Menu główne

kolorowy, graficzny, rysunkowy prędkościomierz

Jak sprawdzić szybkość Internetu w domu?

17-05-2024

Internet to narzędzie, bez którego trudno sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić funkcjonowanie. Służy nam do pracy i nauki, a także dostarcza rozrywki. Nie dziwi więc fakt, że bardzo ważną kwestią, na jaką zwracamy uwagę w codziennym użytkowaniu jest prędkość. To od niej zależy bowiem komfort korzystania z sieci. Z artykułu dowiemy się, jak sprawdzić szybkość Internetu.

Co wpływa na szybkość Internetu?

Choć wydawałoby się, że przy dzisiejszej, zaawansowanej technologii nie powinno być problemów z prędkością Internetu, jest to niestety częsty problem, jaki zgłaszają użytkownicy do operatorów. Wina nie zawsze leży jednak po stronie dostawcy, ponieważ trzeba mieć świadomość, że na szybkość działania wpływa bardzo dużo czynników. Kluczowe znaczenie może mieć rodzaj połączenia z Internetem. Prędkości, jakie można osiągnąć zależne są od tego, czy używamy kabla Ethernet czy też łączymy się bezprzewodowo. Istotna jest także zastosowana technologia – światłowód, Internet radiowy, Internet LTE czy Internet DSL. Warto przypomnieć, że w przypadku Internetu domowego niezależnie od technologii i urządzenia końcowego, prędkość należy sprawdzać bezpośrednio po podłączeniu komputera czy laptopa kablem Ethernet. Prędkość bezprzewodowego dostępu WiFi z reguły jest niższa, gdyż fale radiowe z racji zjawisk fizycznych są tłumione, rozpraszane i zakłócane przez inne urządzenia oraz bardzo wrażliwe na odległość urządzenia od routera.

Czy lokalizacja oddziałuje na prędkość łącza?

W przypadku łącza bezprzewodowego bardzo duży wpływ na prędkość może mieć lokalizacja. Podczas zawierania umowy z operatorem na tego typu usługę warto sprawdzić dokładnie, jaki zasięg występuje w miejscu zamieszkania. W przypadku sieci komórkowych dodatkowo znaczenie ma ilu abonentów znajduje się aktualnie w zasięgu konkretnego nadajnika, co nie jest przewidywalne i może wpływać na osiąganą prędkość. 

Czy sprzęt może wpływać na szybkość Internetu?

Kolejną kwestią jest sprzęt, z jakiego korzystamy. Czasami po prostu jest on zbyt słaby lub niedostosowany do rodzaju usługi. Starsze komputery czy laptopy na ogół posiadają wolniejsze procesory, co niekiedy ma przełożenie na prędkość połączenia z Internetem. Warto także wiedzieć, że mogą one spowalniać inne sprzęty podłączone do sieci domowej, nawet jeśli są one nowszej generacji. Należy także sprawdzić czy standard posiadanej karty sieciowej oraz urządzeń w sieci lokalnej odpowiada przepustowości pakietu i możliwościom urządzenia operatora. Informacje takie można znaleźć na stronie pomocy technicznej operatora. 

Ruch sieciowy i router a prędkość Internetu – jaka jest między nimi zależność?

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku routerów – im będą one starsze, tym prędkość Internetu może być gorsza. W ich przypadku kluczowe znaczenie ma również umiejscowienie. Router powinien znajdować się na otwartej przestrzeni, w miarę blisko urządzeń, które potrzebują dostępu do sieci. W przypadku sieci stacjonarnych, w których router jest elementem usługi możemy mieć pewność, że jego wydajność jest dostosowana do zakupionego pakietu, gdyż operator odpowiada za prędkość zestawionej usługi. 

Z pewnością warto uwzględnić także ruch sieciowy. Jeśli wiele osób korzysta jednocześnie z Internetu o zbyt małej przepustowości, można zaobserwować jego wolniejsze działanie, wyższe opóźnienia w grach czy stop klatki na serwisach video. Rozwiązaniem problemu jest wybór sprawdzonego dostawcy Internetu oraz inwestycja w najnowsze urządzenia sieciowe.

Internet w domu – czy da się samodzielnie zmierzyć jego prędkość?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zmierzyć prędkość Internetu w domu. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, ponieważ wystarczy skorzystać z dedykowanej strony internetowej, która udostępnia narzędzia pozwalające określić szybkość działania sieci. Doskonałym przykładem jest: https://toya.net.pl/internet/speedtest. Trzeba jedynie kliknąć na widniejący na ekranie „Start”, aby już po kilku chwilach uzyskać pomiar.

Aby był on jednak wiarygodny, warto kierować się kilkoma zasadami, które zostały umieszczone na stronie. Zalecana procedura pomoże uzyskać rzetelny pomiar prędkości, dlatego też przed jego wykonaniem, trzeba sprawdzić, czy realizujemy wszystkie kroki niezbędne do właściwego pomiaru. Do najważniejszych z nich należą:

  • bezpośrednie podłączenie komputera z urządzeniem dostępowym kablem Ethernet kategorii 5,
  • sprawdzenie czy karta sieciowa obsługuje tryb 1000 Base-T i jest ustawiona w trybie autonegocjacji,
  • odłączenie wszystkich innych urządzeń korzystających z Internetu przewodowo i bezprzewodowo,
  • weryfikacja, czy nie ma uruchomionych w tle żadnych aplikacji korzystających z Internetu,
  • pozostawienie przeglądarki, przez którą jest wykonywany pomiar, jako jedynej uruchomionej aplikacji,
  • wyłączenie w opcjach przeglądarki korzystania z serwera proxy,
  • wyłączenie na czas pomiaru firewall-a oraz oprogramowania antywirusowego.

Podsumowując, Internet w domu to bardzo ważne narzędzie, które umożliwia nam pracę, naukę i rozrywkę. Z tego powodu warto wybrać sprawdzonego dostawcę usług, który oferuje wysokie prędkości w kilku częstotliwościach, takiego jak TOYA. Aby mieć pewność, co do szybkości działania łącza, jego prędkość można samodzielnie zmierzyć z wykorzystaniem odpowiednich stron internetowych.

,