Menu główne

Jak można zabezpieczyć sieć Wi-Fi?

04-06-2024

Bezpieczeństwo w sieci to w obecnych czasach kwestia priorytetowa. Odkąd Internet przestał być jedynie źródłem rozrywki, coraz więcej mówi się o ochronie różnych danych. Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi, by nikt niepowołany nie mógł się z nią połączyć, wgrać oprogramowania szpiegującego ani uzyskać zdalnego dostępu do panelu administracyjnego naszego urządzenia? Podpowiadamy!

Dlaczego zabezpieczenie sieci jest takie ważne?

Na skutek wgrania złośliwego oprogramowania czy ataku hakerskiego, można stracić wiele istotnych danych, a nawet stać się ofiarą wyłudzenia. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jak poważne konsekwencje mają cyberataki, dlatego też warto w tej kwestii uświadamiać innych. Tym bardziej, że są na nie narażeni wszyscy użytkownicy Internetu.

Cyberprzestępców najczęściej interesują poufne dane przechowywane w sieci, a w szczególności numery kart płatniczych oraz dane niezbędne do logowania w systemach bankowości internetowej. Będąc w ich posiadaniu mogą podszywać się pod użytkownika i zaciągać w jego imieniu zobowiązania czy dokonywać zakupów.

Bez odpowiedniego zabezpieczenia sieci, hakerzy są w stanie z łatwością zyskać dostęp także do danych dostępowych do poczty mailowej, komunikatorów czy serwisów społecznościowych. To grozi poważnym naruszeniem prywatności i może nieść za sobą wiele nieprzyjemnych sytuacji. Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi krok po kroku, żeby się przed tym wszystkim uchronić?

Zabezpieczenie sieci WI-Fi – co może pomóc?

Rozwiązań jest wiele. Najlepiej zabezpieczać się na różne sposoby tak, by zmniejszyć ryzyko zostania ofiarą cyberataku do minimum. Oprócz działań związanych z zabezpieczeniem samego routera, warto postawić na skuteczne rozwiązania antywirusowe. Jedną z takich funkcjonalności oferuje pakiet Bezpieczny Internet. Dzięki niemu komputer, tablet czy smartfon będzie chroniony przed wirusami i szkodliwym oprogramowaniem. Pakiet Bezpieczny Internet zapewnia też pełną ochronę przeglądania i ochronę prywatności, a także pozwala na bezpieczne wyszukiwanie i ustawienie kontroli rodzicielskiej.

Poznaj rozwiązania na bezpieczne korzystanie z Internetu oferowane przez TOYA  [https://toya.net.pl/blog/zadbaj-o-bezpieczenstwo-w-sieci-poznaj-uslugi-toya-ktore-ci-w-tym-pomoga]

Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi?

Podstawowym sposobem na zabezpieczenie sieci bezprzewodowej, który pozwoli ograniczyć ryzyko cyberwłamania, jest ustawienie silnego hasła łączenia. W ten sposób będą mogły łączyć się z nią tylko i wyłącznie te osoby, które je znają. Jak zabezpieczyć Wi-Fi hasłem? Wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego. Tam można nadać sieci własne hasło, pamiętając o tym, aby było ono silne. To oznacza, że powinno składać się z wielu różnych znaków. Najlepiej, aby znalazły się w nim:

  • małe i duże litery,
  • znaki specjalne,
  • cyfry.

Skomplikowane hasło trudniej rozszyfrować nawet doświadczonym hakerom, co znacznie zmniejsza ryzyko skutecznego cyberataku. Kolejnym sposobem na to, jak zabezpieczyć Wi-Fi w domu, jest zmiana hasła do samego routera. Każde urządzenie posiada fabryczne dane logowania, które po skonfigurowaniu warto ustawić na własne. Przy tej okazji warto wspomnieć o regularnym aktualizowaniu oprogramowania routera, a także stworzeniu w panelu konfiguracyjnym listy adresów MAC. Należy w niej zamieścić adresy fizyczne jedynie zaufanych urządzeń, które będą korzystać z lokalnej sieci. Dzięki temu komputery czy smartfony spoza listy będą miały problem z tym, żeby się z nią połączyć. To nie tylko wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa sieci, ale także pozwoli uniknąć zużywania transferu danych przez osoby postronne.

Skutecznym sposobem na to, jak zabezpieczyć Wi-Fi w domu, jest zablokowanie zdalnego dostępu do urządzenia. Zdarza się, że routery dają możliwość zmiany ustawień w panelu administracyjnym każdej osobie, która zna adres IP. Mając taki model koniecznie należy wprowadzić ograniczenia, które to uniemożliwią.

,