów lub na serwerze ftp.toya.net.pl.
Antena w modemie Motorola nie jest wymienialna i została zamocowana na stałe.
Numer karty sieciowej jest bezpośrednio przypisany do modemu, w związku z tym fakt zmiany karty sieciowej należy zgłosić do Działu Pomocy.
Niestety, żadna technologia przesyłania danych nie jest bezpieczna, a w szczególności dotyczy to sieci bezprzewodowych, dlatego zalecane jest korzystanie z dodatkowych form zabezpieczenia przysłania informacji, np. przez VPN.
Najczęstszą przyczyną niewykrywania bezprzewodowej sieci jest słaba moc sygnału, nieaktualne sterowniki do karty lub, w przypadku laptopów, wyłączona karta. W celu polepszenia połączenia należy we właściwościach bezprzewodowej karty sieciowej wyłączyć zarządzanie energią lub ustawić moc na maksymalną wartość. Dodatkowo należy sprawdzić czy usługa Konfiguracja zerowej sieci bezprzewodowej jest włączona. W celu włączenia karty należy zapoznać się z instrukcją obsługi laptopa. Dla przenośnych komputerów IBM z serii ThinkPad włączenie karty odbywa się poprzez naciśnięcie kombinacji klawiszy Fn+F5, dla notebooków Toshiba kombinacja klawiszy to Fn+F8, dla notebooków Fujitsu Siemens kombinacja klawiszy to Fn+F10, w laptopach HP należy skorzystać z programu HP Wireless Assistant lub nacisnąć przycisk z rysunkiem anteny.
Przejdź do profilu na Facebooku
Skontaktuj się z BOA