Menu główne

Zabawkowy router z dwoma antenkami symbolem wi fi i przyciskami

Router a modem kablowy lub terminal GPON – jakie są między nimi różnice?

09-11-2023

Choć zarówno router, jak i modem kablowy lub terminal GPON to urządzenia zapewniające dostęp do Internetu w domu, ich funkcjonalność i rola są zupełnie inne. Jakie są różnice pomiędzy tymi sprzętami i który z nich należy wybrać?

Czym jest modem kablowy?

Modem to urządzenie, którego zadaniem jest odczytanie sygnału od dostawcy Internetu i przekształcenie go w postać zrozumiałą dla wykorzystania w domowej sieci LAN. Jednocześnie odpowiada on za wykonanie odwrotnego procesu, czyli zakodowanie transmisji od użytkownika i przekazanie jej do sieci. Nazwa „modem” odnosi się właśnie do tej funkcjonalności – jest to skrót od określenia „modulator-demodulator”, a kablowy oznacza wykorzystane medium czyli połączenie kablowe, które na odcinku do mieszkania wykorzystuje kabel koncentryczny a w dalszej części kabel światłowodowy. Warto jednak zaznaczyć, że mniej zaawansowane modemy mogą być podłączone tylko do jednego urządzenia w domu abonenta. W takim przypadku dla obsłużenia wielu urządzeń podłączonych przewodowo i bezprzewodowo potrzebne jest dodatkowe urządzenie zwane routerem. Modemy oferowane w ramach dobrych usług dostępu do Internetu pełnią również funkcję routera co pozwala na ograniczenie zarówno ilości urządzeń w domu jak i łączących je kabli.     

Czym jest terminal GPON?

Terminal GPON to urządzenie pełniące tę samą rolę co modem, ale wykorzystujące na całej drodze światłowód - zarówno w sieci operatora jak i na przyłączu do lokalu abonenta. Podobnie jak modem prosty terminal GPON zapewnia podłączenie tylko do jednego urządzenia, natomiast te oferowane w ramach dobrych usług dostępu do Internetu pełnią również funkcję routera obsługującego wiele urządzeń w sieci domowej.    

Czym jest router?

Router to podstawowe urządzenie sieciowe w domach, biurach, szkołach czy miejscach użyteczności publicznej. Z uwagi na ogromną liczbę różnych sprzętów korzystających z Internetu – komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów, czujników, smart AGD i wiele, wiele więcej – ciężko wyobrazić sobie sprawną sieć bez routera. Router jest odpowiedzialny za stworzenie sieci domowej, a wiec podział sygnału i przesłanie go do podłączonych urządzeń domowych w ramach transmisji przewodowej lub bezprzewodowej. Jego nazwa odnosi się do „trasowania” (ang. „routing”), czyli wyznaczania drogi, jaką mają być przesyłane dane. Większość standardowych modeli oferuje kilka (najczęściej 4) portów Ethernet do obsługi transferu przewodowego oraz możliwość podłączenia wielu urządzeń przez Wi-Fi. Oprócz tego zadaniem routera jest przypisanie unikatowego adresu IP każdemu urządzeniu w sieci wewnętrznej. Router wymaga połączenia z modemem kablowym lub terminalem GPON. Należy również pamiętać, że router wymaga fachowego skonfigurowania dla bezpiecznego korzystania z usługi internetowej. Urządzenia kupione w sklepie bez takiej dodatkowej konfiguracji są często otwartą furtką dla przestępców, którzy mogą je wykorzystać do wykradzenia naszych danych autoryzacyjnych do banków i sklepów internetowych czy zablokowania nam dostępu do danych jakie przechowujemy na urządzeniach podłączonych do sieci Internet. 

Oferty z zaawansowanym modemem lub terminalem GPON od operatora czy router ze sklepu.

Przy wyborze oferty od dobrego dostawcy Internetu zazwyczaj nie musimy przejmować się wyborem konkretnego modemu czy routera. W większości przypadków operator udostępnia swoje urządzenie w ramach dzierżawy na czas trwania umowy, które zapewnia realizację obu tych funkcji.  Dzięki temu można mieć pewność, że jego możliwości są w pełni dostosowane do charakterystyki sieci oraz prędkości oferowanej usługi dostępu do Internetu. Kupując taką ofertę mamy dodatkowo urządzenie w pełni skonfigurowane, nie wymagające fachowej pomocy do skonfigurowania bezpiecznego dostępu do Internetu. Urządzenie dzierżawione od operatora objęte jest dodatkowo serwisem przez cały okres świadczenia usługi, a nie tylko do końca gwarancji na urządzenie. Dodatkowo operator zajmuje się też aktualizacjami oprogramowania urządzenia, których użytkownik nie musi wykonywać samodzielnie.  Warto jednak wiedzieć, czym różnią się od siebie te urządzenia. Przeglądając propozycje dostawców Internetu, warto sprawdzić m.in. ofertę TOYA na stronie https://toya.net.pl/internet. Oprócz dużych prędkości transferu operator oferuje w ramach pakietu urządzenia obsługujące najnowszy standard sieci bezprzewodowych WiFi 6  oraz dodatkowe zabezpieczenia zapewniające ochronę podczas korzystania z sieci.

Jak korzystać z Internetu poza domem. 

W przypadku jeżeli chcemy korzystać z sieci Internet poza domem można rozważyć modem przenośny, który zapewni wygodny dostęp do Internetu w dowolnym miejscu. Produkty tego typu mają wielkość zbliżoną do pendrive’a, dzięki czemu zabranie ich w dowolne miejsce nie stanowi żadnego problemu. To bardzo przydatna opcja np. podczas podróży służbowych lub wtedy, gdy chcemy pracować w trasie. Jednak z racji wykorzystanego medium i jego wrażliwości na warunki pogodowe, zakłócenia i przeszkody terenowe zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla domu są modemy kablowe i terminale GPON.  

,