Szybki Internet ma kluczowe znaczenie dla graczy, pracowników biurowych czy osób, które korzystają z sieci w celach rozrywkowych (np. do oglądania filmów). Warto pamiętać, że w gamingu nawet niewielkie różnice w parametrach działania sieci mogą zaważyć o końcowym sukcesie podczas rozgrywki. Jednym z podstawowych parametrów używanych do sprawdzenia pracy łącza internetowego jest PING. Czym on jest, jak go zmierzyć i co zrobić, gdy jest zbyt wysoki?
PING — co to za parametr?
PING to nazwa polecenia, z którego korzysta się w sieciach komputerowych, takich jak Internet – najczęściej w celach diagnostycznych. Do pierwszego zastosowania PING-u doszło jeszcze w 1983 roku, a jego twórcą był Michael John Muuss. Nazwa parametru to anglojęzyczna onomatopeja – podchodzi od dźwięku, jaki wydaje z siebie sygnał aktywnego sonaru.
Parametr PING-u to nic innego jak czas pomiędzy wykonaniem działania na serwerze (na przykład komputerze osobistym) a dostarczeniem informacji do hosta i otrzymaniem informacji zwrotnej. Obecnie PING mierzony jest w milisekundach. Parametr ten w dużym skrócie informuje o wysokości opóźnień w transmisji internetowej.
Sprawdź też: Wi-Fi 6 – co to jest i jakie daje możliwości?
Jak zmierzyć PING?
PING można zmierzyć na kilka sposobów. Pozwalają na to między innymi dostępne w Internecie testery szybkości. Wykonując test PING, dowiesz się m.in. jaka jest aktualna prędkość wysyłania i odbierania łącza, z którego korzystasz.
Alternatywa dla testerów szybkości Internetu to wykorzystanie wiersza poleceń, który można otworzyć m.in. na komputerach z systemem Windows. W tym celu należy:
- Użyć skrótu klawiszowego Windows+R,
- Wpisać polecenie „cmd” w wyskakującym okienku i potwierdzić je klikając „Otwórz”.
- Umieścić we wierszu poleceń komendę „nslookup” (dzięki niej poznasz adres DNS, który jest niezbędny do sprawdzenia PING-u).
- Skopiować adres DNS i ponownie uruchomić wiersz poleceń.
- Wpisać komendę „PING”, wklejając jednocześnie wcześniej skopiowany adres DNS.
Wartość parametru odczytasz w linijce „time”.
Od czego zależy PING?
Odpowiedź na pytanie „od czego zależy PING?” nie jest taka prosta. Na parametr wpływa wiele czynników, a najważniejszym jest sama jakość połączenia internetowego. Stan techniczny modemu czy sieci dostarczanej przez dostawcę są kluczowe, gdy zależy Ci na niskim PING-u. Sprawdź naszą ofertę usług internetowych na stronie https://toya.net.pl/internet. i znajdź pakiet usług dostosowany do Twoich potrzeb.
Ważna jest też odległość, która dzieli Twoje urządzenie od serwera, z którym sprzęt będzie „wymieniać” informacje. To z tego względu większość gier sieciowych korzysta z regionalizacji serwerów. Dzięki temu gracze z Europy Środkowo-Wschodniej mogą uczestniczyć we wspólnej rozgrywce. Na wartość PING-u mogą też wpływać warunki atmosferyczne, takie jak burze. Liczy się również liczba aplikacji wymagających Internetu i działających w tle.
To może Cię zainteresować: Od czego zależy stabilność internetu?
Jak zmniejszyć PING?
Istnieje kilka metod na zmniejszenie PING-u. Jeśli jest zbyt wysoki, warto zacząć od zresetowania modemu internetowego. W kolejnym kroku sprawdź, czy nie masz włączonych niepotrzebnych aplikacji, które łączą się z siecią. To samo dotyczy urządzeń, z których aktualnie nie korzystasz.
Przeczytaj także: Jak sprawdzić szybkość Internetu w domu?