Menu główne

Kobieta i mężczyzna, seniorzy uśmiechają się korzystając z laptopa

Jak wprowadzić seniora w świat internetu?

17-01-2024

Rosnąca liczba seniorów w Internecie doskonale pokazuje, że mogą świetnie sobie radzić z obsługą komputera, smartfonu, aplikacji mobilnych czy przeglądarki internetowej. Wciąż nie brakuje jednak osób starszych, które czują opór przed cyfryzacją – często z obawy, że „coś zepsują”, „coś naklikają” lub „i tak nie będą nic widzieć”. W takiej sytuacji potrzebna jest pomoc bliskich, którzy bardziej polubili się z technologią. Dowiedz się, jak udowodnić rodzicom czy dziadkom, że Internet to dobre miejsce dla seniora!

Po pierwsze: wybierz odpowiedni sprzęt i Internet dla seniorów

Jak wspomnieliśmy we wstępie, najczęstsze obiekcje seniorów względem Internetu dotyczą obaw o to, że zwyczajnie nie poradzą sobie z technologią i coś zepsują. Dlatego podstawą wprowadzania osoby starszej do sieci jest zapewnienie jej właściwego sprzętu. Na początek najlepiej sprawdzi się tablet. Ma ograniczoną liczbę funkcji w stosunku do komputera, więc trudniej „coś naklikać”. Charakteryzuje się też dużo większym ekranem niż tym w smartfonach. Co więcej, na tablecie można zmienić rozmiar liter i cyfr klawiatury ekranowej, a także ikonek aplikacji czy tekstu w przeglądarce.

Druga kwestia – odpowiedni Internet dla seniora. Aby Twoi rodzice czy dziadkowie nie zniechęcili się do korzystania z sieci, łącze powinno być stabilne, bezawaryjne i bezproblemowe, a faktury możliwie jak najniższe. Wyskakujące co chwilę błędy związane z brakiem połączenia mogą stresować seniora i dawać mu poczucie, że „coś zepsuł”, a nauka restartowania modemu czy routera to dodatkowe problemy. Idealnie może się zatem sprawdzić niezawodny Internet Światłowodowy TOYAnet dostępny w bardzo przystępnych cenach! Poznaj naszą ofertę na: https://toya.net.pl/internet

Po drugie: przedstaw seniorowi zalety Internetu

Internet dla seniora musi być atrakcyjny. Osoba starsza nie powinna mieć poczucia, że staje się online, bo Ty tak chcesz, lecz dlatego, że sama zaczyna czuć taką potrzebę. A taki efekt osiągniesz wyłącznie wtedy, gdy wskażesz swojemu bliskiemu istotne dla niego zalety korzystania z sieci. A tych nie brakuje! Do nauki poruszania się po Internecie zachęci go np.:

 • zamawianie zakupów pod drzwi,
 • łatwość znajdowania atrakcyjnych rabatów na zakupy,
 • łączenie się z bliskimi przez wideorozmowy – ograniczenie wydatków na telefon,
 • szansa na łatwe odnalezienie dawnych znajomych, np. z czasów szkolnych,
 • pozostawanie w kontakcie z krewnymi zza granicy bez gigantycznych kosztów połączeń,
 • załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu,
 • zamawianie recept online,
 • zamawianie gotowych posiłków pod drzwi – i ich ogromny wybór,
 • nieskończona liczba wciągających filmików na YouTube,
 • łatwy dostęp do odcinków ulubionych seriali,
 • nieograniczony dostęp do ciekawych treści – senior może zaoszczędzić na kupowaniu gazet,
 • nieskończona liczba darmowych krzyżówek i innych ulubionych gier w darmowych aplikacjach.

Po trzecie: zadbaj o bezpieczeństwo i komfort seniora w Internecie

To temat, o którym rozpisaliśmy się szerzej w artykule „Jak zadbać o bezpieczeństwo seniorów w sieci?”. Warto jednak i tutaj pokrótce wspomnieć, że zapewnienie seniorom bezpieczeństwa w Internecie jest kluczowe dla ich poczucia, że warto pozostawać online. Ciągle pewnie słyszą w telewizji czy radiu o internetowych oszustach – więc jak mają nie mieć obaw?

Wyjaśnij zatem swojemu bliskiemu podstawowe zasady bezpieczeństwa, by: nie podawał nikomu swoich loginów i haseł, tworzył hasła trudne do złamania, nie klikał linków otrzymywanych we wiadomościach od nieznajomych, nie podawał swoich danych osobowych na forum, nie wyłączał ochrony antywirusowej. 

W utrzymaniu bezpieczeństwa seniora w Internecie pomoże Ci Bezpieczny Internet TOYA. To usługa, która obejmuje między innymi ochronę bankowości elektronicznej oraz loginów i haseł, zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem czy kompleksową ochronę przed atakami hakerów.

,