Aktualizowanie telefonu to kluczowy sposób na poprawę wydajności, bezpieczeństwa i dostępności do nowych funkcji. Choć wielu użytkowników odkłada ten proces, warto wiedzieć, jak ważne są regularne aktualizacje. W tym artykule podpowiemy jak zaktualizować telefon, kiedy to zrobić oraz dlaczego warto zadbać o regularne przeprowadzanie tego procesu.
Dlaczego warto robić aktualizację telefonu?
Aktualizacja oprogramowania w telefonie niesie za sobą wiele korzyści:
- Poprawa bezpieczeństwa. Dzięki aktualizacji zmniejszysz ryzyko złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń. Poprawki bezpieczeństwa naprawiają luki w systemie.
- Nowe funkcje. Nowe funkcje w ramach aktualizacji mogą poprawić komfort korzystania z telefonu, np: nowe opcje aparatu, ulepszenia w interfejsie, zmiany w aplikacjach systemowych.
- Optymalizacja wydajności. Nowe wersje oprogramowania zawierają usprawnienia, które poprawiają płynność i stabilność działania telefonu, zmniejszając jego opóźnienia i przyspieszając działanie aplikacji.
- Kompatybilność z nowymi aplikacjami. Niektóre aplikacje wymagają zainstalowania najnowszej wersji oprogramowania, by działać poprawnie i bezpiecznie.
- Naprawa błędów. Aktualizacje eliminują błędy i problemy, które mogą wpływać na stabilność działania urządzenia. Dzięki nim unikniesz frustracji związanej z zacinającymi się aplikacjami lub problemami z odtwarzaniem multimediów.
Aktualizacje telefonu pomagają utrzymać zgodność z najnowszymi aplikacjami i technologiami, zapewniając lepszą kompatybilność. Dzięki nim urządzenie działa stabilniej i szybciej, a także jest mniej podatne na ataki hakerskie. W procesie aktualizacji oprogramowania często istnieje możliwość lub wręcz wymóg zrobienia kopii zapasowej (backup’u) danych telefonu np.: do usługi chmurowej. W przypadku aktualizacji oprogramowania smartfonu poprzez podłączenie go do komputera (np: iPhone z Mac) backup danych można zrobić bezpośrednio na dysk komputera. Pamiętaj o zapisywani kopii danych telefonu cyklicznie, zwłaszcza przed dłuższymi podróżami. W ten sposób uchronisz się przed ich utratą w przypadku zgubienia telefonu.
Jak zaktualizować telefon?
Proces aktualizacji zależy od systemu operacyjnego, który posiadasz. W przypadku systemu Android lub iOS jest on dość prosty. Przeczytaj jak to zrobić.
1. Sprawdź dostępność aktualizacji
W większości telefonów możesz sprawdzić dostępność aktualizacji w ustawieniach.
- W systemie Android wybierz „Ustawienia” > „Aktualizacja oprogramowania”.
Możesz też zaznaczyć, żeby aktualizacje pobierały się automatycznie podczas połączenia z siecią Wi-Fi.
- W iPhone’ach wybierz „Ustawienia” > „Ogólne” > „Uaktualnienia”.
Również możesz zaznaczyć, aby uaktualnienia robiły się automatycznie, np. w nocy.
Zanim jednak przystąpisz do aktualizacji telefonu, pamiętaj o baterii urządzenia i jego pamięci.
2. Naładuj baterię
Upewnij się, że bateria telefonu jest naładowana lub podłącz urządzenie do zasilania. Aktualizacje mogą trwać od kilku minut do pół godziny, a ich przerwanie z powodu rozładowania baterii może doprowadzić do uszkodzenia systemu.
3. Sprawdź pamięć telefonu
Żeby proces aktualizacji przebiegł bez problemu, sprawdź też pamięć telefonu. Jeśli jest pełna, telefon może nie być w stanie pobrać najnowszej wersji oprogramowania. W razie potrzeby usuń zbędne pliki, aplikacje i zdjęcia, aby zwolnić miejsce. Może się zdarzyć, że będziesz musiał przywrócić ustawienia fabryczne telefonu.
Więcej informacji o tym, kiedy warto to zrobić, znajdziesz w naszym artykule: Przywracanie ustawień fabrycznych telefonu – kiedy może się przydać?
4. Pobierz i zainstaluj aktualizację
Jeśli aktualizacja oprogramowania jest dostępna, telefon poprosi o jej pobranie, a następnie przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces. W trakcie będziesz musiał wyłączyć i włączyć telefon ręcznie lub nastąpi to automatycznie.
Aktualizację najlepiej przeprowadzać przy stabilnym połączeniu Wi-Fi. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów związanych z transferem danych mobilnych oraz przyspieszysz proces pobierania. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje połączenie internetowe jest niezawodne, sprawdź ofertę Internetu stacjonarnego od TOYA, który oferuje stabilne łącze do pracy i rozrywki. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://toya.net.pl/internet
Kiedy najlepiej zaktualizować system w telefonie?
Pamiętaj, że najlepiej przeprowadzać zmianę oprogramowania w telefonie wtedy, gdy nie będziesz potrzebować go przez dłuższy czas. Podczas aktualizacji może on się zrestartować i być bezużyteczny przez kilka lub kilkanaście minut.
Kiedy najlepiej zaktualizować smartfon?
- Wieczorem lub w nocy – gdy telefon nie będzie Ci potrzebny do pracy czy rozrywki.
- Podczas ładowania – aktualizacja może być czasochłonna, dlatego przeprowadź ją, gdy telefon jest podłączony do zasilania.
- Przed ważnymi wydarzeniami – jeśli planujesz oglądać transmisję na żywo lub korzystać z telefonu w ważnej sytuacji, zaplanuj aktualizację z wyprzedzeniem.
Regularne aktualizowanie oprogramowania w telefonie to klucz do jego długowieczności i bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby zawsze korzystać z sieci Wi-Fi podczas pobierania dużych plików oraz śledzić dostępność najnowszych wersji oprogramowania.