Menu główne

Ambilight w telewizorach - co to za technologia?

Ambilight w telewizorach - co to za technologia?

14-04-2023

Zastanawiasz się nad zakupem nowego telewizora? Poza wielkością ekranu, rozdzielczością, jakością obrazu czy dźwięku warto zwrócić uwagę na technologię Ambilight. Z artykułu dowiesz się, jak działa, kiedy się przydaje oraz czy warto z niej korzystać.

Co to jest technologia Ambilight?

Zdarzyło Ci się kiedyś widzieć telewizor z dodatkowym oświetleniem z tyłu? Najprawdopodobniej był to właśnie model wyposażony w technologię Ambilight. Nazwa pochodzi od 2 angielskich słów ambient oraz light, co po przetłumaczeniu oznacza podświetlenie otoczenia. Takie rozwiązanie zostało opatentowane przez Philipsa, dlatego na taki efekt można liczyć wyłącznie w przypadku urządzeń tego producenta.

Technologia Ambilight sprawia, że obraz widoczny na ekranie nie zamyka się wyłącznie wewnątrz ram obudowy. Diody LED umieszczone w tylnej części telewizora świecą w konkretnym kolorze w zależności od tego, co pojawia się w danym momencie na monitorze.

Telewizory z Ambilight występują w wersji:

  • Dwustronnej - lampy LED umieszczone są po obu bokach,
  • Trójstronnej - doświetlone są boki oraz górna część ekranu,
  • Czterostronnej - telewizor ma dodatkową poświatę z każdej strony,
  • Projekcyjnej - zamiast diod LED wykorzystane są miniprojektory.

Taki dodatkowy efekt świetlny robi wrażenie szczególnie podczas emocjonujących seansów filmowych z pakietem HBO Max albo CANAL+ PRESTIGE sesji gamingowych, a nawet słuchania muzyki.

Jak działa telewizor z Ambilight?

Działanie technologii Ambilight bazuje na algorytmach, które analizują obraz oraz decydują, który z kolorów jest dominujący. W ten sposób dobierają doświetlenie telewizora oraz rzucają poświatę na ścianę. Jeśli oglądasz podwodny świat zwierząt, wtedy światło zabłyśnie na niebiesko. Gdy zmienisz program i zaczniesz śledzić życie na pustyni, spodziewaj się żółto-pomarańczowej poświaty. 

Warto wiedzieć:

Ekran telewizorów z Ambilight wydaje się optycznie większy ze względu na dodatkowe światło.

W zależności od modelu telewizora z Ambilight można dopasować tryb do własnych preferencji. Warto pamiętać, że barwy dobierane są w czasie rzeczywistym, co potęguje efekt wizualny.

Czy warto wybrać telewizor Ambilight?

Telewizory z Ambilight to dobre rozwiązanie dla kinomaniaków, melomanów oraz pasjonatów gier. Chodzi przede wszystkim o doświadczenia wizualne. Dodatkowe światło wprowadza również wyjątkowy klimat i staje się elementem wystroju wnętrza. Wprowadza dynamikę, potęguje emocje i może również wpływać na ostateczny odbiór wizji lub fonii.

Warto wiedzieć:

Dodatkowe światło generowane przez telewizory z Ambilight sprawia, że wzrok mniej się męczy. Można to odczuć szczególnie wieczorem, gdy lampy są zgaszone.

Dzięki technologii Ambilight można oglądać telewizję w wyższej jakości, ponieważ barwy wydają się głębsze, wyrazistsze oraz intensywniejsze. Dla najlepszego efektu warto powiesić TV na ścianie, aby kolory równomiernie się rozprowadzały oraz rozświetlały pomieszczenie - robi to wrażenie szczególnie w godzinach nocnych.

,