Internet to przestrzeń, w której każdy może wypowiedzieć się na dany temat, udostępnić jakąś treść. Ta swoboda nie powinna jednak naruszać praw innych osób. Jak należy się komunikować online? Zobacz, co na ten temat mówi netykieta.
Co to jest netykieta?
Netykieta to zbiór niepisanych wskazówek, które wyznaczają standardy porozumiewania się w Internecie. Te reguły są ogólnie przyjęte i powinny obowiązywać w wirtualnej komunikacji, m.in. w mediach społecznościowych, portalach internetowych.
Netykieta – zasady internetowego savoir-vivre’u
Głównym założeniem netykiety jest to, aby sposób komunikacji w Internecie był przyjazny. To sprzyja budowaniu odpowiedzialnej społeczności. Jakie są jej najważniejsze wytyczne?
1. Szanuj innych użytkowników
Zasady netykiety w Internecie zachęcają, by prowadzić kulturalne rozmowy. Każdy użytkownik powinien mieć przestrzeń do swobodnego wyrażenia swojego zdania. Nikt nie powinien ośmieszać, obrażać czy poniżać innych osób.
2. Panuj nad emocjami
Internetowy savoir-vivre zachęca, by nie stosować w komunikacji dużych liter i wyłączyć CAPS LOCK’a. Nadużywanie ich powoduje, że wypowiedź staje się agresywna, a poszczególne słowa – formą krzyku. Warto też rozważnie stosować emotikony. Przesadne wzbogacenie nimi komentarza może zmienić jego sens.
3. Unikaj hejtu
To służy minimalizowaniu szkodliwych, obraźliwych lub poniżających treści, które krążą w Internecie. Gdy na takie trafisz, zgłoś je administratorowi i właściwym instytucjom.
4. Przestrzegaj warunków regulaminu serwisu
Elementem netykiety jest odpowiedzialne wyrażanie swojego zdania. Przejawem tego jest także świadome korzystanie z danego serwisu internetowego. Dlatego warto, abyś znał i przestrzegał jego regulamin. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie zachowania są dopuszczalne, a jakich należy unikać.
5. Weryfikuj informacje
Obecnie w Internecie można znaleźć odpowiedź praktycznie na każde pytanie. Choć użytkownicy codziennie wymieniają się informacjami, to – niestety – nie zawsze je weryfikują. Przez to łatwo możesz trafić na fake newsy (fałszywe wiadomości). Dlatego, gdy rozumiesz, co to jest netykieta, sprawdzisz, czy informacja pochodzi z wiarygodnego źródła, zanim ją udostępnisz i powielisz.
6. Szanuj prywatność swoją i innych oraz prawa autorskie
Netykieta zachęca do szanowania praw innych, w tym ich prywatności oraz praw autorskich. Gdy zamierzasz udostępnić jakiś materiał, np. zdjęcie, film z wakacji, z innymi osobami, uzyskaj ich zgodę na publikację. Szanuj również swoją prywatność. Nie umieszczaj w sieci treści, które mogą naruszyć Twój wizerunek.
7. Korzystaj z opcji wyszukiwania
Gdy chcesz o coś zapytać lub znaleźć jakąś informację, warto najpierw poszukać odpowiedzi w dowolnej wyszukiwarce. Możesz skorzystać też z opcji lupki np. na forum internetowym. Wtedy prześledzisz, czy ktoś już nie poruszył tego tematu. W ten sposób netykieta zapobiega duplikacji treści w sieci.
8. Pamiętaj o zasadach poprawnej polszczyzny
Reguły netykiety zachęcają, by pisać treści poprawne stylistycznie, językowo, bez błędów interpunkcyjnych, używając polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż oraz ź). Dzięki temu Twoja wypowiedź będzie czytelniejsza i bardziej zrozumiała dla innych. Unikaj wulgarnych zwrotów, tak aby nikt nie poczuł się urażony.
9. Uważaj na spam
SPAM, czyli masowo rozsyłane wiadomości e-mail lub bezwartościowe SMSy, są poważnym zagrożeniem w Internecie. Treść skłania do natychmiastowego kliknięcia albo udostępnienia. Chętnie korzystają z niego cyberprzestępcy, żeby wyłudzić Twoje dane i np. zhakować Twój telefon. Dlatego netykieta zachęca, by zachować czujność i nie reagować na podejrzane wiadomości.
Przeczytaj też: Gdzie zgłaszać podejrzane maile i co robić, gdy się je otworzy?
Netykieta – czy warto jej przestrzegać?
Netykieta promuje bardziej świadomą i odpowiedzialną komunikację w sieci. Dzięki temu Internet może być wartościową przestrzenią do wymiany informacji. Jej zasady m.in.:
- uczą szacunku i tolerancji,
- przypominają o zasadach dobrego wychowania.
Wirtualny savoir-vivre nie ma sztywnych reguł i nie narusza niczyjej wolności. Netykieta w Internecie ma dbać o jakość treści i bezpieczeństwo użytkowników. Czy nadal obowiązuje? Część użytkowników pamięta o wskazówkach netykiety. Zdarza się jednak, że niektóre osoby zachowują się nieelegancko i niekulturalnie, więc warto, aby poznały jej zasady.
Pamiętaj, w Internecie nie jesteśmy anonimowi, mimo że tak czasami może nam się wydawać.