Bezprzewodowy dostęp do sieci Internet jest obecnie nieodzownym elementem otaczającej nas rzeczywistości. Wymagają go do pracy laptopy, tablety, smartfony a także domowe odtwarzacze multimedialne, i telewizory oraz urządzenia IoT (Internet of Things). W sieci TOYA możesz cieszyć się połączeniem stabilnego, szybkiego i bezpiecznego dostępu przewodowego oferowanego w usługach TOYAnet wraz z wolnością i wygodą korzystania z dostępu bezprzewodowego w opcji WiFi, lub WiFi Plus lub WiFi6.
Opcja WiFi 6 to dostęp bezprzewodowy w najnowszym standardzie WiFi 802.11ax realizowany jednocześnie na dwóch częstotliwościach – 2,4 GHz i 5 GHz. Zaletami WiFi 6 są:
jeszcze wyższe prędkości po WiFi,
mniejsze opóźnienia w transmisji danych,
wydajna i stabilna obsługa wielu urządzeń bezprzewodowych zarówno na częstotliwości 2,4 jak i 5 GHz,
inteligentne anteny, które optymalizują działanie WiFi dla miejsca, w którym z niego skorzystasz,
dłuższa praca baterii urządzeń mobilnych oraz IoT (Internet of Things),
szyfrowanie połączeń bezprzewodowych, oparte na protokole bezpieczeństwa WPA3 co czyni użycie bardziej bezpiecznym
Aby urządzenie klienta optymalnie współpracowało z tą opcją, konieczna jest obsługa standardu WiFi 6 przez kartę bezprzewodową lub moduł wbudowany w urządzenie mobilne.
Opcja WiFi Plus to dostęp bezprzewodowy w standardach WiFi 802.11n oraz 802.11ac realizowany jednocześnie na dwóch częstotliwościach – 2,4 GHz i 5 GHz. Pozwala to na obsługę w tym samym czasie zarówno starszej generacji urządzeń bezprzewodowych pracujących w paśmie 2,4 GHz jak i nowoczesnych laptopów, tabletów i smartfonów obsługujących częstotliwość 5 GHz. Transmisja w paśmie 5GHz jest mniej zakłócona przez inne urządzenia bezprzewodowe, szybsza, bardziej stabilna, co przekładać się będzie na lepszy komfort pracy oraz wyższą jakość transmisji multimedialnych. Dodatkowo w opcji WiFi Plus obsługiwana jest technologia MIMO, która we współpracy z wspierającym je urządzeniem pozwoli na jeszcze szybsze korzystanie z Internetu w sposób bezprzewodowy.
1,99 4,99
Aby urządzenie klienta poprawnie współpracowało z daną opcją, konieczna jest obsługa wybranego standardu przez kartę bezprzewodową lub moduł wbudowany w urządzenie mobilne.
Opcja WiFi to dostęp bezprzewodowy na częstotliwości 2,4 GHz w standardzie WiFi 802.11n wspieranym przez praktycznie wszystkie dostępne obecnie urządzenia bezprzewodowe.
Standard Wi-Fi dotyczy łączności bezprzewodowej, używającej fal radiowych, który jest dziś najpowszechniejszym sposobem łączenia się z siecią internetową oraz porozumiewania się pomiędzy sobą inteligentnych urządzeń domowych.
Nazwa Wi-Fi to skrót od angielskiej nazwy „wireless fidelity”. Standardy Wi-Fi są rozwijane przez Stowarzyszenie IEEE (ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers) oraz przez firmę Alliance Wi-Fi. Sieć Wi-Fi obecnie działa w paśmie częstotliwości od 2400 do 2485 MHz (2,4 GHz) lub 4915 do 5825 MHz (5 GHz).
Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele urządzeń w domach już podłączyliśmy do domowej sieci Wi-Fi. Korzystają z niej drukarki, laptopy, smartfony, smartwatche, telewizory, telefony bezprzewodowe, kamery, alarmy, systemy audio, ale także komputery stacjonarne, urządzenia Internetu rzeczy (IoT), w tym roboty kuchenne, sprzątające, bramofony, niańki elektroniczne, czujniki, oczyszczacze powietrza, a nawet ekspresy do kawy czy piekarniki. Część z nich korzysta z łączności bezprzewodowej w sposób ciągły, gdyż ma wbudowane aplikacje obsługujące np. popularne serwisy muzyczne czy filmowe.
W efekcie, często do jednego urządzenia dostępowego z Wi-Fi jest podłączonych jednocześnie nawet kilkadziesiąt urządzeń korzystających z usług drogą bezprzewodową.
Poniżej zebraliśmy kilka ważnych informacji dla zapewnienia najwyższej jakości i wydajności naszej sieci domowej opartej o łączność bezprzewodową.
Urządzenia z Wi-Fi emitują fale elektromagnetyczne w częstotliwościach 2,4GHz oraz 5GHz. Są to tak zwane mikrofale. Badania naukowe dowiodły, że osoba przebywająca przez 365 dni w sąsiedztwie urządzenia wyposażonego w Wi-Fi pochłania nieszkodliwą dawkę promieniowania, która jest równa zaledwie takiej, jaką pochłania organizm człowieka w czasie 20-minutowej rozmowy przez smartfon.
W 1996 roku Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła badania (pod nazwą International EMF Project), które nie wykazały negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z przebywania w pobliżu urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne w zakresie od 0 do 300 GHz. Do podobnych wniosków doszli również badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii w USA.
Wszystkie urządzenia pracujące w standardzie Wi-Fi mają ograniczenia związane z maksymalną mocą jaką mogą emitować oraz ściśle regulowaną częstotliwość zakresu fal, aby spełniały restrykcyjne normy i były bezpieczne.
Rozwój standardu Wi-Fi podąża za zwiększonym zapotrzebowaniem na pasmo Internetu urządzeń domowych oraz za ilością urządzeń elektronicznych używanych w domach.
Pierwsze wersje standardów Wi-Fi wykorzystywały pasmo 2,4 GHz. Jest ono łatwo dostępne jednak szybko okazało się, że potrzeby w zakresie jego wykorzystania są daleko wyższe niż ilość dostępnego w nim pasma, jaką przewidzieli jego twórcy. Dodatkowo w ramach tego samego pasma 2,4 GHz oprócz Wi-Fi działają według własnych standardów inne urządzenia jak bramofony, wideofony, piloty bezprzewodowe, niańki elektroniczne.
Ponadto w ramach tego samego pasma 2,4 GHz, oprócz Wi-Fi, działają inne urządzenia wyposażone w Bluetooth, które powodują zakłócanie sieci Wi-Fi i znacznie spowalniają jej pracę.
Kolejnym rozszerzeniem łączności Wi-Fi było wykorzystanie częstotliwość 5 GHz. W ramach niej zaprojektowano zdecydowanie więcej dostępnego pasma, które było w całości przeznaczone jedynie dla urządzeń obsługujących standard Wi-Fi. Jedynym wyjątkiem są wykorzystujące tę częstotliwość radary meteorologiczne, które standard Wi-Fi musi uwzględniać w swoim działaniu. Obecnie większość urządzeń jest przystosowana do obsługi zarówno starszej częstotliwości 2,4 GHz jak i wydajniejszej 5 GHz. W ramach podstawowej obsługi obu pasm częstotliwości, nie zadbano jednak o wydajną obsługę wielu urządzeń pracujących jednocześnie, co się zdarza w każdym domu.
WiFI 6 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który wprowadza wiele rewolucyjnych rozszerzeń dla obu pasm. Umożliwia on pracę wielu urządzeń Wi-Fi w tym samym czasie bez wzajemnego rywalizowanie o dostęp do sieci, co daje o wiele większy komfort oraz prędkość korzystania z wielu urządzeń. W standardzie wprowadzono wiele dodatkowych rozwiązań poprawiających funkcjonalność domowej sieci Wi-Fi, min. bardziej efektywne modulacje, które obniżają opóźnienia w komunikacji i zwiększają prędkość sieci. Wi-Fi 6 to również jeszcze większe bezpieczeństwo dzięki implementacji szyfrowania w nowym standardzie WPA3.
Na działanie sieci bezprzewodowych mają wpływ następujące czynniki:
Aby zapewnić jak najlepszą jakość bezprzewodowej łączności Wi-Fi należy:
Prawidłowe zamontowanie urządzenia dostępowego w technologii GPON (światłowód) posiadającego anteny zewnętrzne.
Dla sieci o częstotliwości 2,4 GHz:
Dla sieci o częstotliwości 5 GHz:
ilość kanałów jest znacznie większa, dlatego należy wybierać kanał, na którym jest widoczne najmniej innych sieci o porównywalnej mocy. W większości przypadków nie jest to konieczne, gdyż nakładanie się kanałów stanowi mniejszy problem.
We wszystkich pakietach TOYAnet pełna prędkość dostępna jest wyłącznie poprzez połączenie kablowe. Jako nieliczni operatorzy na rynku gwarantujemy prędkość zgodną z posiadanym pakietem.
Z powodu wielu ograniczeń wynikających z technologii bezprzewodowej nie jesteśmy jednak w stanie zagwarantować deklarowanej prędkości poprzez sieć Wi-Fi.
Zalecenie:
Aby oglądać serwisy streamingowe w odbiornikach telewizyjnych Smart TV, rekomendujemy połączenie telewizora kablem Ethernet bezpośrednio z urządzeniem dostępowym. Pozwoli to na lepszy odbiór i ograniczenie zakłóceń dla innych urządzeń.
Na sieci Wi-Fi o częstotliwości 5 GHz często przyczyną przerw w dostępie do Internetu mogą być zakłócenia pochodzące od radarów meteorologicznych i wojskowych. Ich działanie jest kluczowe dla wielu służb tak więc urządzenia bezprzewodowe zgodnie z prawem muszą być wyposażone w mechanizm DFS. Mechanizm ten wymusza w przypadku kolizji kanału używanego w domowej sieci WiFi z kanałem radarów aby urządzenie Wi-Fi w ciągu 10 sek. uwolniło kanał na którym nadaje. To powoduje zerwanie transmisji, a czas ponownego uaktywnienia wynosi od 1 do 10 minut, w zależności od danego kanału.
Wi-Fi 6 posiada następujące unikalne funkcje:
Poniżej rysunek obrazuje formowanie wiązki.
Wi-Fi 6 jest dostępne w większości nowych laptopów, tabletów, smartfonów i innych urządzeń.
Cyfry po skrócie MU MIMO, dla urządzeń odbiorczych (o ile występują) oznaczają:
W praktyce trzecia cyfra jest rzadko podawana, gdyż jest z reguły identyczna jak druga.
Przykładowe oznaczenie MIMO 3:3 oznacza, że urządzenie obsługuje:
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. | Zapomniałem hasła
Jeśli dotychczas nie korzystałeś z eBOA, nie pamiętasz adresu email, który podałeś przy umowie, lub zagubiłeś otrzymane hasło, możesz ponownie zarejestrować i zalogować się do eBOA, używając uproszczonej metody z wykorzystaniem numer telefonu.