Technika deepfake korzysta z AI do tworzenia zdjęć, video i audio, w których prawdziwy wizerunek danej osoby zostaje zastąpiony fałszywym obrazem. To prosty krok do wprowadzenia chaosu informacyjnego wśród użytkowników sieci. Sprawdź, co to jest deepfake i dlaczego może on stanowić zagrożenie.
Deepfake – definicja
Deepfake to technika obróbki multimediów wykorzystująca sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe. Umożliwia ona stworzenie obrazu lub materiału wideo, na którym zarówno twarze, jak i głosy, mogą być zmodyfikowane i podmienione na należące do innych osób. Możliwa jest całkowita zmiana wyglądu lub brzmienia głosu osoby ze zdjęcia bądź nagrania Dzieki temu można spreparować filmy, w których znane osoby wypowiadają kwestie jakich nigdy nie wypowiedziały lub reklamują usługi na reklamowanie których nigdy by się nie zgodziły.
Deepfakes video manipulują wyglądem, z kolei deepfakes audio zmieniają głos postaci z materiału źródłowego. Choć wiele z nich powstaje wyłącznie w celach humorystycznych i rozrywkowych, technika ta może być wykorzystywana do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, kompromitowania osób publicznych, a nawet działań przestępczych.
Deepfake – przykłady
Internauci mogą używać techniki deepfake m.in. do rozpowszechniania fałszywych informacji, niszczenia wizerunku osób publicznych czy manipulowania sensem i przebiegiem rozmów. Wśród najsłynniejszych deepfaków ostatnich lat wymienia się m.in.:
- film z Davidem Beckhamem mówiącym w dziewięciu językach;
- nagranie z Kitem Haringtonem, w którym jego serialowa postać Jon Snow przeprasza za zakończenie „Gry o tron”;
- wideo z Barackiem Obamą wypowiadającym obraźliwe słowa na temat Donalda Trumpa;
- ostatni odcinek specjalny serialu „Świat Według Kiepskich” – deepfake wykorzystano do stworzenia postaci Mariana Paździocha i Arnolda Boczka.
Żaden z wymienionych materiałów nie jest autentyczny – zostały one stworzone przez internautów, w tym studentów znanych światowych uczelni.
Wskazówka: Zależy Ci na bezpieczeństwie w sieci? Przeczytaj nasz artykuł „Gdzie zgłaszać podejrzane maile i co robić, gdy się je otworzy?”, aby jeszcze skuteczniej zadbać o ochronę swoich danych. |
Jak rozpoznać deepfake?
Filmy i zdjęcia tworzone przy użyciu techniki deepfake często wyglądają bardzo wiarygodnie. Zdarza się jednak, że zdradzają się one niewielkimi niedoskonałościami – m.in. zacinaniem się obrazu czy pewnymi zniekształceniami twarzy. Deepfake można rozpoznać także po błędach w wymowie, nienaturalnej mimice twarzy czy sztucznym brzmieniu głosu. Co więcej, pomocne w jego rozpoznaniu może się okazać samo źródło pochodzenia danego obrazu lub materiału wideo.
Dlaczego deepfake może być zagrożeniem dla internautów?
Deepfake stanowi zagrożenie dla użytkowników Internetu – może rozpowszechniać dezinformację i propagandę. Tworzone w ten sposób filmy lub zdjęcia manipulują podobieństwem do innych osób i mogą wprowadzać zamieszanie w sieci. Dzięki zaawansowanym możliwościom tej techniki również cyberprzestępcom łatwiej jest podszywać się pod konkretne osoby – a to z kolei ułatwia wyłudzanie danych czy pieniędzy i dokonywanie innych przestępstw. Wizerunek znanych osób może zostać wykorzystany do reklamowania usług świadczonych przez przestępców lub nielegalnych produktów.
To może Cię zainteresować: Jak sprawdzić, czy telefon został zhakowany?
Bezpieczny Internet TOYA – ochrona przed zagrożeniami spowodowanymi deepfake
Aby móc korzystać z sieci w bezpieczny sposób i zmniejszyć ryzyko cyberataku z wykorzystaniem techniki deepfake, warto rozważyć inwestycję w pakiet Bezpieczny Internet TOYA: https://toya.net.pl/bezpieczny-internet. Usługa została przygotowana we współpracy z firmą F-secure – liderem rozwiązań antywirusowych – i zapewnia użytkownikom:
- ochronę przed wirusami i szkodliwym oprogramowaniem (wraz ze specjalnym narzędziem do oczyszczania urządzenia);
- bezpieczne wyszukiwanie;
- ochronę prywatności i przeglądania;
- skanowanie oparte na chmurze;
- lokalizację zagubionego urządzenia (antyzłodziej).
Oprócz korzystania z narzędzi i algorytmów do ochrony oraz wykrywania cyberprzestępstw i fałszywych informacji, niezwykle ważne jest szerzenie świadomości na temat deepfake i związanych z nim zagrożeń. To istotne zarówno wśród użytkowników Internetu, jak i wśród pracowników firm.