Menu główne

rysunkowa postać złodzieja, wędka, dłoń z kłudką

Co to jest catfishing i jak się przed nim chronić?

07-05-2024

Żyjemy w czasach, w których Internet zmodyfikował wzorce ludzkich zachowań. Coraz więcej osób, szczególnie przedstawicieli młodego pokolenia, zamiast kontaktów „face to face”, woli nawiązywać relacje z drugim człowiekiem za pośrednictwem sieci. I choć ma to wiele zalet, chociażby w postaci możliwości rozmowy z ludźmi z drugiego końca świata, niesie też ze sobą pewne ryzyko. Mowa tutaj przede wszystkim o nadużyciach i oszustwach, na jakie możemy być narażeni. Zjawisko takie nosi miano catfishingu. Dowiedzmy się, na czym dokładnie polega i jak się przed nim ustrzec.

Catfishing – co to?

Oszustwa w Internecie są coraz bardziej powszechne, a wiele osób nie wie, jak się przed nimi bronić. W dużej mierze wynika to z faktu, że nie mamy dostatecznej wiedzy na temat catfishingu. Z pewnością warto więc poznać specyfikę tego zjawiska, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo w sieci i zapewnić sobie bezpieczny Internet.

Catfishing to rodzaj oszustwa, które polega na udawaniu innej osoby. Nie zawsze nosi to znamiona przestępstwa, jednak w większości przypadków celem catfishera jest czerpanie określonych korzyści. Mowa tutaj przede wszystkim o chęci wyłudzenia pieniędzy lub danych, a niekiedy także o zemście. W takich sytuacjach zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może narazić nas na bardzo poważne kłopoty. 

To Cię może zainteresować: Phishing – co to jest i jak się przed nim bronić? 

Jak działa catfisher?

Catfisher podszywa się pod inne osoby. Tworzy fikcyjny wizerunek w Internecie, a nawet może ukraść czyjąś tożsamość. Dzięki temu bez podejrzeń dociera do wybranego użytkownika, celowo wprowadzając go w błąd w celu osiągnięcia korzyści. Czasami może być to jedynie nieśmiała osoba, która wstydzi się swojego wizerunku, a chciałaby nawiązać bliższe relacje. Na ogół jest to jednak człowiek działający z premedytacją, który chce osiągnąć korzyści materialne. 

Gdzie można go spotkać? Catfisher na ogół będzie aktywny w mediach społecznościowych oraz na portalach randkowych. Będzie chciał również doprowadzić do kontaktu za pomocą popularnych komunikatorów. 

Catfishing – jak się przed nim bronić?

Do każdej aktywności w Internecie trzeba podchodzić z ostrożnością, szczególnie jeśli mamy do czynienia z obcymi osobami, które niespodziewanie chcą nawiązać z nami bliższe relacje. Aby nie dać się oszukać, warto znać techniki, jakimi posługują się catfisherzy.

Na pierwszy rzut oka naszą uwagę powinno przykuć zdjęcie. Oszust może wykorzystywać fotografie z Internetu lub też wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Warto skorzystać z googlowskiej opcji wyszukiwania obrazem, szczególnie jeśli fotografia budzi podejrzenia. 

Ważną kwestią jest także umiejętność analizy informacji, jakie docierają do nas od obcej osoby. Podejrzana może być zbytnia idealizacja. Jako że catfisher chce wywrzeć na nas jak najlepsze wrażenie, próbuje przedstawić się w doskonałym świetle. Atrakcyjność fizyczna, inteligencja, bogactwo, wpływy czy nietypowe zainteresowania, jakimi będzie chciał się chwalić, mogą być sygnałem ostrzegawczym. A jeśli do tego za wszelką cenę będzie chciał udowodnić, że pod wieloma względami jest do nas podobny, możemy się domyślać, że jego działania nie są bezinteresowne. 

Co jeszcze powinno wzbudzić nasz niepokój? Mała aktywność i niewielka liczba znajomych w serwisach społecznościowych, niespójne informacje i zachowania, szybkie działania, a przede wszystkim prośby o przekazanie pieniędzy czy poufnych danych. Jeśli zorientujesz się, że coś takiego ma miejsce, zyskasz dużą pewność, że po drugiej stronie ekranu kryje się catfisher.

Jak się bronić przed catfishingiem?

Aby uchronić się przed działalnością cathfishera, potrzebne są dwie rzeczy – zdrowy rozsądek i bezpieczny dostęp do Internetu. Z pewnością warto na bieżąco aktualizować programy antywirusowe, a także korzystać z usług, jakie oferują dostawcy Internetu. Przykładem może być pakiet Bezpieczny Internet od TOYA, który może np. zapobiec instalacji złośliwego oprogramowania na komputerze. W ramach oferty m.in. zabezpieczymy loginy i hasła bankowości elektronicznej, ale też aktywujemy funkcję antyzłodziej i kompleksową ochronę przed atakami hackerów, a także kontrolę rodzicielską, która wspomoże nas w ochronie najmłodszych przed catfisherami.

Tylko spójne, kompleksowe działania i ostrożność pozwolą bezpiecznie korzystać z sieci. 

,