Menu główne

Obrysy telewizorów w różnych rozmiarach

Rozmiary telewizorów. Ile centymetrów ma 40, 50 lub 65-calowy odbiornik?

07-05-2024

Dla większości osób telewizor to ważny sprzęt domowy, dzięki któremu można mieć dostęp zarówno do rozrywki, jak i do informacji. Aby jednak w pełni odpowiadał on potrzebom użytkownika, powinien uwzględniać jego indywidualne preferencje, dotyczące zarówno rozdzielczości obrazu, jak i wielkości ekranu.

Ta ostatnia cecha w dużej mierze decyduje bowiem o komforcie oglądania. Jeśli temat związany z calami odbiornika jest dla Ciebie trudny, skorzystaj z naszego przewodnika. Podpowiemy Ci, ile centymetrów ma 40, 50 lub 65-calowy telewizor.

Co oznaczają cale w telewizorze?

Jednym z najważniejszych parametrów, na jaki zwracają uwagę użytkownicy odbiorników, są rozmiary telewizorów, o których świadczy przede wszystkim przekątna ekranu wyrażana w calach. To od wielkości ekranu zależy bowiem komfort oglądania. Liczba cali ma także wpływ na długość i szerokość odbiornika, co może mieć istotne znaczenie dla funkcjonalności pomieszczenia, w którym znajduje się telewizor.

Wszystko to sprawia, że wybór sprzętu o odpowiedniej ilości cali jest bardzo istotny. Czy jest to jednak proste zadanie? Odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca, jeśli zapoznasz się wcześniej z kryteriami wyboru telewizora ze względu na liczbę cali.

Dowiedz się, jak wybrać wielkość telewizora: https://toya.net.pl/blog/jak-wybrac-rozdzielczosc-i-wielkosc-telewizora.

Czym się sugerować przy wyborze rozmiaru telewizora?

Mogłoby się wydawać, że im więcej cali, tym większy komfort oglądania, jednak nie jest to prawda. Najważniejszą kwestią nie jest bowiem sam wymiar telewizora, a dostosowanie wielkości odbiornika do pomieszczenia, w którym będzie on umieszczony. W małym pokoju duży odbiornik mógłby przytłoczyć wnętrze, zmniejszyć jego funkcjonalność, a przede wszystkim spowodować dyskomfort podczas patrzenia w ekran. Z kolei niewielki telewizor umieszczony w przestronnym salonie nie tylko nie będzie wyglądał dobrze, ale dodatkowo nie zapewni komfortowego sposobu oglądania. Wszystko to sprawia, że pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę jest dostosowanie ilości cali do charakteru pomieszczenia.

Oprócz tego bardzo ważna jest także odległość, z jakiej będziesz oglądać telewizję, a zalecany dystans pomiędzy kanapą a odbiornikiem uzależniony jest od wielkości przekątnej. Na ogół przyjmuje się, że odbiornik o 55 calach należy oglądać z minimum 2,5 – 3 m odległości . Przy obliczeniach odległości odbiornika od miejsca, z którego go oglądamy, należy przyjąć, że 1 cal telewizora w technologii Full HD przypada na 4,2 cm odległości . Inaczej sprawa wygląda w przypadku telewizorów Ultra HD 4K, ponieważ tutaj przyjmuje się 2.1 cm odległości na 1 cal.

Cale telewizora a centymetry

Jeden cal to ok. 2,5 cm, natomiast pierwsze dwie cyfry informują o długości przekątnej wyświetlacza. Aby jednak przed zakupem nie trzeba było wykonywać obliczeń, podajemy informacje na temat wielkości odbiorników:

  • 32 cale – 81,28 cm;
  • 40 cali – 101,6 cm;
  • 42 cale – 106,68 cm;
  • 43 cale – 109,22 cm;
  • 48 cali – 121,92 cm;
  • 49 cali – 123 cm;
  • 50 cali – 127 cm;
  • 55 cali – 139,7 cm;
  • 60 cali – 152,4 cm;
  • 65 cali – 165,1 cm.

Trzeba pamiętać o tym, że cale informują jedynie o przekątnej ekranu. Aby uzyskać informację o całkowitym rozmiarze telewizora, trzeba uwzględnić także ramki oraz ewentualną podstawę. 

Najpopularniejsze rodzaje telewizorów ze względu na cale

Do najpopularniejszych rodzajów odbiorników telewizyjnych należą te od 40 do 65 cali. Wynika to z faktu, że telewizor najczęściej umieszczany jest w salonie, gdzie można sobie pozwolić na większy wymiar. Jednak telewizor 40-calowy sprawdzi się także zarówno w pokoju gościnnym, jak i w większej sypialni. Warto przy tym pamiętać, że optymalna odległość od kanapy czy łóżka powinna wynosić 170 cm.

Telewizor 50 cali o wymiarze 138,7 cm, który sprawdzi się w przestronnym salonie, powinien być oddalony od miejsca oglądania o ok. 210 cm. Natomiast największy popularny telewizor – 65 calowy o wymiarze 165,1 cm – będzie pasować do bardzo dużego wnętrza. Powinien być ustawiony z dystansem ok. 273 cm.

Zapewnij sobie najwyższy komfort podczas oglądania telewizji kablowej i wybierz telewizor o odpowiedniej liczbie cali!

,