Menu główne

Jak zrobić mobilny hotspot? Poradnik o udostępnianiu Internetu z telefonu

15-05-2024

Współczesne smartfony to urządzenia o ogromnych możliwościach. Umożliwiają prowadzenie relacji na żywo przez media społecznościowe, robią zaawansowane zdjęcia (zbliżone jakością do wysokiej klasy „lustrzanek”), a nawet pozwalają udostępniać Internet urządzeniom zewnętrznym. To tzw. funkcja mobilnego hotspotu. Co warto o niej wiedzieć?

Mobilny hotspot działa dokładnie tak, jak modem sieci Wi-Fi. Udostępnia on Internet na rzecz sprzętów zewnętrznych. Może to być telewizor, komputer, drukarka czy inny smartfon. To niezwykle przydatna funkcja. Dlaczego mobilny hotspot to istotna funkcjonalność nowoczesnego telefonu?

Czytaj także: Jaki Internet do domu na wsi sprawdzi się najlepiej?

Do czego może przydać się mobilny hotspot?

Mobilny hotspot to opcja, która przekłada się na wiele korzyści dla użytkowników. Jakie są najważniejsze z nich?

  • Jest awaryjną opcją na wypadek braku Internetu – padł Ci Internet podczas oglądania filmu lub w trakcie pracy? W domu lub biurze nie ma prądu i nie możesz korzystać ze stacjonarnego łącza w trakcie działania na komputerze? Wystarczy, że połączysz się z mobilnym Internetem prosto z Twojego hotspotu.
  • Nie ma konieczności kupowania modemu mobilnego – jeżeli masz duży pakiet Internetu w komórce, nie musisz kupować dodatkowego Internetu mobilnego i zajmującego miejsce w plecaku modemu mobilnego. Wystarczy Ci dostęp do sieci ze smartfonu.
  • Nadaje się do wykorzystania w domu i w trasie – mobilny hotspot zapewnia dostęp do Internetu wszędzie tam, gdzie jesteś. Może to być np. wyjazd służbowy, wakacje z rodziną albo podróż w pociągu. 
  • Pozwala na połączenie wielu urządzeń – do mobilnego Internetu z telefonu możesz jednocześnie podłączyć kilka urządzeń. 
  • Jest prosty w obsłudze i szybko daje się go skonfigurować – włączenie Internetu mobilnego ze smartfonu nie wymaga zaawansowanych umiejętności.

Jak zrobić hotspot z telefonu?

Aby zrobić mobilny hotspot, należy mieć nowoczesny smartfon z tego rodzaju funkcją. By ją aktywować, wystarczy, że:

  1. Wejdziesz w ustawienia funkcji udostępniania Internetu.
  2. Zdefiniujesz nazwę sieci oraz hasło. Może to być np. nazwa Twojego telefonu. Hasło powinno być trudne, aby przypadkowe osoby nie mogły korzystać z sieci bez zgody właściciela.
  3. W opcjach ustawisz pasmo osobistego hotspota lub określisz limit danych, którego będzie dotyczyć pojedyncze łączenie z siecią.
  4. Zapiszesz wprowadzone parametry.
  5. Połączysz docelowe urządzenie (np. laptopa czy tablet) ze smartfonem.

Jak udostępnić Internet przez telefon? Wystarczy wybrać odpowiednią opcję w Twoim urządzeniu (np. „Hotspot osobisty”) i połączyć sprzęt przez wskazaną wcześniej nazwę oraz hasło Wi-Fi. Gotowe! Możesz już korzystać z Twojego Internetu w smartfonie także na innym urządzeniu.

Mobilny hotspot – najważniejsze informacje

Poza smartfonem musisz mieć jeszcze dostęp do sieci. Zasięg jest konieczny, aby telefon mógł pobierać i przekazywać pakiet danych na rzecz urządzenia docelowego. Udostępniając Internet, zwróć jeszcze uwagę na poziom naładowania baterii. Niektóre smartfony blokują opcję udostępniania sieci, jeżeli np. stan akumulatora spadnie poniżej 20 procent.

Pamiętaj, że aby zrobić hotspot z telefonu na komputer, trzeba mieć odpowiednią liczbę GB Internetu. W tym celu wybierz jeden z pakietów dostępnych na stronie internetowej https://toya.net.pl/komorkowa. Dostępne są warianty oferujące nawet 100 GB danych miesięcznie. To wystarczy, aby swobodnie korzystać z sieci w podróży, a nawet w domu, bez obaw o spowolnienie prędkości Internetu.

,