W przypadku sprzedaży smartfona lub problemów z jego płynną pracą twardy reset to często jedyne słuszne wyjście. Sprawdź, jak przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie i kiedy jeszcze warto go zrestartować.
Przywracanie ustawień fabrycznych telefonu – na czym polega?
Przywrócenie ustawień fabrycznych, nazywane również twardym resetem, polega na przywracaniu urządzenia – np. smartfona – do stanu, w jakim znajdowało się ono tuż po pierwszym uruchomieniu. To całkowicie nieodwracalny proces – przed jego wykonaniem warto więc zawsze rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”. Nie należy mylić go z miękkim resetem, który polega wyłącznie na wyłączeniu i ponownym włączeniu urządzenia.
Pamiętaj:
Przed przywróceniem ustawień fabrycznych telefonu wykonaj kopię zapasową pamięci – np. przy użyciu chmury lub zewnętrznego nośnika typu pendrive z poziomu komputera. Dzięki temu nie stracisz wszystkich istotnych plików, np. cennych zdjęć. Dane takie jak hasła, zakładki czy historia przeglądania możesz natomiast zsynchronizować z kontem Google (na urządzeniach z Androidem) lub iCloud (na urządzeniach Apple).
Jakie zmiany w opcjach smartfona powoduje przywrócenie ustawień fabrycznych?
Przywrócenie ustawień fabrycznych powoduje wykasowanie z urządzenia wszystkich danych zapisanych w jego pamięci. Dotyczy to nie tylko plików – np. zdjęć, wideo czy utworów muzycznych – ale również wszelkich aplikacji i ustawień telefonu. Po twardym resecie z urządzenia znikają także wiadomości czy kontakty. Pozostają na nim wyłącznie te dane, które znajdowały się w telefonie w chwili zakupu od dystrybutora czy producenta.
Kiedy opcja przywracania ustawień fabrycznych telefonu może się przydać?
Przywrócenie ustawień fabrycznych smartfona warto rozważyć w kilku konkretnych sytuacjach. Kiedy dokładnie?
Sprzedaż lub użyczenie telefonu
Jedną z sytuacji, w której warto przywrócić ustawienia fabryczne telefonu, jest jego sprzedaż lub użyczenie innej osobie. Wykonując twardy reset, usuwasz z urządzenia wszystkie dane. Dzięki czemu nowy użytkownik otrzyma taki sprzęt, jakby pochodził z salonu lub sklepu z elektroniką. Będzie on całkowicie pozbawiony prywatnych plików, aplikacji czy notatek. W przypadku odsprzedaży telefonu warto również usunąć dane urządzenie, które zarejestrowaliśmy do tej pory w serwisach internetowych, streaming’owych, bankach, czy też w samym Google i/lub iCloud, aby je zapomnieć. Jest to możliwe poprzez dedykowane strony ustawień danego serwisu.
Powolne, niestabilne działanie smartfona
Przywracanie ustawień fabrycznych przydaje się również w przypadku utraty wydajności smartfona. Mowa o sytuacji, gdy, pomimo miękkiego resetu czy zwolnienia pamięci, urządzenie działa coraz wolniej, przegrzewa się i nie radzi sobie z podstawowymi funkcjami. Twardy reset może w tym przypadku rozwiązać problem. Zanim rozpoczniesz proces przywracania telefonu do ustawień fabrycznych, warto sprawdzić jego działanie w trybie awaryjnym. [tutaj link jak uruchomić smartfon w trybie awaryjnym?]
Co więcej, ustawienia fabryczne warto przywrócić także w razie zapomnienia hasła do smartfona.
Likwidacja wirusa lub złośliwego oprogramowania
Jeśli przez przypadek stuknąłeś w wyskakującą reklamę na stronie internetowej lub w link w wiadomości e-mail typu SPAM, telefon mógł zostać zainfekowany. Złośliwe oprogramowanie lub wirus może wiązać się z poważnymi konsekwencjami – wówczas przywrócenie ustawień fabrycznych może okazać się najlepszym sposobem na ochronę urządzenia.
Nie wiesz, jak sprawdzić, czy Twój smartfon został zaatakowany przez cyberprzestępców? Przeczytaj: https://toya.net.pl/blog/jak-sprawdzic-czy-telefon-zostal-zhakowany.
Jak przywrócić telefon do ustawień fabrycznych?
Sposób, w jaki należy przeprowadzić tzw. hard reset telefonu, jest zależny od konkretnego modelu oraz marki urządzenia. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, że smartfon ma co najmniej 25% baterii. Niektóre urządzenia uniemożliwiają przeprowadzenie procesu w przypadku zbyt niskiego poziomu naładowania.
Telefon z systemem Android
Aby przywrócić do ustawień fabrycznych smartfona z systemem Android – na przykładzie Samsunga z serii Galaxy – wystarczy:
- wejść w Ustawienia;
- przejść do sekcji „Zarządzanie ogólne”
- kliknąć „Resetowanie”, a następnie – „Ustawienia fabryczne”;
- stuknąć „Resetuj”.
Może Cię zainteresować: Jak zablokować dziecku Internet w telefonie?
Telefon z systemem iOS
Chcąc przywrócić ustawienia fabryczne w iPhone, należy postępować według poniższej instrukcji:
- wejdź w Ustawienia i przejdź do sekcji „Ogólne”;
- kliknij „Przenieś zawartość lub wyzeruj”;
- stuknij „Wymaż zawartość i ustawienia”.
Klikając „Wyzeruj” zamiast „Wymaż zawartość i ustawienia”, możesz wyzerować poszczególne ustawienia, np. wyłącznie ustawienia sieciowe czy tylko dane lokalizacji i prywatności.
Szczegółowe instrukcje dotyczące przywracania ustawień fabrycznych konkretnych modeli smartfonów dostępne są na stronach internetowych producentów.