Menu główne

Ogromna świecąca neonowa cyfra sześć

Wi-Fi 6 – co to jest i jakie daje możliwości?

05-03-2024

Wraz z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi przepustowości sieci, standard Wi-Fi stale ewoluuje, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników. Jednym z najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie jest Wi-Fi 6. Dowiedz się, czym jest i jakie niesie możliwości.

Co to jest Wi-Fi 6?

Wi-Fi 6, znane również jako standard 802.11ax, jest najnowszą generacją standardu bezprzewodowej łączności. Jest to następca poprzedniej wersji – Wi-Fi 5 (802.11ac). Nasze sieci bezprzewodowe są coraz bardziej przeciążone przez inteligentne urządzenia domowe, np. nowoczesne sprzęty AGD, które wykorzystują do działania sieć Wi-Fi. Stąd potrzeba ciągłego rozwoju technologii Wi-Fi. 

Wi-Fi 6 – zalety i zasada działania 

Bezprzewodowe sieci Twoich sąsiadów mogą powodować u Ciebie zakłócenia sygnału Wi-Fi. Na szczęście tzw. mechanizm kolorowania BSS w Wi-Fi 6 eliminuje ten problem. Każdy router wykorzystujący standard 802.11ax oznacza ramki swojej sieci. A to oznacza, że dla Wi-Fi 6 jakiekolwiek przeciążenia są praktycznie nieodczuwalne! Jest to rozwiązanie, które pozwala urządzeniom ignorować transmisje z sąsiednich sieci i umożliwia:

  • zwiększenie przepustowości sieci,
  • poprawę wydajności w środowiskach o dużej gęstości urządzeń,
  • zmniejszenie opóźnień w transmisji danych.

Wi-Fi 6 zrewolucjonizowało przesyłanie danych, tak jak miało to miejsce w przypadku 5G i smartfonów. Ta technologia przyda Ci się, gdy zastanawiasz się nad zwiększeniem wydajności oraz przepustowości sieci w Twoim domu lub biurze.

Wi-Fi 5 vs Wi-Fi 6 – prędkość, przepustowość i częstotliwość

Wi-Fi 6 jest zaprojektowane tak, aby jak najlepiej dostosować się do współczesnej dynamiki życia. Innowacja w technologii protokołu Wi-Fi oznacza, że jedno gospodarstwo domowe może używać wielu urządzeń jednocześnie. Domownicy mogą wykorzystywać sieć do wymagających zadań, np. streamingu, grania w gry VR/AR o wysokiej rozdzielczości lub oglądania wideo w jakości 4K bądź 8K. 

Wi-Fi 5 również pozwala osiągać świetne rezultaty, ponieważ obsługuje cztery strumienie. Jednak Wi-Fi 6 idzie o krok o dalej! Dzięki wprowadzeniu MIMO w konfiguracji 8x8 ta technologia może obsługiwać jednocześnie aż osiem strumieni danych. Nowy standard osiąga przepustowość o prędkości nawet do 10 Gb/s. Dla porównania standard Wi-Fi 5 posiada maksymalną przepustowość rzędu 3,5 Gb/s. Pozwala to na uzyskanie najwyższych prędkości Internetu (do 2 Gb/s), minimalnych opóźnień w transmisji oraz zasięgu, który obejmuje wiele kilometrów.  

Wi-Fi 6 możesz mieć za 0 zł w ramach pakietów z Internetem światłowodowym TOYAnet 600 i TOYAnet 1000: https://toya.net.pl/internet

Wi-Fi 6 obsługuje urządzenia bezprzewodowe na pasmach o częstotliwości zarówno 2,4 jak i 5 GHz, a inteligentne anteny optymalizują działanie sieci dla miejsca, w którym aktualnie przebywasz.

Warto podkreślić, że w zakresie pasma 2.4 GHz często występuje dużo obciążeń, co powoduje krótkotrwałe przerwy w sygnale. Na szczęście, pasmo 5 GHz jest obecnie mniej obciążone, dzięki czemu niesie potencjał do zagospodarowania. Przejście na wyższą częstotliwość stanowi kolejny krok naprzód, gwarantujący stabilność w przyszłości.  

Jaki router do Wi-Fi 6? 

Bez problemu znajdziesz już na rynku routery oraz inne urządzenia przystosowane do obsługi rozwiązania, jakim jest standard Wi-Fi 6. Router WiFi 6 to doskonały wybór dla tych, którzy potrzebują szybkiego i stabilnego połączenia internetowego na wielu urządzeniach jednocześnie. Warto rozważyć zakup routera obsługującego nowy standard, aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych urządzeń, które łączą się z Wi-Fi 6. Obecnie można spotkać coraz więcej urządzeń elektrycznych z tą funkcją – nie tylko smartfony, ale też lodówki czy oczyszczacze powietrza. 

Dowiedz się: Gdzie najlepiej postawić router i jak wzmocnić jego sygnał?

Routery z Wi-Fi 6 mogą komunikować się z urządzeniami obsługującymi starsze standardy, takie jak Wi-Fi 5 (802.11ac) czy Wi-Fi 4 (802.11n). Jednakże, w takiej sytuacji, prędkość i wydajność będą ograniczone do maksymalnych możliwości starszego standardu, który obsługuje dane urządzenie.

Wi-Fi 6 – nowa jakość sieci bezprzewodowej

Wi-Fi 6 to kolejny krok naprzód w rozwoju bezprzewodowej łączności. Dzięki większej przepustowości, zmniejszonym opóźnieniom i efektywności energetycznej, Wi-Fi 6 oferuje jeszcze więcej możliwości niż poprzednie standardy.

,