Menu główne

ruter stojący w mieszkaniu

Gdzie najlepiej postawić router i jak wzmocnić jego sygnał?

27-01-2024

Dobrze umiejscowiony router pomoże zapewnić Ci sprawnie działającą sieć Wi-Fi w domu lub mieszkaniu. Przy wyborze odpowiedniego miejsca na urządzenie zwróć uwagę, co może zakłócać jego pracę oraz gdzie najczęściej korzystasz z Internetu. Zatem gdzie najlepiej postawić router? Jak wzmocnić sygnał i zasięg routera, gdy jest niewystarczający? Sprawdź nasze porady i korzystaj z Wi-Fi tak, jak lubisz.

Czym jest router i dlaczego jego ustawienie jest kluczowe dla dobrego sygnału Wi-Fi?

Router to urządzenie, które tworzy sieć Wi-Fi w Twoim domu lub mieszkaniu. Zapewnia podział sygnału od dostawcy Internetu i przesyła go dalej do urządzeń, które podłączasz bezprzewodowo do sieci, przypisując każdemu z nich unikatowy adres IP. Obecnie funkcję routera mogą pełnić również modemy kablowe i terminale GPON, czyli urządzenia, które odczytują sygnał przesyłany kablem z centrali operatora internetowego i w ogóle umożliwiają Ci dostęp do Internetu.

Przeczytaj też: Router a modem kablowy lub terminal GPON – jakie są między nimi różnice?

Bez względu to, z jakiego routera korzystasz, zasięg sygnału Wi-Fi generowany przez urządzenie jest jednak stosunkowo niewielki. Im bliżej routera korzystasz z Internetu na laptopie, telefonie czy innym sprzęcie, tym lepsze będzie połączenie. Zasięg Wi-Fi zmniejszają też ściany i zbrojenia oraz inne przeszkody architektoniczne, zwłaszcza metal, grubsze szkło i woda (np. piony kanalizacyjne), lecz także meble. Sygnał mogą też zakłócać inne urządzenie elektroniczne i elektryczne (np. telewizory i dekodery, głośniki i słuchawki bezprzewodowe, mikrofalówki czy kamery).

Gdzie postawić router, żeby najlepiej działał?

Gdy masz Internet stacjonarny, router najlepiej ustawić możliwie blisko centralnego punktu mieszkania lub pomieszczeń, w których najczęściej będziesz korzystać z sieci. Nie należy chować go do szafek, niepotrzebnie zastawiać rzeczami lub umieszczać w pobliżu innych sprzętów elektronicznych. W linii prostej pomiędzy routerem a urządzeniami łączącymi się z Internetem powinno być też jak najmniej wspomnianych już przeszkód architektonicznych

W jednopiętrowym mieszkaniu router najlepiej umieścić na wysokości około 1,5 m. Jeśli mieszkasz w piętrowym domu i chcesz mieć Wi-Fi na obu kondygnacjach, zamocuj urządzenie na parterze przy suficie lub na piętrze przy podłodze. 

Gdy korzystasz w domu z Internetu mobilnego, router LTE powinien z kolei być na najwyższym piętrze przy oknie – po stronie budynku, z której znajduje się najbliższa stacja bazowa operatora. Przy słabym sygnale w danej lokalizacji może przydać się też antena zewnętrzna lub zestaw ODU-IDU (modem z anteną na zewnątrz plus router wewnątrz budynku).

Więcej informacji o Wi-Fi w domu znajdziesz na stronie: https://toya.net.pl/strona/wifi-poradnik

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi routera?

Idealne postawienie routera może być trudne na przykład z racji na ograniczone lokalizacje zakończenia światłowodu, które przewiduje dostawca. Duży metraż domu lub mieszkania oraz wielość przeszkód architektonicznych sprawiają też, że nawet świetnie umiejscowiony router nie pokryje zasięgiem wszystkich miejsc, w których chcesz korzystać z sieci bezprzewodowo. W takiej sytuacji masz co najmniej trzy sposoby, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi routera.

  • Wzmacniacz Wi-Fi nazywany też extenderem lub repeaterem. Urządzenie podłączane do gniazdka wychwytuje sygnał Wi-Fi, a potem przekazuje go dalej. Zwykle najlepiej umieścić je mniej więcej w połowie odległości pomiędzy routerem a miejscem, gdzie nie ma już sygnału, a jest potrzebny.

  • Drugi router, który także może pełnić funkcję wzmacniacza. Najbardziej efektywne będzie przewodowe połączenie pomiędzy urządzeniami (skorzystaj z tej opcji, jeśli kabel Ci nie przeszkadza lub możesz go ukryć). Jeśli drugi router oferuje tryb wzmacniacza, możesz też jednak połączyć sprzęty bezprzewodowo.

  • Stworzenie sieci Mesh Wi-Fi. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem przy naprawdę dużych powierzchniach jest stworzenie kilku rozproszonych punktów dostępowych Wi-Fi, które są ze sobą wzajemnie połączone i zarządzane przez kontroler Mesh. Podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych rozwiązań, bezprzewodowe połączenie punktów jest proste i wymaga tylko naciśnięciu przycisków WPS na wszystkich urządzeniach.

,