Menu główne

Internet mobilny – ile transferu danych potrzebujesz do oglądania filmów, słuchania muzyki i grania w gry?

Internet mobilny – ile transferu danych potrzebujesz do oglądania filmów, słuchania muzyki i grania w gry?

29-11-2021

Ze względu na pandemię wiele osób więcej czasu spędza w domu i częściej użytkuje łącze stacjonarne, ale internet mobilny wciąż cieszy się dużą popularnością. Jak oszacować zużycie transferu danych?

Wielkość dostępnego transferu danych to jedna z najważniejszych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając ofertę internetu mobilnego. Pakiet zbyt duży w stosunku do potrzeb będzie skutkował ponoszeniem niewspółmiernie wysokich kosztów; zbyt mały będzie natomiast oznaczał konieczność nabywania dodatkowych pakietów jednorazowych albo tymczasowe korzystanie z niekomfortowo wolnego łącza. Dlatego tak ważne jest, by jeszcze przed wyborem oferty obliczyć swoje potencjalne zapotrzebowanie na transfer danych.

Jakie jest zużycie transferu danych przeciętnego użytkownika sieci?
Większość osób użytkuje internet kilka, kilkanaście godzin dziennie, ale wciąż są też tacy, którzy korzystają z niego sporadycznie i zużywają minimalną ilość transferu. Mając na uwadze statystyki z ostatnich lat śmiało można przyjąć, że przeciętnie zużywa się obecnie niespełna 100 GB danych miesięcznie. Choć nie brakuje osób z zapotrzebowaniem na poziomie 50 GB, jak i takich, którym nie wystarcza nawet trzykrotnie większy transfer, wspomniana średnia wartość jest dobrym punktem odniesienia.  
Ile danych internetu mobilnego zużywają popularne usługi?
Aby oszacować swoje przybliżone zapotrzebowanie na gigabajty danych, należy przeanalizować jakie jest zużycie transferu danych w przypadku rozmaitych czynności wykonywanych za pośrednictwem sieci.

Oto kilka popularnych przykładów:

  • przeglądanie stron internetowych – od 50 do 100 MB w ciągu godziny,
  • słuchanie muzyki online, na przykład przez Spotify – 120 MB w ciągu godziny,
  • połączenie wideo, na przykład przez Skype lub Messengera – od 500 MB do 1,5 GB w ciągu godziny,
  • film w jakości SD – około 700 MB,
  • film w jakości Full HD – od 3 do 5 GB,
  • film w jakości Ultra HD – około 7 GB,
  • gra online – od 50 do 300 MB w ciągu godziny.

Jak widać, o ile przeglądanie mediów społecznościowych i innych stron internetowych zużywa niewiele danych, tak już oglądanie filmów w wysokiej jakości potrafi szybko wyczerpać cały dostępny transfer. Warto jednak pamiętać, że powyższe wartości mają jedynie przybliżony charakter.

Na stronie: toya.net.pl/komorkowa można znaleźć informację na temat pakietów internetu mobilnego TOYA.
 

,