Menu główne

Czym charakteryzują się telewizory LED od QLED? Poznaj różnice!

Czym charakteryzują się telewizory LED od QLED? Poznaj różnice!

14-04-2023

Czy wiesz, że nawet w 97% polskich domów jest co najmniej 1 telewizor? Wielkość ekranu, rozdzielczość czy jakość dźwięku to tylko jedne z istotnych cech podczas wybierania nowego modelu. Liczy się też matryca wyświetlająca obraz, a z nią ma związek zarówno technologia LED, jak i QLED. Dowiedz się, co oznaczają te nazwy i jak wpływają na jakość wizji.

Co to jest LED?

Technologia LED to następca LCD. Na sklepowych półkach w miejscu telewizorów z ekranem ciekłokrystalicznym zaczęły pojawiać się bardziej płaskie oraz smukłe TV o dużej rozdzielczości do 100 cali. 

Wszystko za sprawą diod LED, które swoją jakością przewyższyły świetlówki CCFL. Nowa technologia sprawiła, że obraz stał się lepszy, a kolory zyskały głębię.

Telewizory LED można podzielić na:

  • Edge LED - diody są skupione na krawędziach ekranu (dookoła matrycy), więc obraz w tych obszarach może być jaśniejszy.
  • Full LED - diody są umieszczone na całym ekranie strefowo (za matrycą), więc obraz jest bardziej regularny, ale za to kineskop nieco grubszy.

W porównaniu do telewizorów LCD technologia LED oznacza większą oszczędność, ponieważ zużycie prądu jest mniejsze

Warto jednak pamiętać, że jakość obrazu może być zmienna w zależności od kąta patrzenia. Oglądaj np. film pakietem CANAL+ PRESTIGE zauważysz, że siedząc na wprost ekranu, zobaczysz więcej, niż patrząc na niego z boku.

Co to jest QLED?

QLED to lepsza wersja LED. Decydujące stały się nie tylko diody LED, ale również wiązki kropek kwantowych umieszczone między nimi a filtrami kolorów.

Ciekawostka:

Litera Q w nazwie QLED wzięła się od Quantum Dot, czyli kropki kwantowej.

Technologia QLED sprawiła, że:

  • Barwy stały się żywsze i bardziej nasycone.
  • Poziom jasności obrazu oraz współczynnik kontrastu wzrosły.
  • Czerń zyskała jeszcze większą głębię.

Dzięki nanocząsteczkom czystość barw podstawowych (czerwień, żółć i niebieski) zwiększyła się, dlatego jakość obrazu wzrosła. Widać to szczególnie podczas oglądania filmów czy seriali w jakości HDR oraz silnie oświetlonych pomieszczeniach w dzień. Pamiętaj, że nawet jeśli masz kilka telewizorów w domu, to korzystając z usługi Multiroom,  możesz oglądać różne kanały TV w tym samym czasie, więc każdy jest zadowolony, z tego, co widzi na ekranie.

Początkowo QLED był zastrzeżonym znakiem towarowym przez firmę Samsung. Z czasem producent z Korei postanowił szerzyć wykorzystywanie nowej technologii. Dlatego w 2017 rok powstał QLED Alliance, do którego należy TCL i Hisense.

LED czy QLED: co wybrać?

Wybór między technologią LED a QLED zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb.

  1. Jeśli telewizor służy Ci przede wszystkim do śledzenia kanałów newsowych oraz programów rozrywkowych, wtedy LED spełni Twoje oczekiwania.
  2. Jeżeli jesteś na bieżącą z najnowszymi premierami filmowymi i stawiasz nacisk przede wszystkim na wysoką jakość obrazu, wybierz technologię QLED.

Telewizory LED sprawdzają się głównie do użytku codziennego. Natomiast QLED to opcja dla bardziej wymagających osób, które lubią czuć się w domu jak na sali kinowej.

,