Nowoczesne smartfony i smartwatche praktycznie zawsze są wyposażone w funkcję NFC. Co to jest, do czego wykorzystuje się tę technologię i na czym polega jej działanie?
NFC najbardziej znane jest z możliwości wykonywania bezdotykowych płatności telefonem. Jak się okazuje, zastosowanie tej technologii jest dużo szersze i na pewno warto je znać. W pierwszej kolejności trzeba jednak dowiedzieć się, co to jest NFC i jak można z niego korzystać.
Co to jest NFC w telefonie?
NFC to nazwa technologii, która służy do nawiązywania bezdotykowej i bezprzewodowej komunikacji pomiędzy różnymi urządzeniami. Skrót NFC pochodzi od słów Near Field Communication, co na polski można przetłumaczyć jako Komunikacja Bliskiego Zasięgu. Odbywa się ona na częstotliwości 13,56 MHz, a maksymalna szerokość pasma sygnału to 2 MHz. Zasięg wynosi z kolei do 20 centymetrów.
Z NFC można korzystać nawet po wykorzystaniu pakietu danych komórkowych. Technologia ta nie wymaga dostępu do Internetu. Aby jednak nie musieć martwić się o GB danych komórkowych, sprawdź stronę: https://toya.net.pl/komorkowa. Znajdziesz tam atrakcyjną ofertę abonamentów z szybkim Internetem 5G.
Jak sprawdzić, czy NFC działa?
Wiesz już, co to NFC w telefonie. Jak ją uruchomić? To zależy od tego, jaki system operacyjny posiada Twój smartfon.
Funkcja NFC na telefonach z iOS
W przypadku urządzeń marki Apple funkcja NFC jest domyślnie uruchomiona. Aby zacząć z niej korzystać, wystarczy, że dodasz swoją kartę płatniczą do aplikacji Wallet. Następnie po przyłożeniu smartfona do terminala, odblokuj go, by telefon zadziałał tak samo, jak karta debetowa.
Funkcja NFC na telefonach z Androidem
W przypadku smartfonów z systemem Android, funkcję NFC trzeba z reguły uruchomić samodzielnie. Stosowną opcję znajdziesz w ustawieniach. Nazwa zakładki zależy od tego, kto wyprodukował telefon. Najczęściej opcja NFC dostępna jest w sekcjach takich jak: „połączenia”, „łączność” oraz „udostępnianie”.
Aby móc korzystać ze smartfona z systemem Android jak z karty płatniczej, musisz dostosować ustawienia aplikacji mobilnej banku, w którym masz konto i aktywować płatności zbliżeniowe za pomocą telefonu. Wtedy wystarczy, że przed płatnością wywołasz kartę w smartfonie i zbliżysz urządzenie do terminala.
Przeczytaj także: Jak zrobić mobilny hotspot? Poradnik o udostępnianiu Internetu z telefonu
NFC — po co z niego korzystać?
Wiesz już, co to jest funkcja NFC w telefonie. Po co z niej jednak korzystać? Najczęstszym zastosowaniem są płatności zbliżeniowe. Dzięki tej technologii telefony mogą pełnić funkcję duplikatów karty płatniczej i być tak odbierane przez terminale. NFC możesz też wykorzystać do przesyłania niewielkich plików czy dźwięków.
Coraz częściej spotyka się również użycie technologii NFC w celu okazywania biletów na wydarzenia kulturalne i sportowe lub bonów oraz kart lojalnościowych w sklepach. Ze względu na to, jak działa NFC, przesyłanie większych plików nie jest możliwe. Ograniczenia są spowodowane niską maksymalną prędkością przesyłu.
To może Cię zainteresować: Internet mobilny – ile transferu danych potrzebujesz do oglądania filmów, słuchania muzyki i grania w gry?