Menu główne

Poradnik WiFi - czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Bezprzewodowy dostęp WiFi w sieci TOYA  

Bezprzewodowy dostęp do sieci Internet jest obecnie nieodzownym elementem otaczającej nas rzeczywistości. Wymagają go do pracy laptopy, tablety, smartfony a także domowe odtwarzacze multimedialne, i telewizory oraz urządzenia IoT (Internet of Things). W sieci TOYA możesz cieszyć się połączeniem stabilnego, szybkiego i bezpiecznego dostępu przewodowego oferowanego w usługach TOYAnet wraz z wolnością i wygodą korzystania z dostępu bezprzewodowego w opcji WiFi, lub WiFi Plus lub WiFi6.

WiFi 6

Opcja WiFi 6 to dostęp bezprzewodowy w najnowszym standardzie WiFi 802.11ax realizowany jednocześnie na dwóch częstotliwościach – 2,4 GHz i 5 GHz. Zaletami WiFi 6 są:

 • jeszcze wyższe prędkości po WiFi, 

 • mniejsze opóźnienia w transmisji danych,

 • wydajna i stabilna obsługa wielu urządzeń bezprzewodowych zarówno na częstotliwości 2,4 jak i 5 GHz,

 • inteligentne anteny, które optymalizują działanie WiFi dla miejsca, w którym z niego skorzystasz,

 • dłuższa praca baterii urządzeń mobilnych oraz IoT (Internet of Things),

 • szyfrowanie połączeń bezprzewodowych, oparte na protokole bezpieczeństwa WPA3 co czyni użycie bardziej bezpiecznym

Aby urządzenie klienta optymalnie współpracowało z tą opcją, konieczna jest obsługa standardu WiFi 6 przez kartę bezprzewodową lub moduł wbudowany w urządzenie mobilne.

WiFi Plus

Opcja WiFi Plus to dostęp bezprzewodowy w standardach WiFi 802.11n oraz 802.11ac realizowany jednocześnie na dwóch częstotliwościach – 2,4 GHz i 5 GHz. Pozwala to na obsługę w tym samym czasie zarówno starszej generacji urządzeń bezprzewodowych pracujących w paśmie 2,4 GHz jak i nowoczesnych laptopów, tabletów i smartfonów obsługujących częstotliwość 5 GHz. Transmisja w paśmie 5GHz jest mniej zakłócona przez inne urządzenia bezprzewodowe, szybsza, bardziej stabilna, co przekładać się będzie na lepszy komfort pracy oraz wyższą jakość transmisji multimedialnych. Dodatkowo w opcji WiFi Plus obsługiwana jest technologia MIMO, która we współpracy z wspierającym je urządzeniem pozwoli na jeszcze szybsze korzystanie z Internetu w sposób bezprzewodowy.

1,99 4,99

Aby urządzenie klienta poprawnie współpracowało z daną opcją, konieczna jest obsługa wybranego standardu przez kartę bezprzewodową lub moduł wbudowany w urządzenie mobilne.

WiFi

Opcja WiFi to dostęp bezprzewodowy na częstotliwości 2,4 GHz w standardzie WiFi 802.11n wspieranym przez praktycznie wszystkie dostępne obecnie urządzenia bezprzewodowe.

Informacje ogólne dotyczące Wi-Fi 

Standard Wi-Fi dotyczy łączności bezprzewodowej, używającej fal radiowych, który jest dziś najpowszechniejszym sposobem łączenia się z siecią internetową oraz porozumiewania się pomiędzy sobą inteligentnych urządzeń domowych.

Nazwa Wi-Fi to skrót od angielskiej nazwy „wireless fidelity”. Standardy Wi-Fi są rozwijane przez Stowarzyszenie IEEE (ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers) oraz przez firmę Alliance Wi-Fi. Sieć Wi-Fi obecnie działa w paśmie częstotliwości od 2400 do 2485 MHz (2,4 GHz) lub 4915 do 5825 MHz (5 GHz).

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele urządzeń w domach już podłączyliśmy do domowej sieci Wi-Fi. Korzystają z niej drukarki, laptopy, smartfony, smartwatche, telewizory, telefony bezprzewodowe, kamery, alarmy, systemy audio, ale także komputery stacjonarne, urządzenia Internetu rzeczy (IoT), w tym roboty kuchenne, sprzątające, bramofony, niańki elektroniczne, czujniki, oczyszczacze powietrza, a nawet ekspresy do kawy czy piekarniki. Część z nich korzysta z łączności bezprzewodowej w sposób ciągły, gdyż ma wbudowane aplikacje obsługujące np. popularne serwisy muzyczne czy filmowe.

W efekcie, często do jednego urządzenia dostępowego z Wi-Fi jest podłączonych jednocześnie nawet kilkadziesiąt urządzeń korzystających z usług drogą bezprzewodową.

Poniżej zebraliśmy kilka ważnych informacji dla zapewnienia najwyższej jakości i wydajności naszej sieci domowej opartej o łączność bezprzewodową.

Czy Wi-Fi jest szkodliwe dla zdrowia?  

Urządzenia z Wi-Fi emitują fale elektromagnetyczne w częstotliwościach 2,4GHz oraz 5GHz. Są to tak zwane mikrofale. Badania naukowe dowiodły, że osoba przebywająca przez 365 dni w sąsiedztwie urządzenia wyposażonego w Wi-Fi pochłania nieszkodliwą dawkę promieniowania, która jest równa zaledwie takiej, jaką pochłania organizm człowieka w czasie 20-minutowej rozmowy przez smartfon.

W 1996 roku Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła badania (pod nazwą International EMF Project), które nie wykazały negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z przebywania w pobliżu urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne w zakresie od 0 do 300 GHz. Do podobnych wniosków doszli również badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii w USA.

Wszystkie urządzenia pracujące w standardzie Wi-Fi mają ograniczenia związane z maksymalną mocą jaką mogą emitować oraz ściśle regulowaną częstotliwość zakresu fal, aby spełniały restrykcyjne normy i były bezpieczne.

Jak rozwijał się standard Wi-Fi?  

Rozwój standardu Wi-Fi podąża za zwiększonym zapotrzebowaniem na pasmo Internetu urządzeń domowych oraz za ilością urządzeń elektronicznych używanych w domach.

Pierwsze wersje standardów Wi-Fi wykorzystywały pasmo 2,4 GHz. Jest ono łatwo dostępne jednak szybko okazało się, że potrzeby w zakresie jego wykorzystania są daleko wyższe niż ilość dostępnego w nim pasma, jaką przewidzieli jego twórcy. Dodatkowo w ramach tego samego pasma 2,4 GHz oprócz Wi-Fi działają według własnych standardów inne urządzenia jak bramofony, wideofony, piloty bezprzewodowe, niańki elektroniczne.

Ponadto w ramach tego samego pasma 2,4 GHz, oprócz Wi-Fi, działają inne urządzenia wyposażone w Bluetooth, które powodują zakłócanie sieci Wi-Fi i znacznie spowalniają jej pracę.

Kolejnym rozszerzeniem łączności Wi-Fi było wykorzystanie częstotliwość 5 GHz. W ramach niej zaprojektowano zdecydowanie więcej dostępnego pasma, które było w całości przeznaczone jedynie dla urządzeń obsługujących standard Wi-Fi. Jedynym wyjątkiem są wykorzystujące tę częstotliwość radary meteorologiczne, które standard Wi-Fi musi uwzględniać w swoim działaniu. Obecnie większość urządzeń jest przystosowana do obsługi zarówno starszej częstotliwości 2,4 GHz jak i wydajniejszej 5 GHz. W ramach podstawowej obsługi obu pasm częstotliwości, nie zadbano jednak o wydajną obsługę wielu urządzeń pracujących jednocześnie, co się zdarza w każdym domu.

WiFI 6 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który wprowadza wiele rewolucyjnych rozszerzeń dla obu pasm. Umożliwia on pracę wielu urządzeń Wi-Fi w tym samym czasie bez wzajemnego rywalizowanie o dostęp do sieci, co daje o wiele większy komfort oraz prędkość korzystania z wielu urządzeń. W standardzie wprowadzono wiele dodatkowych rozwiązań poprawiających funkcjonalność domowej sieci Wi-Fi, min. bardziej efektywne modulacje, które obniżają opóźnienia w komunikacji i zwiększają prędkość sieci. Wi-Fi 6 to również jeszcze większe bezpieczeństwo dzięki implementacji szyfrowania w nowym standardzie WPA3.

Co przeszkadza w pracy Wi-Fi?

Na działanie sieci bezprzewodowych mają wpływ następujące czynniki:

 • Inne urządzenia i sieci pracujące w tym samym paśmie.
 • Zjawiska fizyczne:
  • tłumienie częstotliwości związane z odległością i przeszkodami,
  • odbicia od przeszkód twardych,
  • załamanie fal radiowych,
  • rozproszenie fal,
  • interferencje z falami odbitymi przychodzącymi z opóźnieniem.
 • Radary meteorologiczne i wojskowe, które powodują okresowe, krótkie przerwy w dostępie do Internetu (na częstotliwości 5 GHz).
 • Przeszkody typu metalowe szafki, lustra lub szafki z lustrzanymi drzwiami, ale także włączone telewizory i inne urządzenia elektroniczne.
 • Złe ustawienie urządzenia dostępowego.

Jak sobie radzić z problemami?

Aby zapewnić jak najlepszą jakość bezprzewodowej łączności Wi-Fi należy:

 • Nie chować urządzenia dostępowego wyposażonego w moduł WiFi za monitorem, metalową obudową PC ani w metalowej szafce.
 • W miarę możliwości zminimalizować ilość przeszkód pomiędzy urządzeniem dostępowym a urządzeniem korzystającym z WiFi.
 • Ustawić urządzenie dostępowe zgodnie ze wskazaniem producenta, tak aby stopki urządzenia stały na płaskiej powierzchni.
 • Urządzenie dostępowe powinno stać frontem (nie tyłem) do lokalizacji głównego punktu odbiorczego.
 • Zapewnić wolną przestrzeń na wentylację w miejscu otworów urządzenia.

Prawidłowe zamontowanie urządzenia dostępowego w technologii GPON (światłowód) posiadającego anteny zewnętrzne.

 • Przeskanować pasmo za pomocą dostępnych programów lub aplikacji aby ustalić częstotliwość najmniej zakłócaną (kanał).
 • Zmienić numer kanału w eBOA w zakładce Konfiguracja usług/Internet/Ustawienia WiFi (po zalogowaniu).

Dla sieci o częstotliwości 2,4 GHz:

 1. Wybierz kanał 1, 6 lub 11. Te kanały nie nakładają się i zapewniają największą niezawodność. Wybierając jeden z tych kanałów, wybierz ten, na którym jest widocznych najmniej innych sieci o porównywalnej mocy.
 2. Jeżeli na w/w kanałach jest dużo innych sieci, wybierz inny kanał.

Dla sieci o częstotliwości 5 GHz:

ilość kanałów jest znacznie większa, dlatego należy wybierać kanał, na którym jest widoczne najmniej innych sieci o porównywalnej mocy. W większości przypadków nie jest to konieczne, gdyż nakładanie się kanałów stanowi mniejszy problem.

 • W przypadku posiadania urządzenia WiFI obsługującego tylko pasmo 2,4 GHz należy zakupić nowsze urządzenie w domu wspierające 5 GHz i obsługujące najlepiej Wi-Fi 6.
 • W przypadku posiadania urządzenia dostępowego z WiFi Plus lub WiFi 6 należy zawsze wybrać w urządzeniach korzystających z WiFi pasmo 5 GHz.

Ograniczenia prędkości połączeń bezprzewodowych

We wszystkich pakietach TOYAnet pełna prędkość dostępna jest wyłącznie poprzez połączenie kablowe. Jako nieliczni operatorzy na rynku gwarantujemy prędkość zgodną z posiadanym pakietem.

Z powodu wielu ograniczeń wynikających z technologii bezprzewodowej nie jesteśmy jednak w stanie zagwarantować deklarowanej prędkości poprzez sieć Wi-Fi.

Zalecenie:
Aby oglądać serwisy streamingowe w odbiornikach telewizyjnych Smart TV, rekomendujemy połączenie telewizora kablem Ethernet bezpośrednio z urządzeniem dostępowym. Pozwoli to na lepszy odbiór i ograniczenie zakłóceń dla innych urządzeń.

Dodatkowe uwarunkowania pracy sieci Wi-Fi

Na sieci Wi-Fi o częstotliwości 5 GHz często przyczyną przerw w dostępie do Internetu mogą być zakłócenia pochodzące od radarów meteorologicznych i wojskowych. Ich działanie jest kluczowe dla wielu służb tak więc urządzenia bezprzewodowe  zgodnie z prawem muszą być  wyposażone w mechanizm DFS. Mechanizm ten wymusza w przypadku kolizji kanału używanego w domowej sieci WiFi z kanałem radarów aby urządzenie Wi-Fi w ciągu 10 sek. uwolniło kanał na którym nadaje. To powoduje zerwanie transmisji, a czas ponownego uaktywnienia wynosi od 1 do 10 minut, w zależności od danego kanału.

Dlaczego najlepszym rozwiązaniem jest standard Wi-Fi 6 (oznaczony 802.11ax)?

Wi-Fi 6 posiada następujące unikalne funkcje:

 • MU MIMO – ang. Multi User Multi Input Multi Output - wiele wejść, wiele wyjść w tym samym czasie, co oznacza szybsze i bardziej komfortowe korzystanie z sieci Wi-Fi, nawet na starych urządzeniach!
  Wi-Fi 6 z MU-MIMO działa zarówno na częstotliwości 2,4 GHz jak i na 5 GHz oraz w obu kierunkach, czyli podczas ściągania i wysyłania danych.
 • Beamforming – formowanie wiązki zapewniające lepszą dostępność Wi-Fi w miejscu, gdzie korzystasz z Wi-Fi.
  • Target Wake Time – inteligentne urządzenia Internetu rzeczy (IoT) mogą teraz indywidualnie negocjować czas i częstotliwość wybudzania w celu wysłania lub pobrania danych, co wydłuża ich czas uśpienia, a więc poprawia czas życia baterii.
  • BSS - kolorowanie sieci - urządzenia oznaczają swoją sieć bezprzewodową a ignorują sieci obce, minimalizując wnoszone przez nich zakłócenia, dzięki czemu korzystanie z sieci domowej jest bardziej komfortowe.
  • WPA3 – wyższe bezpieczeństwo dzięki wydajniejszym mechanizmom szyfrowania i wzmocnioną ochroną przed atakami.

Poniżej rysunek obrazuje formowanie wiązki.

Wi-Fi 6 jest dostępne w większości nowych laptopów, tabletów, smartfonów i innych urządzeń.

Co mówią oznaczenia po skrócie MU MIMO?  

Cyfry po skrócie MU MIMO, dla urządzeń odbiorczych (o ile występują) oznaczają:

 • pierwsza cyfra – ilość anten nadawczych
 • druga cyfra – ilość anten odbiorczych
 • trzecia cyfra – ilość jednoczesnych strumieni

W praktyce trzecia cyfra jest rzadko podawana, gdyż jest z reguły identyczna jak druga.

Przykładowe oznaczenie MIMO 3:3 oznacza, że urządzenie obsługuje:

 • trzy anteny nadawcze,
 • trzy anteny odbiorcze,
 • trzy jednoczesne strumienie.
,