Menu główne

rysunkowy telefon alarmujący na czerwonym tle

Tryb awaryjny w telefonie – kiedy go włączyć?

12-12-2024

Niemal każdy chociaż raz doświadczył sytuacji, gdy smartfon przestał prawidłowo działać. Mowa m.in. o zawieszaniu się systemu, niedziałającej klawiaturze, aplikacji systemowej czy generalnym spowolnieniu pracy telefonu. Jeśli po zrestartowaniu urządzenia problem nadal występuje, dobrym rozwiązaniem może być włączenie trybu awaryjnego.

Co to tryb awaryjny w telefonie?

O ile tryb samolotowy zna prawdopodobnie większość użytkowników, o tyle nieco inaczej może być z trybem awaryjnym. To funkcja, której uruchomienie sprawia, że smartfon pracuje bez nakładki producenta – tym samym uruchomiony zostaje jedynie „czysty” system operacyjny: Android lub iOS. W trakcie działania trybu awaryjnego nie działają zatem żadne zewnętrzne aplikacje i dodatki. Nadal można jednak rozmawiać, wysyłać SMS-y czy korzystać z Internetu (z ofertą TOYA można zapoznać się na: https://toya.net.pl/komorkowa). 

Kiedy warto włączyć tryb awaryjny?

W jakiej sytuacji warto uruchomić tryb awaryjny? To dobry ruch w momencie, gdy:

  • telefon działa zdecydowanie wolniej niż zwykle,
  • bateria rozładowuje się krótko po naładowaniu,
  • klawiatura nie działa prawidłowo lub ekran nie reaguje na dotyk,
  • telefon zawiesza się niemal cały czas,
  • nie działa ważna aplikacja systemowa, co wpływa na korzystanie z urządzenia. 

Dzięki uruchomieniu trybu awaryjnego łatwiej jest zatem ustalić, co może być przyczyną nieprawidłowej pracy telefonu. Na przykład jeśli okaże się, że po uruchomieniu trybu awaryjnego smartfon działa poprawnie, to problemem najwidoczniej jest zewnętrzna aplikacja.

W takim wypadku warto zacząć od usunięcia najnowszego programu (lub jego aktualizacji) – istnieje spora szansa, że to właśnie świeżo zainstalowana aplikacja jest odpowiedzialna za problemy z telefonem. Dobrym pomysłem może też okazać się przywrócenie poprzedniej wersji oprogramowania telefonu. Niekiedy potrzebne będzie przywrócenie do ustawień fabrycznych – choć w tym wypadku należy liczyć się z tym, że utracone zostaną wszystkie zdjęcia, filmy i inne pliki zapisane na smartfonie.

Zaznaczyć należy, że tryb awaryjny nie służy do stałego posługiwania się smartfonem w takim stanie, a jedynie do diagnostyki napotkanych problemów i po ustaleniu przyczyn nieprawidłowego zachowania powinno się go wyłączyć.

Jak włączyć tryb awaryjny w telefonie?

Skoro wiadomo zatem, co to jest tryb awaryjny w telefonie i kiedy warto go uruchomić, pozostaje pytanie, jak go włączyć. To zależy w dużej mierze od systemu, a niekiedy również od producenta. Na przykład smartfony z Androidem, co do zasady, należy wyłączyć, włączyć ponownie, a kiedy podczas uruchamiania pojawi się logo producenta – nacisnąć jednocześnie przycisk zasilania i zmniejszania głośności. Niekiedy tryb awaryjny można również uruchomić, przytrzymując we włączonym urządzeniu przycisk wyłączania, aż do pojawienia się opcji Tryb awaryjny. 

W przypadku iPhone’ów należy najpierw wyłączyć telefon, następnie nacisnąć i przytrzymać przycisk włączania (przycisk blokowania), a jednocześnie – podłączyć telefon do komputera. Należy przy tym pamiętać, by nie puszczać przycisku aż do momentu pojawienia się w smartfonie ekranu trybu awaryjnego.

Ostatecznie uruchomienie trybu awaryjnego nie jest zbyt skomplikowane – i każdy użytkownik powinien móc to zrobić samodzielnie bez większych problemów. 

Jak wyłączyć tryb awaryjny w smartfonie?

Wyłączenie trybu awaryjnego jest bardzo proste – wystarczy po prostu wyłączyć telefon i uruchomić ponownie. Jeśli mimo to smartfon pozostał w trybie awaryjnym, konieczne może być wyjęcie baterii i włożenie jej ponownie (w modelach, które na to pozwalają). 

Tryb awaryjny w telefonie może zatem okazać się niezwykle przydatny – i pozwala potwierdzić, czy mamy do czynienia z poważną awarią smartfona, czy też jest to coś, co można naprawić samodzielnie.