Menu główne

słup z antenami i świecacym symbolem 5G

5G i inne standardy telefonii komórkowej

08-11-2023

W ostatnich latach wiele mówi się o technologii 5G, jednak istnieją jeszcze inne standardy telefonii komórkowej. Jakie występują między nimi różnice i na czym polega przewaga 5G nad poprzednimi rozwiązaniami?

1G – technologia komórkowa pierwszej generacji

Technologia telefonii komórkowej pierwszej generacji to 1G. Wprowadzono ją na początku lat 80-tych XX wieku, kiedy telefony umożliwiały wyłącznie prowadzenie rozmów

Ta analogowa technologia obsługiwała bowiem tylko głos – to właśnie dlatego wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS oraz MMS czy surfowanie w Internecie nie było wówczas możliwe. W połowie 1992 roku w Polsce powstał Centertel – jedyna sieć komórkowa 1. generacji w systemie NMT funkcjonująca na terenie kraju. Obecnie standard 1G nie jest już obsługiwany – wyłączono go m.in. ze względu na jego liczne wady, np.:

  • niski poziom bezpieczeństwa;
  • słabą jakość dźwięku w trakcie rozmów telefonicznych;
  • brak międzynarodowego roamingu.

Standard 2G – pierwsza cyfrowa generacja

2G to druga technologia telefonii komórkowej, jednak pierwsza należąca do cyfrowych. Wprowadzono ją na rynek na początku lat 90-tych XX wieku. Jako pierwsza wykorzystywała ona cyfrowe sygnały radiowe, pozwalając zarówno na odbieranie i wykonywanie połączeń telefonicznych, jak również na wymianę wiadomości SMS i MMS oraz łączenie z Internetem. Technologia 2G, która w niedalekiej przyszłości ma zostać wyłączona, wiąże się jednak z niewielką prędkością pobierania danych – max. 48 Kb/s. To z kolei uniemożliwia odtwarzanie multimediów, korzystanie z gier online czy surfowanie po Internecie.

Warto wiedzieć!

Jeśli zależy Ci na szybkim, niezawodnym Internecie do pracy, nauki i rozrywki, to sprawdź ofertę telefonii komórkowej TOYA. Sieć 5G zapewni Ci ekspresowy dostęp do ulubionych platform niezależnie od miejsca i warunków. Przekonaj się o zaletach usługi: https://toya.net.pl/komorkowa

Technologia 3G – dodatkowe możliwości

W 2001 roku wprowadzona została kolejna sieć – 3G. Przejście ze standardu 2G na technologię 3G wiązało się z koniecznością modernizacji elementów architektury sieci. Ten standard telefonii komórkowej gwarantuje już użytkownikom nieco więcej możliwości. Oprócz odbierania i wykonywania połączeń, pisania wiadomości tekstowych oraz korzystania z Internetu technologia 3G pozwala dodatkowo na uzyskanie lepszej jakości rozmów oraz prowadzenie wideorozmów. Prędkość Internetu wynosiła jednak w jej przypadku maksymalnie. 7,2 Mb/s. Obecnie ta technologia jest wyłączana na całym świecie, a uwolnione zasoby są przeznaczane na technologie wyższych generacji. 

Standard 4G – rewolucja na rynku telefonii komórkowej

Kolejna technologia telefonii komórkowej – 4G LTE – wiąże się z dużo wyższą prędkością transferu między urządzeniami. Od 2008 roku umożliwia ona użytkownikom znacznie szybszy dostęp do Internetu, w tym do nowoczesnych serwisów z grami, filmami i serialami. W porównaniu ze standardem 3G zapewnia ona nawet 10-krotnie krótszy czas reakcji, a błędy i opóźnienia występują w jej przypadku znacznie rzadziej. Wielokrotnie wyższa prędkość to gwarancja dużo większego komfortu podczas korzystania z telefonu – zarówno do pracy, jak i do rozrywki. Internet mobilny 4G, czyli LTE, może być wykorzystywany również na innych urządzeniach mobilnych i na komputerach. W przypadku komputera niezbędny jest jedynie telefon pełniący funkcję hot spotu WiFi lub sam modem LTE.

Technologia 5G co to?

Następcą technologii 4G i zarazem najnowszym standardem telefonii komórkowej jest sieć 5G. W przypadku korzystania z urządzeń mobilnych, można technologię 5G przyrównać jakościowo do szybkiej sieci światłowodowej – jest to zasługa jej wysokiej prędkości i stabilności. Internet działa  na wielu częstotliwościach, oferując swoim użytkownikom dużo mniejsze opóźnienia w stosunku do standardu 4G. To jeden z podstawowych powodów, dla których sieć ta zyskuje sporą przewagę nad poprzednimi technologiami. Oprócz możliwości, jakie oferowały poprzednie standardy telefonii, pozwala ona dodatkowo na:

  1. pobieranie i udostępnianie dużych plików;
  2. prowadzenie biznesowych konferencji online;
  3. oglądanie filmowych hitów oraz seriali nawet w jakości 4K.

Kiedy wprowadzano ją w 2020 roku, wiele osób dyskutowało na temat „technologii 5G i zagrożeń”. Według licznych badań naukowych wykorzystywane w niej fale radiowe są jednak w pełni bezpieczne dla ludzkiego organizmu.

Warto zauważyć, że dopiero niedawno, 18 października w Dniu Łącznościowca doczekaliśmy się rozstrzygnięcia aukcji na pierwsze częstotliwości możliwiające w pełni wdrożenie technologii 5G. 

Zatem jej pełne wdrożenie i korzystanie z wszystkich zalet technologii 5G będzie możliwe dopiero za kilka lat.

Wiesz już, na czym polega technologia 5G i co umożliwiały poprzednie standardy telefonii komórkowej. 

Technologia radiowa i 5G niesie wiele zalet w przypadku korzystania z niej mobilnie, jednak w przypadku łącz dla domu, gdzie mamy wielu użytkowników korzystających z Internetu w tym samym czasie nie jest w stanie konkurować ze stacjonarnymi łączami zarówno w technologii światłowodowej i koncentrycznej. Zatem dla domu najlepsze jest stałe łącze, w podróży - komórkowe.

Jeśli zależy Ci na szybkim Internecie mobilnym, skorzystaj z oferty na Internet mobilny TOYA. Czekają na Ciebie trzy pakiety telefonii komórkowej – 1 GB, 5 GB i 20 GB, wszystkie z nielimitowanymi połączeniami i wiadomościami w Polsce oraz w roamingu, a także z pulą danych na terenie UE.

,