Na Twojej skrzynce e-mail pojawiła się podejrzana wiadomość? Uważaj! To częsty sposób internetowych oszustów na znalezienie nowych ofiar. W natłoku informacji łatwo się pomylić i kliknąć w taką wiadomość – to „woda na młyn” dla cyberprzestępców. Co zrobić po otwarciu podejrzanego e-maila i gdzie można to zgłosić?
Cyberprzestępcy działają od lat i regularnie wymyślają nowe metody do pozyskiwania wrażliwych danych. Wysyłanie podejrzanych wiadomości na skrzynki pocztowe jest jednym z popularniejszych sposobów na zdobycie np. loginów czy haseł nieświadomych internautów. Ze względu na to, że niosą one dużo zagrożeń, tak ważne jest umiejętne rozpoznawanie niebezpiecznych e-maili i odpowiednia reakcja na wypadek ich otworzenia.
Jak rozpoznać podejrzane maile?
W większości wypadków podejrzane maile mają pewne punkty wspólne, po których możesz zorientować się, czy otrzymana wiadomość jest prawdziwa, czy też ktoś chce wyłudzić od Ciebie dane.
Pierwszym znakiem ostrzegawczym może być adresat wiadomości. Często jego nazwa ma imitować znany podmiot np. bank, sklep, firmę kurierską lub celebrytę. Ponadto, podejrzane maile zawierają z reguły treści takie jak:
- oferty matrymonialne,
- informacje o wygraniu w nieistniejącym konkursie,
- bony do sklepów spożywczych,
- próby szantażu,
- reklamy gier hazardowych lub instrumentów finansowych wysokiego ryzyka.
Wiele podejrzanych maili zdradza język, jakim zostały napisane. Ich treść jest pełna błędów gramatycznych, językowych i interpunkcyjnych. Może też nie mieć większego sensu ze względu na tłumaczenie za pomocą internetowych translatorów.
Podejrzane maile to także takie, w których jesteś proszony o podanie poufnych danych osobowych. Żadna sprawdzona i zaufana instytucja – publiczna czy finansowa – nie poprosi Cię drogą mailową o datę urodzenia, numer PESEL czy dowodu osobistego.
Przed takimi mailami warto się dobrze zabezpieczyć. W tym celu świetnie sprawdzi się usługa Bezpieczny Internet oferowany przez TOYA. To kompleksowe zabezpieczenie m.in. przed skutkami kradzieży kart kredytowych. Usługa obejmuje ochronę loginów i haseł, a także ochronę przed atakami hakerów i złośliwym oprogramowaniem. Więcej na jej temat przeczytasz na stronie: https://toya.net.pl/bezpieczny-internet
Gdzie zgłosić podejrzane maile?
Z wiadomościami, które mogą być próbą oszustwa, możesz mieć do czynienia kilka razy w ciągu miesiąca. Mimo wszystko wiele osób wciąż nie wie, gdzie zgłaszać podejrzane maile. Takim miejscem jest strona Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK. Znajdziesz ją pod adresem https://incydent.cert.pl.
Chcąc zgłosić podejrzaną wiadomość mailową, należy wybrać reprezentowany podmiot i rodzaj sprawy, a do tego opisać incydent. Oczywiście trzeba także załączyć maila, którego dotyczy zgłoszenie. Jeśli podasz numer telefonu lub adres e-mail, eksperci CSIRT NASK skontaktują się z Tobą w rzeczonej sprawie w ciągu 48 godzin.
Pamiętaj też o zgłoszeniu wiadomości mailowej jako SPAM. W ten sposób dostawcy poczty elektronicznej ulepszają swoje algorytmy w celu skuteczniejszego wykrywania takich maili.
Przeczytaj także: Co to jest SPAM? Jakie zagrożenia niosą niechciane wiadomości?
Co zrobić po otwarciu podejrzanej wiadomości?
Na szczęście samo wejście w podejrzaną wiadomość e-mail nie oznacza, że padłeś ofiarą oszustwa. Trzeba jednak uważać na wszelkie linki zawarte w treści. To one mogą doprowadzić Cię do stron, które np. podszywają się pod banki czy inne instytucje.
Co gdy klikniesz w taki link i podasz jakiekolwiek dane, np. hasło do którejś ze stron? Wtedy liczy się szybka reakcja i zmiana danych logowania, które mogły zostać przechwycone przez cyberprzestępcę.
To może Cię zainteresować: Jak zadbać o bezpieczeństwo seniorów w sieci?