Czy Twój komputer działa wolniej niż zwykle? Niepokoją Cię bardzo wysokie rachunki za prąd? To mogą być oznaki cryptojackingu. Dowiedz się, na czym polega to cyberprzestępstwo oraz czym różni się od wydobycia wirtualnej waluty za pomocą koparki bitcoinów.
Czym jest cryptojacking i dlaczego jest groźny?
Cryptojacking to jedno z cyberprzestępstw, które polega na zainfekowaniu urządzenia i wykorzystaniu mocy obliczeniowej jego procesora do wydobycia kryptowalut. Hakerzy zwykle koncentrują swoje działania na wirtualnych walutach, które gwarantują anonimowość transakcji, tzw. „private cryptocurrencies”.
Zagrożone mogą być smartfony, tablety, a także m.in. telewizory i komputery. Przestępca tworzy sieć urządzeń (botnet) i przygotowuje zmasowany atak, by:
- wykraść zasoby procesora,
- spowolnić i istotnie obniżyć wydajność sprzętu,
- zwiększyć podatność maszyn na inne metody przestępcze.
Dlaczego cryptojacking jest groźny? Działania hakerów m.in.:
- powodują straty finansowe – duża moc obliczeniowa zwiększa zużycie energii, co przedkłada się na wyższe rachunki za prąd,
- prowadzą do uszkodzenia urządzenia – a co za tym idzie: kosztów związanych z jego naprawą lub wymianą,
- zagrażają Twojemu bezpieczeństwu – trudno zauważyć proces wdrożenia cryptojackingu.
Dlatego, jeśli chcesz uchronić się przed tego rodzaju wirtualnym przestępstwem, korzystaj wyłącznie z zaufanych połączeń i chroń swoją sieć domową. Jeśli szukasz sprawdzonych rozwiązań, wejdź na stronę https://toya.net.pl/bezpieczny-internet i poznaj ofertę Bezpiecznego Internetu TOYA.
Może Cię zainteresować: Cyberbezpieczeństwo – jak wybrać bezpieczny internet?
Ciekawostka: W Polsce cryptojacking jest traktowany jako oszustwo komputerowe (art. 287 kk). Jego globalna wykrywalność jest stosunkowo niska – do 2021 roku sąd skazał na karę pozbawienia wolności jednego cryptojackera. |
Koparka bitcoinów – czym jest i jak działa?
Koparka do bitcoinów to specjalistyczne urządzenie, które dokonuje skomplikowanych obliczeń kryptograficznych (hashe) w sieci blockchain. Dlaczego to robi? By:
- wydobyć wirtualną walutę, taką jak bitcoin,
- zweryfikować transakcję w sieci blockchain.
Maszyna działa na podstawie algorytmu Proof of Work (PoW), który potrzebuje ogromnej mocy obliczeniowej do walidacji procesu i tworzenia nowych bloków. Jak przebiega ta procedura?
Algorytm koparki do bitocoinów grupuje transakcje w bloki i tworzy z nich niezmienne łańcuchy (każdy blok zawiera hashe poprzedniego). Gdy znajdzie rozwiązanie, dana partia zostaje zatwierdzona przez innych uczestników sieci, a to zapobiega ewentualnym fałszerstwom.
Główny cel urządzenia sprowadza się do zabezpieczenia sieci i wprowadzenia nowych wirtualnych monet do obiegu.
Warto wiedzieć: Koparka do bitcoinów wizualnie przypomina komputer, jednak ma zdecydowanie bardziej zaawansowany mechanizm i parametry. |
Bezpieczeństwo stosowania koparki bitocoinów i związek z cryptojackingiem
Koparki bitcoinów pozwalają na legalne wygenerowanie wirtualnych pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że nie wykrywają one ani nie blokują złośliwych skryptów. Co więcej, nie chronią użytkowników również przed cyberatakami.
Niektórzy wykorzystują koparki walut do cryptojackingu. Dlatego tak ważna jest koncentracja na ochronie przed cryptojackingiem. Oprócz stosowania podstawowych środków bezpieczeństwa w sieci, możesz zainstalować np. program antywirusowy. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko ataku oraz kradzieży danych osobowych.
Przeczytaj też:
- Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci – poznaj usługi TOYA, które Ci w tym pomogą
- Jak można zabezpieczyć sieć Wi-Fi?
Cryptojacking i koparka bitcoinów – podsumowanie informacji
Koparka bitcoinów to legalne urządzenie do wydobywania e-waluty poprzez rozwiązywanie skomplikowanych zadań kryptograficznych. Mechanizm ma zagwarantować bezpieczeństwo blockchaina.
Natomiast cryptojacking to nielegalny sposób wykorzystania cudzego sprzętu (np. komputerów) do kopania kryptowalut bez zgody właściciela. Powoduje m.in. problemy z wydajnością urządzenia, wzrost rachunków za prąd.
Jak zadbać o swoje dane i uchronić się przed skutkami cyberprzestępstwa? Stosuj odpowiednie środki bezpieczeństwa IT, a także zachowaj czujność, gdy jesteś online.