Jeżeli trzykrotnie wprowadzisz błędny kod PIN w swoim smartfonie, umieszczona w nim karta SIM zostanie zablokowana. Sprawdź, w jaki sposób ją odblokować korzystając z kodu PUK – i nie tylko.
Co to jest karta SIM?
Karta SIM (Subscriber Identity Module) to moduł identyfikacji abonenta dostępny w postaci mikroprocesowej karty z wbudowaną pamięcią. Gwarantuje ona dostęp do sieci komórkowej, a tym samym – umożliwia realizację usług telekomunikacyjnych. Dzięki temu można odbierać i wykonywać połączenia czy wymieniać wiadomości SMS oraz MMS. Pełni ona bowiem rolę klucza dostępowego do sieci komórkowej, którą udostępnia operator. Karta SIM pozwala ponadto na rozpoznanie indywidualnego użytkownika urządzenia przy użyciu przypisanego numeru IMIS.
Początkowo karty SIM miały rozmiar standardowej karty płatniczej (85,60x53,98 mm), z kolei później ewoluowały do kart mini SIM (25x15 mm), mikro SIM (15x12 mm), a na końcu – do nano SIM (6x5 mm). Obecnie oprócz tradycyjnego SIM-a użytkownicy mają do wyboru wirtualną kartę SIM (eSIM). Obsługuje ją coraz więcej nowych modeli telefonów – szczególnie takich marek jak Apple czy Samsung.
To może Cię zainteresować: Przywracanie ustawień fabrycznych telefonu – kiedy może się przydać?
Jak odblokować kartę SIM?
Karta SIM może zostać zablokowana po kilkukrotnym wprowadzeniu niewłaściwego kodu PIN (Personal Identification Number) – to forma ochrony przed dostępem nieuprawnionych osób. W takiej sytuacji nie jest możliwe korzystanie z usług telekomunikacyjnych – a więc wykonywanie i odbieranie połączeń, wysyłanie i przyjmowanie SMS-ów czy korzystanie z Internetu w telefonie.
Wówczas niezbędny jest drugi kod o nazwie PUK (Personal Unblocking Key, czyli osobisty klucz odblokowujący), który umożliwia odblokowanie karty. To unikalny ośmiocyfrowy numer, który jest nadawany przez operatora i przypisany do danego SIM-a. Dzięki niemu w razie blokady nie ma konieczności wymiany karty na nową. Kod PUK można znaleźć w dokumentacji od operatora, w której był umieszczony SIM, lub w samej oprawce, z której została wyłamana karta.
Jeśli nie masz aktualnie dostępu do kodu, a przypadkowo zablokowałeś kartę w swoim telefonie, możesz odzyskać PUK:
- logując się w aplikacji lub na stronie operatora;
- dzwoniąc na infolinię bądź do biura obsługi klienta.
Po wprowadzeniu i zatwierdzeniu kodu PUK w telefonie z zablokowaną kartą SIM wystarczy już tylko ustalić nowy kod PIN, zatwierdzić go i wpisać go jeszcze raz – wówczas dostęp do SIM-a powinien zostać odblokowany.
Przeczytaj także: Aktualizacja telefonu – kiedy i jak ją zrobić?
Jak odblokować kartę SIM bez PUK?
Jeśli nie masz dostępu do swojego kodu PUK, kartę SIM możesz odblokować także na inne sposoby. W takiej sytuacji najlepiej udać się do salonu operatora. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, możesz również skontaktować się ze wsparciem technicznym. Musisz wtedy pamiętać o przygotowaniu dowodu osobistego, który posłuży do potwierdzenia tożsamości. A co jeśli karta SIM została trwale zablokowana? Dzieje się tak zazwyczaj po dziesięciokrotnym wpisaniu błędnego kodu PUK. Wówczas niezbędne jest już wyrobienie duplikatu karty, za którego wydanie pobierana jest opłata.
Jeżeli często zapominasz haseł do aplikacji w telefonie, sprawdź, czym jest i jak działa menedżer haseł.
Jak widać, odblokowanie karty SIM nie jest trudne – ważne jednak, aby znać swój kod PUK lub szybko skontaktować się z operatorem. A jeśli szukasz operatora, który zawsze służy pomocą i wskazówką, zapoznaj się z ofertą TOYA: https://toya.net.pl/komorkowa. Wybierz plan telefoniczny i ciesz się połączeniami oraz wiadomościami bez limitu i pakietem Internetu mobilnego w Polsce i UE. Jeżeli chcesz dodatkowo zadbać o ochronę swoich danych podczas korzystania z sieci, możesz skorzystać z usługi Bezpieczny Internet. Sprawdź, co jeszcze czeka na Ciebie w naszej ofercie!