Menu główne

Od czego zależy stabilność internetu?

Od czego zależy stabilność internetu?

08-09-2022

Twój internet nie działa tak szybko jakbyś tego oczekiwał? Utrudnia Ci to pracę lub nie pozwala w pełni cieszyć się rozrywką? Jaki internet jest najbardziej stabilny?

Stabilne łącze internetowe przydaje się w wielu sytuacjach. Jeśli ogląda się dużo filmów, streamuje czy gra online, to na pewno taki internet jest niezbędny. Konieczny jest także w sytuacji, gdy ktoś pracuje zdalnie.

 
Stabilność internetu – od czego zależy?

Stabilność internetu zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Najefektywniej działa internet kablowy oparty na technologii światłowodowej. Może być to zarówno sieć zbudowana w technologii GPON, jak i w technologii HFC, gdzie światłowód wykorzystywany jest w szkielecie sieci, a kabel koncentryczny w domu Abonenta. Ważne parametry łącza to także przepływowość i skalowalność, czyli możliwość szybkiego podniesienia przepustowości. W przypadku łączy kablowych, oprócz szybkości, ważna jest też niezawodność. Lokalny operator powinien posiadać przynajmniej dwa niezależne punkty styku z największymi operatorami sieci Internet zwanymi operatorami „Tier1”. Ważne, aby połączenia z nimi były zrealizowane niezależnymi trasami, aby zagwarantować dostęp użytkownikom w sytuacji wystąpienia awarii np. związanej z fizycznym uszkodzeniem jednego z połączeń. 


Rodzaje połączeń internetowych 
Wyróżnia się dwa rodzaje połączeń internetowych – stacjonarne i mobilne.

 
Internet mobilny
Internet mobilny (komórkowy) to ten, który większość z nas ma w smartfonie. Jest to łącze bezprzewodowe, udostępniane przez operatorów komórkowych. Dzięki temu można korzystać z niego w każdym miejscu, oczywiście w zasięgu danej sieci. W tym wypadku obowiązuje użytkownika limit transferu danych. Po jego wykorzystaniu prędkość połączenia drastycznie spada. Maksymalna prędkość internetu mobilnego zależy od tego, w zasięgu jakiej technologii w danej chwili znajduje się użytkownik (5G, LTE, 3G, 2G). Z internetem mobilnym można łączyć się przez kartę SIM w telefonie lub w innym mobilnym urządzeniu czy modemie/routerze. Można z niego korzystać również w komputerze. Jest wygodny, ale zależny od ilości Abonentów korzystających z niego jednocześnie na danym obszarze czy też warunków pogodowych. Limit danych może spowodować, że podczas pracy zdalnej przekroczymy go w najmniej oczekiwanym momencie. Powietrze jest również gorszym nośnikiem informacji niż światłowód. Zatem do grania online, streamingu video wysokiej jakości, wideokonferencji czy pracy zdalnej zdecydowanie lepiej sprawdzi się internet stacjonarny. 

Internet stacjonarny
Internet stacjonarny wykorzystuje dostęp poprzez kabel, zaś najlepszą stabilność można uzyskać przez posiadanie łącza wykorzystującego kabel światłowodowy. Światłowody to przewody z włókna szklanego wykorzystujące fale świetlne do przesyłu danych. Dzięki temu prędkość pobierania i wysyłania w porównaniu do innych rodzajów łącz jest największa, a stabilność takiej usługi najwyższa.  Użytkownicy takiego łącza mogą swobodnie nie tylko oglądać filmy w wysokiej jakości 4K, transmisje internetowe, ale także grać w gry online i streamować. W przypadku łącza opartego na światłowodach tzw. PING, czyli opóźnienie w transmisji jest bardzo niski i stabilny. Na przepustowość i stabilność nie mają wpływu czynniki atmosferyczne oraz liczba osób korzystających równocześnie z łącza w okolicy. 
 

,