Menu główne

Jak wybrać rozdzielczość i wielkość telewizora?

Jak wybrać rozdzielczość i wielkość telewizora?

14-07-2023

Zdecydowana większość Polaków posiada w swoim domu co najmniej jeden telewizor. Prędzej czy później nadchodzi jednak moment, w którym wymiana odbiornika okazuje się konieczna. Na co wtedy warto zwrócić uwagę? Jaka wielkość i rozdzielczość będą najlepsze?

Wielkość telewizora a odległość – czym sugerować się przy wyborze rozmiaru odbiornika?

Wiele osób przy zakupie telewizora kieruje się głównie ceną. Warto mieć jednak na uwadze kilka najważniejszych czynników. Należą do nich z pewnością zarówno wielkość, jak i rozdzielczość odbiornika.

Jeśli chodzi o wielkość, warto zastanowić się najpierw, w którym pokoju będzie stać telewizor – i skąd będziemy go oglądać. Znaczenie ma przede wszystkim odległość między odbiornikiem a np. kanapą; zalecana odległość oglądania będzie różnić się w zależności od wielkości przekątnej. Przyjmuje się na przykład, że odbiornik o przekątnej 55 cali należy oglądać z minimum 2,5-3 m odległości. Ponadto wielkość telewizora będzie również wpływać na wygląd całego pomieszczenia; jeśli pokój jest niewielki, duży telewizor – nawet ustawiony na jego drugim końcu – może przytłaczać przestrzeń. 

Warto również pamiętać, że telewizor to nie tylko rozmiar ekranu. Przed dokonaniem zakupu dobrze jest uwzględnić także grubość ramki oraz ewentualną podstawkę (w przypadku odbiorników stojących). 

Rozdzielczość w telewizorze również ma znaczenie

Drugim istotnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze telewizora, jest rozdzielczość. Wyższa rozdzielczość telewizora oznacza nic innego jak większą liczbę pikseli na ekranie; to z kolei przekłada się na obraz, który jest znacznie bardziej realistyczny i szczegółowy. Tym samym oglądanie tego samego filmu czy programu na dwóch telewizorach o różnych rozdzielczościach będzie zupełnie innym doświadczeniem. Warto jednak mieć świadomość, że na jakość obrazu w telewizorze wpływ ma nie tylko rozdzielczość, ale również technologie, które wykorzystano. Najlepszym przykładem może być tu technologia Ambilight, która sprawia, że obraz widoczny na ekranie nie zamyka się wewnątrz ram obudowy. Dzięki dodatkowemu światłu jakość obrazu jest znacznie wyższa, a barwy wydają się intensywniejsze i głębsze.

Oprócz jakości obrazu i dźwięku nie można też zapominać o konieczności wyboru oferty, która pozwala na odbiór ulubionych kanałów. Klienci TOYA mają do wyboru trzy podstawowe pakiety (Oszczędny, Wygodny i Bogaty). Ponadto mogą również wykupić dodatkowe kanały w ramach pakietów premium czy pakietów tematycznych – dzięki czemu są w stanie dostosować ofertę do swoich potrzeb. Z pakietami od TOYA można zapoznać się na stronie. 

,