Menu główne

telewizor wiszący na ścianie w pokoju z narysowanymi strzałkami pokazującymi wysokość

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

06-12-2023

Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się telewizory stojące, jednak obecnie coraz więcej osób decyduje się na powieszenie sprzętu. Z tego względu warto wiedzieć, na jakiej wysokości najlepiej zawiesić ekran i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, by oglądanie telewizji było jak najbardziej komfortowe.

Na jakiej wysokości najlepiej powiesić telewizor? To zależy od kilku czynników

Wybór modelu telewizora czy oferty abonamentowej – w tym także pakietów tematycznych – to nie jedyna decyzja, jaką trzeba podjąć przy kupnie sprzętu np. do nowego mieszkania. Warto mieć na uwadze takie kwestie, jak odpowiednie ustawienie telewizora i jego montaż, zwłaszcza jeśli sprzęt ma zostać zawieszony na ścianie.

Wysokość, na której powinno się zamontować telewizor, jest uzależniona od kilku rzeczy. Po pierwsze – na innej wysokości należy powiesić sprzęt w salonie, a na innej w sypialni czy pokoju dziecka. Wszystko ze względu na to, że we wspomnianych pomieszczeniach telewizję ogląda się z zupełnie innej pozycji; o ile w salonie domownicy najczęściej siadają wygodnie na kanapie czy fotelach, o tyle już w sypialni na ekran patrzy się zazwyczaj z łóżka. Warto to zatem wziąć pod uwagę.

Kolejnym czynnikiem, o którym należy pamiętać przy zawieszaniu ekranu TV jest jego przekątna. Co do zasady, środek telewizora powinien znajdować się na poziomie oczu osób oglądających telewizję.

Przy określaniu idealnej wysokości do zawieszenia telewizora trzeba wziąć pod uwagę również to, z jakiej odległości domownicy będą patrzeć na ekran. 

Dlaczego warto zadbać o to, by powiesić telewizor na odpowiedniej wysokości?

Telewizor zamontowany zbyt wysoko lub zbyt nisko sprawi, że osoby patrzące w ekran będą musiały przyjmować nienaturalne pozycje (np. podnosić głowę wyżej niż zwykle), co z kolei może poskutkować nadwyrężeniem i bólem mięśni. Tym samym zawieszenie telewizora na nieprawidłowej wysokości znacząco pogorszy komfort oglądania – dlatego też warto zadbać o znalezienie idealnej wysokości na montaż sprzętu.

Oprócz tego należy pamiętać o zawieszeniu ekranu nie tylko na odpowiedniej wysokości, ale też pod właściwym kątem. W innym wypadku oglądający mogą mieć zaburzony obraz – zwłaszcza jeśli chodzi o kolory i kontrast.

Zawieszenie telewizora na odpowiedniej wysokości wpływa ponadto nie tylko na komfort oglądania, ale też na estetykę wnętrza. Jeśli ekran zostanie zamontowany zbyt nisko lub zbyt wysoko, może kłócić się to z aranżacją danego pomieszczenia. 

Tym samym przy zawieszaniu telewizora warto wziąć pod uwagę różne kwestie – tak, by domownicy mogli cieszyć się wygodą oglądania, a położenie ekranu nie zaburzało wystroju wnętrza.

,