Menu główne

jasne, kolorowe, słoneczne pomieszczeni biura domowego z kobietą przy biurku

Biuro w domu – o czym warto pamiętać

15-05-2024

Wiele osób zamiast wynajmować przestrzeń biurową, woli urządzić sobie biuro w domu. Jest to spora oszczędność zwłaszcza dla osób mieszkających w pobliżu dużych miast, w których znalezienie odpowiedniego miejsca do pracy wiąże się ze sporymi kosztami. O czym trzeba pamiętać, gdy urządza się domowe biuro? Co zrobić, by sprzyjało ono koncentracji? Podpowiadamy, jakie meble, urządzenia oraz Internet wybrać do gabinetu.

Jak stworzyć wygodne biuro w domu?

Bez względu na to, gdzie ma mieścić się biuro, musi być to miejsce, gdzie możesz się skoncentrować i wygodnie pracować. Całe szczęście istnieje szereg rozwiązań, dzięki którym zaaranżujesz we właściwy sposób nawet niewielkie przestrzenie. Należy przy tym skupić się zarówno na kwestii wykończeniowej, jak i funkcjonalnym ustawieniu mebli czy właściwym wyborze urządzeń.

Przestrzeń biurowa powinna być uporządkowana, dlatego też nie mogą znajdować się w niej rzeczy, które nie są potrzebne do pracy. Jak stworzyć takie biuro domowe? Aranżacja na pewno musi być przemyślana. Koniecznie trzeba zadbać o wystarczająco dużo przestrzeni do przechowywania – wszystkie sprzęty, dokumenty czy artykuły biurowe muszą mieć swoje miejsce.

Niezwykle istotne jest również to, aby w biurze znalazł się wystarczająco szybki Internet, zapewniający wysoką prędkość pobierania oraz wysyłania danych. To jedna z najważniejszych kwestii dla osób, które pracują przed komputerem i ciągle korzystają z profesjonalnych programów online lub też prowadzą różne spotkania i cały czas muszą mieć dostęp do sieci.

O tym, jaki Internet do pracy zdalnej będzie najlepszy, przeczytasz tutaj: https://toya.net.pl/blog/jak-wybrac-lacze-internetowe-do-pracy-zdalnej

Najważniejsze meble i urządzenia do domowego biura

Podczas aranżacji domowego biura dobrze byłoby skupić się na zakupie mebli oraz urządzeń, które pozwolą stworzyć komfortowe warunki do pracy. Na liście „must have” znajdują się przede wszystkim rzeczy, na których nie warto oszczędzać, bowiem mają ogromny wpływ na efektywność wykonywanych działań. Mowa tutaj przede wszystkim o biurku, fotelu, komputerze i Internecie. Od tego, czy jest Ci wygodnie, a także czy masz wystarczająco dobry sprzęt i łącze Internetowe, zależy to, czy możesz pracować wydajnie.

W co warto zainwestować urządzając domowe biuro? To m.in.:

  • duże biurko,
  • ergonomiczny fotel biurowy,
  • laptop lub komputer stacjonarny,
  • drukarka (najlepiej z funkcją skanera),
  • podstawka pod monitor lub laptop,
  • regał na dokumenty,
  • niszczarka do dokumentów,
  • kontenerek,
  • tablica korkowa lub magnetyczna,
  • organizery.

Jeśli chodzi o pozostałe meble i sprzęty do domowego biura, ich wybór zależy od specyfiki Twojego zawodu oraz tego, czy w pomieszczeniu będzie pracować tylko jedna osoba, czy może większa liczba pracowników.

Domowe biuro – inspiracje, jak można je zaaranżować

Urządzając biuro w domu większość osób stawia na minimalizm, co jak najbardziej się sprawdza. W takich wnętrzach o wiele łatwiej się skupić – w końcu nic nie rozproszy Twojej uwagi. Pamiętaj jednak, że nawet w biurze powinny znaleźć się elementy, które dodadzą mu przytulności. Niemniej, zamiast obrazków na ścianie czy nadmiaru bibelotów, lepiej postawić na duży dywan, dekoracyjną lampę czy sofę i stolik kawowy.

Wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać tak, by we wnętrzu było czuć pełną harmonię, która wpływa na pozytywnie na koncentrację. Dobrze byłoby też, by miały one neutralną kolorystykę, a całe biuro było jasne i dobrze oświetlone.

,