Menu główne

Jak sprawdzić, czy telefon został zhakowany?

04-06-2024

Smartfony to wszechstronne urządzenia, które umożliwiają przeprowadzenie operacji bankowej, przeglądanie stron internetowych, a także wysyłanie wiadomości np. za pomocą komunikatorów. Jednak duże możliwości tych sprzętów są nie tylko użyteczne dla ich posiadaczy. Hakerzy starają się wykorzystać wszechstronność smartfonów, hakując je i kradnąc zgromadzone w ich pamięciach informacje. Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Czy można zapobiec atakowi hakera?

Ataki hakerskie kojarzą się zwykle z komputerami, ale coraz częściej ofiarą procederu nielegalnego przejęcia urządzenia padają także smartfony. Ich ogromna funkcjonalność, dostęp do wielu zasobów i brak czujności oraz świadomości użytkowników sprawia, że współczesne telefony są łakomym kąskiem dla cyberprzestępców.

Czytaj także: Cyberbezpieczeństwo – jak wybrać bezpieczny internet?

Jakie zagrożenie niesie zhakowany telefon?

Warto mieć świadomość, że zhakowany telefon jest ogromnym zagrożeniem dla Twojego cyberbezpieczeństwa. Haker może też całkowicie zablokować dostęp do smartfona w newralgicznym momencie. Jakie mogą być konsekwencje utraty kontroli nad telefonem?

 • Utrudnione korzystanie z urządzenia – hakerzy przejmują smartfony, przerabiając je np. na kopalnie kryptowalut. To sprawia, że wydajność urządzeń spada do minimum, a ich funkcjonalność staje się zerowa. Przez to nie użyjesz przeglądarki, aplikacji, a nawet wykonać połączenia.
 • Utrata zgromadzonych na telefonie informacji – cyberprzestępca może przejąć Twoje kontakty, aby wykorzystać je do wysyłania zainfekowanego SPAM-u lub wyłudzać pieniądze od znajomych za pomocą Twojego smartfona.
 • Podsłuchiwanie rozmów – haker może podsłuchiwać Twoje służbowe i prywatne rozmowy, co później może wykorzystać np. do szantażu. Niekiedy hakowanie telefonu jest elementem tzw. szpiegostwa przemysłowego, czyli nielegalnego działania na rzecz konkurencji.
 • Utrata tożsamości internetowej i środków w banku – przestępca może przejąć aplikacje takie jak e-dowód, biorąc na Ciebie pożyczkę w parabanku, wyczyścić konto w banku, opłacić Twoją kartą płatniczą swoje zakupy itd. 

Bezpieczeństwo urządzenia mobilnego jest więc tak istotne, jak bezpieczny Internet (więcej o tym przeczytasz tutaj: https://toya.net.pl/bezpieczny-internet). A jak sprawdzić, czy nie straciłeś już kontroli nad telefonem?

Czytaj także: Jak zablokować dziecku Internet w telefonie?

Jak sprawdzić, czy telefon nie jest zhakowany?

Przede wszystkim zwracaj uwagę na to, jak działa Twój telefon. Do ataku cyberprzestępcy mogło dojść, jeżeli zauważysz, że:

 • bateria w urządzeniu szybko się wyładowuje i nagrzewa,
 • nagle tracisz pliki zapisane w pamięci w telefonu,
 • smartfon ma wysokie zużycie danych mobilnych,
 • na urządzeniu samoistnie instalują się podejrzane aplikacje.

„Czerwona lampka” powinna zaświecić Ci się także wtedy, gdy dostaniesz wyższy rachunek za zużycie transferu danych, Twoi znajomi zaczną otrzymywać od Ciebie podejrzane wiadomości, a z konta znikną pieniądze.

Mój telefon został zhakowany – co robić? 

Co zrobić, gdy urządzenie jest pod kontrolą cyberprzestępców? Poszukaj, czy nie masz na nim zainstalowanej aplikacji szpiegowskiej. Wgraj też dostępne za darmo oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie, aby wyeliminować problem.

Co więcej, zmień hasła dostępu do najważniejszych aplikacji, zresetuj smartfon, wyłącz pobieranie Internetu z Wi-Fi oraz usuń wszystkie podejrzane aplikacje. Jeżeli nie uda Ci się pozbyć złośliwego „gościa”, wykonaj twardy reset telefonu, usuwając z urządzenia wszelkie dane. W ten sposób możesz uratować swój sprzęt przed dalszym wykorzystaniem.

Broń się przed atakami hakerów!

Nie jesteś w stanie w 100 procentach ochronić się przed atakami hakerów. Możesz natomiast zminimalizować ryzyko wrogiego przejęcia urządzenia i jego ewentualnych skutków. Jakie są najlepsze rozwiązania?

 • Nie udostępniaj telefonu obcym osobom, gdyż mogą szybko wgrać złośliwe oprogramowanie.
 • Unikaj podejrzanych sieci Wi-Fi. Nie podłączaj się do hotspotów, które nie są zabezpieczone hasłem.
 • Używaj VPN-ów do korzystania z zewnętrznych sieci, w miejscach publicznych, które anonimizują połączenie z Internetem.
 • Wyłączaj tryb połączenia z Wi-Fi i Bluetooth®, jeżeli z niego nie korzystasz.
 • Nie udostępniaj Internetu bez hasła, szczególnie w miejscach publicznych.
 • Zainstaluj najnowsze oprogramowanie antyspyware (antyszpiegowskie), antymalware i antywirusowe.
 • Zwracaj uwagę na charakter instalowanych aplikacji. Nie wszystkie są godne zaufania.

Im większą ostrożność zachowasz, tym większa jest szansa, że Twój telefon będzie bezpieczny. Warto o tym pamiętać!

To może Cię zainteresować: Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci – poznaj usługi TOYA, które Ci w tym pomogą

,