Menu główne

uśmiechnięta mama z laptopem ze swoimi dziećmi w namiocie w ciepłym świetle lampek

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie - o zagrożeniach w sieci

07-11-2023

Internet to dzisiaj podstawowe źródło edukacji i rozrywki. Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez ulubionych stron, serwisów streamingowych, mediów społecznościowych i aplikacji. Dorośli korzystają z sieci w sposób intuicyjny, zdając sobie w pełni sprawę z tego, jak unikać potencjalnie groźnych witryn i zachowań. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku dzieci, które są zwykle bardzo ufne i ciekawe świata, co czyni je szczególnie podatnymi na oszustwa i manipulacje. Rodzice mają jednak do dyspozycji narzędzia, którymi łatwo można ochronić najmłodszych przed mrocznymi stronami surfowania po sieci.

Bezpieczny Internet dla dzieci to rodzaj bezpiecznej enklawy, gdzie najmłodsi mogą korzystać ze wszystkich możliwości zabawy, kontaktu z rówieśnikami czy edukacji. Stosunkowo prosto można zadbać o to, aby dziecko miało takie środowisko w domu. Dostawcy Internetu, jak np. TOYA - oferują usługi, które pozwalają chronić najmłodszych przed zagrożeniami, jakie czyhają na nie w przestrzeni wirtualnej.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu dla dzieci

Większość rodziców obawia się, że ich dziecko przez Internet nawiąże kontakt z dorosłą osobą, która nadużyje jej zaufania. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście uświadomienie swojej pociechy, na jakie pytania czy prośby nieznajomych nie należy odpowiadać. W drugiej kolejności, dobrze jest włączyć na konkretnym urządzeniu (komputerze, smartfonie, tablecie) blokady rodzicielskiej na kontrolę nad wybranymi aplikacjami. Można także wprowadzić czasowy limit na korzystanie z wybranych aplikacji lub korzystanie  z Internetu w ogóle. Daje to dwie kolejne korzyści: dziecko najprawdopodobniej zacznie samo omijać niebezpieczne miejsca na rzecz tych, gdzie będą czekały sprawdzone możliwości rozrywki (np. wybierze kanał z bajkami, a nie czat z nieznajomymi), pozwala to również zapobiegać uzależnieniu od gier online lub Internetu jako takiego.

Ciekawość – pierwszy stopień do…?

Wielu oszustów wykorzystuje naturalną dla dzieci ciekawość świata. Starają się nawiązać kontakt, by następnie budować relacje i pozyskiwać zaufanie. Kiedy osiągną ten cel, zachęcają ofiarę do przekraczania granic swojej strefy prywatnej, zarówno w sferze wypowiedzi, jak i zachowań. Mogą na przykład wypytywać o życie innych domowników, próbować uwodzić dziecko, wymuszać na nim kontakt z treściami pornograficznymi. Dlatego, będąc rodzicem, warto sprawdzić w przedszkolu lub szkole, czy jest możliwość przeprowadzenia lekcji, na której nauczyciel wyjaśniłby, jak wyglądają zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Niezależnie od tego, czy takie zajęcia są dostępne, czy nie – dobrze jest także rozważyć możliwość uruchomienia kontroli rodzicielskiej na urządzeniach w zakresie bezpiecznego wyszukiwania treści oraz monitorowania przeglądania www. Takie rozwiązanie pozwoli dzieciom zachować prywatność, a jednocześnie zablokuje im możliwość wejścia na nieodpowiednie strony czy wyszukiwanie fraz. Przeglądanie raz na jakiś czas historii przeglądania pomaga ocenić, czy ochrona treści jest odpowiednio "szczelna".

Żelazne zasady

Dla dziecka istotne jest, aby zawsze wiedziało nie tylko, czego nie może robić, ale przede wszystkim – dlaczego. Zasady bezpiecznego Internetu dla dzieci opierają się głównie na zaufaniu, transparentnej komunikacji i dopiero na końcu na technologicznych rozwiązaniach. Dziecko, które rozumie, ile czasu może codziennie spędzać w sieci, na co nie zgadzają się jego rodzice i przed czym próbują je ochronić, łatwiej zaakceptuje te reguły. Pomocne jest także w tych przypadkach pokazywanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu offline. Jeśli przedszkole realizuje szkolenie “Bezpieczny Internet”, scenariusz zajęć dla dzieci również zwykle uwzględnia tę kwestię – nie chodzi przecież o to, aby dziecko w ogóle nie korzystało z dobrodziejstw sieci, ale by z własnej woli sięgało także po inne formy rozrywki i edukacji, dostrzegając w nich wartość.

Ruchome obrazy, nieprzesuwalne granice

Ze wszystkich kanałów i źródeł treści, najgroźniejsze dla dzieci są te, związane z materiałami wideo. Szybkość publikacji nowych materiałów, przesuwające się ciągle granice cenzury wydawców powodują, że właśnie filmy i seriale zapoznają najmłodszych z tym, przed czym ich rodzice woleliby je uchronić. Wulgaryzmy, ekspozycja nagości i przemocy nie jest dla małoletnich widzów tym, co można by zakwalifikować do kategorii: “bezpieczny Internet”. Filmy dla dzieci oczywiście nie muszą być infantylne, ale powinny być dostosowane do ich poziomu wrażliwości i bezkrytycznego podejścia do pochłanianych treści. Bardzo pomocne bywa w tym przypadku założenie maluchom osobnych kont w serwisach streamingowych i oznaczenie ich jako dziecięce. Podobny zabieg można zastosować na YouTube i wzmocnić go, blokując w pakiecie kontroli rodzicielskiej możliwość wejść na strony z filmami pirackimi, pozbawionymi kontroli wieku i cenzury.

Wychowanie dzieci, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie rodzice zwykle dużo pracują i mają do czynienia z wieloma “rozpraszaczami” uwagi, nie jest łatwe. Sieć, ze swoim bogactwem materiałów, może ich kusić odciążaniem w niektórych zadaniach (jak np. pomoc w nauce, rozrywka), ale może być także potencjalnym zagrożeniem, jeśli najmłodsi nie przyswoją sobie odpowiednich reguł zachowania w cyberprzestrzeni. To one, w połączeniu z mechanizmami kontroli aktywności i blokad ruchu sieciowego gwarantują bezpieczne korzystanie z Internetu dla dzieci.

,