Menu główne

Telewizja w 4K – jakie warunki musisz spełnić, by oglądać obraz w najwyższej rozdzielczości?

Telewizja w 4K – jakie warunki musisz spełnić, by oglądać obraz w najwyższej rozdzielczości?

20-12-2021

Wedle rynkowych prognoz rozdzielczość 4K w niedalekiej przyszłości zastąpi standard HD. Co kryje się pod tym terminem? Co oferuje telewizja 4K i dlaczego określana jest mianem „rewolucyjnej”? Jakie warunki musisz spełnić, by cieszyć się doskonałej jakości obrazem?

Rozdzielczość HD i 4K – co to jest?

HD i 4K to określenia, których używa się, by opisać rozdzielczość obraz, czyli liczbę tworzących go miniaturowych punktów ‒ pikseli. Rozdzielczość zapisywana jest jako: A × B – A oznacza liczbę linii pikseli, które wyświetlane są w poziomie, B – oznacza liczbę linii pikseli, które wyświetlane są w pionie. Rozdzielczość jest parametrem istotnym dla każdego widza. Dlaczego? Liczba pikseli użytych do stworzenia obrazu przekłada się na jego jakość. Zasada jest prosta: im wyższa rozdzielczość, tym większa szczegółowość obrazu.

Obecnie znaczna część kanałów telewizyjnych nadawana jest w standardzie HDTV (ang. High-definition television), który obejmuje rozdzielczości: 1280 × 720 pikseli oraz 1920 × 1080 pikseli (Full HD). Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak materiały w rozdzielczości 4K – nazwa pochodzi od czterech tysięcy poziomych linii pikseli, które tworzą obraz. Rozdzielczość obrazu telewizyjnego 4K, precyzyjnie określanego jako Ultra HD, wynosi 3840 × 2160 pikseli. Bardzo duża liczba pikseli (czterokrotnie większa w porównaniu do Full HD) przekłada się na niezwykle szczegółowy obraz. Telewizja 4K sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wybrednych widzów.

Co więcej, standard ten pozwala bardzo często wyświetlać obrazu trybie HDR (ang. High Dynamic Range). Zapewnia on doskonały kontrast oraz nasycone, a jednocześnie niezwykle realistyczne barwy – niezależnie od tego, czy oglądamy dokument o życiu dzikich zwierząt, najnowszy film akcji, czy transmisję finałowego meczu mistrzostw świata w piłce nożnej. 

Telewizja 4K – czego potrzebujesz? 
Aby cieszyć się kanałami telewizyjnymi w najwyższej jakości, należy spełnić trzy warunki. Po pierwsze, telewizor! Musi być w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K. Starsze modele nie sprostają temu zadaniu – do niedawna większość telewizorów dostępnych w sklepach obsługiwała rozdzielczość Full HD. Dlatego przy zakupie, należy upewnić się że wybrany model oferuje rozdzielczość 4K UHD i obsługuje tryb HDR. Jeżeli zależy nam na naprawdę niezapomnianych doznaniach wizualnych, warto zwrócić także uwagę na to, jaki rodzaj matrycy zainstalowany jest w telewizorze. Najlepsze efekty zapewniają matryce OLED i QLED. Wyświetlany przez nie obraz wyróżnia się doskonałym kontrastem i intensywnymi kolorami. 

Po drugie, do odbioru telewizji 4K niezbędny jest dekoder obsługujący ten standard. Po trzecie musisz także wybrać dostawcę telewizji, który w swojej ofercie będzie miał kanały 4K. Jak na razie w ofercie krajowych nadawców dominują kanały HD, standard UHD dopiero wkracza na polski rynek. Kanały 4K znajdziesz w pakiecie Bogatym TOYA w połączeniu z dekoderem 4K MAXX, (szczegóły toya.net.pl/telewizja)

Po podpisaniu umowy otrzymasz dekoder 4K, dostosowany do odbioru sygnału w najwyższej jakości. Urządzenie to umożliwia również korzystanie z ogromnej biblioteki VOD – znajdują się tam zarówno najnowsze hity, jak i tytuły uznawane już za klasykę kinematografii. 

Filmy i seriale w doskonałej rozdzielczości 4K znajdziesz również w serwisach streamingowych, takich jak Netflix czy Amazon. Tytuły w jakości 4K sprzedawane są również na nośniku Ultra HD Blu-ray, który zastąpił dyski Blu-ray.
 

,