Menu główne

rysunkowy telefon z dymkami od wiadopmości i napisem hello

Pierwszy telefon dla dziecka – jaki powinien być?

18-12-2024

Wraz z wejściem w wiek szkolny dziecko zaczyna mieć różne potrzeby – chce czuć się niezależne, wpasować się w grupę rówieśniczą i nadążać za trendami. To odpowiedni moment na zakup pierwszego smartfona dla pociechy. Urządzenie umożliwia bowiem stały kontakt z podopiecznym bez względu na okoliczności. Sprawdź, jaki powinien być pierwszy smartfon dla dziecka.

Co powinno wyróżniać pierwszy telefon dla dziecka?

Podstawową funkcjonalnością każdego telefonu jest możliwość odbierania i wykonywania połączeń czy wymiany wiadomości SMS. Rodzicom, którzy decydują się na zakup pierwszego smartfona dla pociechy, zależy przede wszystkim na stałym kontakcie z podopiecznym. Telefon pozwala wówczas dziecku w każdej chwili zadzwonić do rodziców – i odwrotnie. Jakie cechy i dodatkowe funkcje powinien posiadać smartfon dla najmłodszych?

Pierwszy smartfon a funkcje bezpieczeństwa

Pierwszy – i każdy kolejny – smartfon dla dziecka powinien gwarantować przede wszystkim bezpieczeństwo podczas jego użytkowania. Funkcje typu blokada nieodpowiednich stron internetowych czy opcja lokalizacji urządzenia z poziomu innego smartfona sprawiają, że rodzice są spokojni o swoją pociechę, gdy ta surfuje w Internecie lub przebywa poza domem. Urządzenia z lokalizatorem pozwalają na sprawne określenie miejsca, w którym dziecko aktualnie się znajduje – służą do tego także odpowiednie aplikacje mobilne, które rodzic musi pobrać na swój telefon. Smartfony z systemami Android (Family Link) czy też iOS (Family) udostępniają również wbudowane funkcje dodawania kont do grupy rodzinnej. W ten sposób możliwe jest kontrolowanie czasu spędzonego w danych aplikacjach, ograniczanie treści do odpowiedniej grupy wiekowej, czy też lokalizowanie GPS.

Łatwa, intuicyjna obsługa dla dziecka

Ważne, aby pierwszy telefon komórkowy dla dziecka był również łatwy w obsłudze. Powinien on posiadać intuicyjny interfejs – tak, aby pociecha mogła szybko nauczyć się, jak z niego korzystać. Rodzice często decydują się na smartfony z systemem Android oferujące specjalne nakładki dla najmłodszych użytkowników.

 Wytrzymała konstrukcja smartfonu dla dziecka

Wybierając pierwszy smartfon dla dziecka, warto zwrócić uwagę również na to, aby posiadał on solidną, trwałą konstrukcję. Istotne może być też wyposażenie w szkło odporne na zadrapania i pęknięcia – np. Gorilla Glass. Podczas beztroskiej zabawy nietrudno bowiem o przypadkowe uszkodzenie urządzenia. 

Aby dodatkowo zabezpieczyć telefon, na tylną obudowę warto założyć specjalne etui, a na wyświetlacz – ochronne szkło lub folię.

Odpowiednia wielkość pierwszego telefonu dla dziecka

W przypadku pierwszego telefonu dla dzieci znaczenie ma także sam rozmiar urządzenia, który znacząco wpływa na wygodę jego użytkowania. Ważne, aby młody użytkownik mógł z łatwością trzymać smartfon w jednej ręce i swobodnie z niego korzystać.

Co więcej, im mniejszy telefon, tym łatwiej schować go w kieszonce szkolnego plecaka czy kurtki. Nie powinien on jednak być także zbyt mały. W przeciwnym razie wyszukiwanie informacji, pisanie wiadomości tekstowych czy granie w gry edukacyjne zwyczajnie nie będzie komfortowe, a dodatkowo – dziecko będzie za nadto wytężało wzrok. Optymalne rozwiązanie stanowią modele z ekranem o przekątnej 6 cali.

Pierwszy telefon komórkowy dla dziecka – kiedy warto go zakupić?

Nie da się określić jednego konkretnego wieku, w którym dziecko powinno otrzymać swój pierwszy smartfon. Wszystko zależy od jego codziennych aktywności oraz możliwości samych rodziców. Jeśli nie są oni w stanie każdorazowo zawozić pociechy na dodatkowe zajęcia, a jest ona wystarczająco duża, aby uczęszczać na nie samodzielnie, telefon może okazać się dużą pomocą.

Zazwyczaj rodzice decydują się na pierwszy telefon dla dziecka właśnie w sytuacji, gdy coraz częściej przebywa ono samo poza domem. Treningi, zajęcia plastyczne, spotkania z przyjaciółmi – rodzic chce mieć pewność, że dziecko jest podczas tych aktywności bezpieczne.

Pierwszy telefon dla dziecka a edukacja o cyberbezpieczeństwie

Przed podarowaniem podopiecznemu jego pierwszego smartfona, warto odbyć z nim rozmowę na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci i czyhających w niej zagrożeń. Kiedy już pociecha otrzyma telefon, dobrze jest też co jakiś czas kontrolować sposób korzystania z Internetu oraz aplikacji. Smartfon w rękach dziecka może być pomocnym narzędziem, o ile tylko jest używany w bezpieczny sposób.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko korzysta z telefonu we właściwy sposób i nie jest narażone na nieodpowiednie treści, pakiet TOYA Bezpieczny Internet zapewni Ci spokój ducha. Jako rodzic możesz ustalić m.in. czasowe limity dostępu do aplikacji i przeglądania Internetu przez dziecko. Zapoznaj się ze szczegółami pakietu, a jeśli zależy Ci na atrakcyjnym abonamencie dla swojej pociechy, sprawdź naszą ofertę telefonii komórkowej na: https://toya.net.pl/komorkowa.