Menu główne

Co to jest SPAM? Jakie zagrożenia niosą niechciane wiadomości?

04-06-2024

Wśród milionów wysyłanych wiadomości i e-maili, część to bezwartościowe „śmieci” internetowe – nie mają one żadnego zastosowania, a niekiedy mogą stanowić nawet zagrożenie dla użytkownika. Nazwane potocznie SPAM-em, są nie tylko uciążliwe, ale też niebezpieczne dla mało zorientowanych internautów. Co warto wiedzieć o SPAM-ie? Jak zablokować SPAM w Internecie? Podpowiadamy!


SPAM to zjawisko tak stare, jak Internet. Pierwsze, odnotowane na szeroką skalę przykłady spammingu datowane są na lata 80 XX wieku. Wraz z rozwojem usług świadczonych w sieci i funkcji Internetu, rozwijało się także samo zjawisko SPAM-u. Co warto wiedzieć o współczesnych, bezużytecznych wiadomościach mailowych lub wysyłanych przez komunikatory?

Co to jest SPAM?

Czym tak naprawdę jest SPAM? Co to znaczy? To niechciane wiadomości, wysyłane najczęściej w formie e-maili, ale również MMS-ów, SMS-ów oraz krótkich wiadomości tekstowych, które odbierzesz przez różne komunikatory internetowe (w tym m.in. Messanger czy WhatsUp).

SPAM zwykle wysyłany jest masowo (nie jest spersonalizowany pod odbiorcę), ale zdarzają się wiadomości „dedykowane”, formowane pod konkretnego użytkownika.

Czytaj także: Bezpieczeństwo dzieci w Internecie – o zagrożeniach w sieci

W SPAM-ie nie znajdziesz istotnych informacji. Wiadomości przesyłane przez spamerów zawierają najczęściej bezwartościowe treści marketingowe, linki do podejrzanych stron, tzw. fake newsy czy fałszywe informacje o wygranych konkursach.

Ciekawostka:

Samo słowo SPAM oznacza z angielskiego mielonkę, która była elementem racji żywieniowych amerykańskich żołnierzy w czasie II wojny światowej. Skąd powiązanie z wysyłanymi masowo wiadomościami? Najpewniej chodzi o skecz „Monty Pythona”, w którym klient restauracji dowiaduje się, że w każdym daniu jest mielonka. Pierwszym, potwierdzonym przykładem wysłania SPAM-u jest wysyłka ok. 1000 maili z zaproszeniem na urodziny Einara Stefferuda.

Czytaj także: Jak wprowadzić seniora w świat internetu?

Jakie zagrożenia niosą ze sobą niechciane e-maile?

SPAM to uciążliwe, a niekiedy też groźne zjawisko. Może skutkować m.in. problemami technicznymi, spowolnieniem działania Internetu, a nawet utratą oszczędności zgromadzonych na koncie bankowym. Dlaczego wiadomości SPAM mogą być niebezpieczne?

  • Utrata wolnego miejsca na skrzynce mailowej – wiele wiadomości SPAM może doprowadzić do zapchania skrzynki mailowej. Szczególnie niebezpieczne są tutaj e-maile z załącznikami.
  • Wyłudzenie środków finansowych – fałszywe informacje o zbiórkach, aukcjach czy ofertach sprzedaży produktów prowadzą do próby wyłudzenia pieniędzy.
  • Zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem – załączniki w SPAM-ie mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie. To m.in. keyloggery (używane do przejęcia kontroli nad bankowością elektroniczną czy mediami społecznościowymi), malware, ransomware itd.
  • Oszustwa internetowe – w SPAM-ie mogą pojawić się fałszywe informacje o policyjnych śledztwach, rzekomym spadku czy oferty matrymonialne. Celem każdej wiadomości jest wyłudzenie pieniędzy lub danych osobowych.

Powiązanym ze SPAM-em zjawiskiem jest phishing, czyli próba kradzieży danych osobowych, czy kart kredytowych przez fałszywe strony internetowe i maile. Więcej o tym procederze dowiesz się z tekstu https://toya.net.pl/blog/phishing-co-to-jest-i-jak-sie-przed-nim-bronic

Jak blokować SPAM? Czy można robić to skutecznie?

Nie da się w 100 procentach zabezpieczyć przed SPAM-em. Zawsze pojawią się wiadomości, których na skrzynce nie chcemy. Możesz jednak ograniczyć liczbę takich maili, stosując kilka prostych zasad.

  1. Podawaj adres mailowy tylko na zaufanych stronach internetowych. 
  2. Nie rejestruj się na niesprawdzonych witrynach. Używaj kilku adresów mailowych do kont na różnych portalach, które nie mają zweryfikowanej opinii.
  3. Sprawdź regulamin strony internetowej i charakter przesyłanych informacji marketingowych.
  4. Stosuj filtr antyspamowy, który ograniczy pobieranie niebezpiecznych wiadomości.
  5. Oznaczaj niechciane wiadomości jako SPAM – to pozwoli ograniczyć ich pobieranie w przyszłości.
  6. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości, które wyglądają jak SPAM.

Pamiętaj, że SPAM możesz poznać np. przez błędy językowe, przygotowane na szybko i mało estetyczne grafiki w treści czy błędną domenę nadawcy wiadomości, podszywającego się pod sprawdzoną markę (np. zamiast toya.net.pl, wiadomość może pochodzić z adresu to.ya.net.pl). To sposób na ograniczenie ryzyka wpadki i konsekwencji otwierania spamerskich wiadomości.

,