Menu główne

fantastyczny, stary telewizor w pięknym świetle z tęczą w ekranie

Jaka powinna być częstotliwość odświeżania ekranu w telewizorze?

26-02-2024

Częstotliwość odświeżania ekranu TV wydaje się mniej istotna niż wielkość, rozdzielczość czy technologia wykonania matrycy telewizora. Są jednak sytuacje, gdy wyższa wartość tego parametru niż standardowe 50/60 Hz przełoży się na płynniejszy obraz i bardziej wciągającą rozrywkę. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o odświeżaniu ekranu.

Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu?

Częstotliwość jest wielkością fizyczną mierzoną w Hercach (Hz), która informuje, jak często powtarza się jakieś zjawisko w ciągu sekundy. Co oznacza zatem częstotliwość odświeżania ekranu w telewizorze, monitorze lub smartfonie? 

Parametr ten wskazuje maksymalną liczbę obrazów (klatek), które urządzenie jest w stanie wyświetlić. Częstotliwość odświeżania ekranu TV 50 Hz znaczy więc, że telewizor może pokazać nie więcej niż 50 klatek na sekundę (kl./s lub FPS, skrót od Frame Per Second). Liczba ta ma z kolei istotny wpływ na to, czy odbieramy wideo jako płynne i dynamiczne.

Dlaczego odświeżanie ekranu TV jest istotne i czym różni się od standardu nagrania?

Ludzkie oko zaczyna postrzegać szybko zmieniające się obrazy jako animację już od około 18 kl./s, jednak żeby wideo było naprawdę realistyczne, wartość ta powinna być znacznie większa. Teoretycznie wyższa częstotliwość odświeżania ekranu w telewizorze oznacza więc płynniejszy i bardziej dynamiczny obraz.

Wrażenia te zależą jednak również od tego, w jakim standardzie został stworzony dany materiał wideo. Na przykład, jeśli jest to 60 kl./s, to nawet jeśli masz nowoczesny odbiornik Smart TV z odświeżaniem ekranu 120 Hz, nie odczujesz aż tak znaczącej różnicy, bo sprzęt musi wygenerować pośrednie klatki sam.

Przeczytaj też: Co to jest Smart TV?

Jaka jest częstotliwość odświeżania ekranu TV w telewizorach dostępnych na rynku?

Minimalnym standardem w obecnie sprzedawanych telewizorach jest odświeżanie ekranu 50 Hz lub 60 Hz. Takie parametry będą dla Ciebie wystarczające przy oglądaniu tradycyjnej telewizji, której standard nadawania odpowiada pierwszej z tych wartości.

Producenci oferują jednak również odbiorniki TV o częstotliwości odświeżania ekranu 100 Hz, 120 Hz, a nawet 144 Hz. Czy warto inwestować w taki sprzęt? Czasami tak, bo w pewnych sytuacjach zapewni Ci on bardziej wciągającą rozrywkę i odczuwalnie większą płynność obrazu. 

Komu przyda się telewizor z częstotliwością odświeżania ekranu 100 Hz lub większą?

Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu TV to dobre rozwiązanie dla osób, które często wykorzystują telewizor do oglądania treści innych niż tradycyjne programy telewizyjne. Chodzi zwłaszcza o:

  • Filmy i seriale oraz wydarzenia sportowe oglądane przez serwisy streamingowe, czy nagrania dostępne na portalach takich jak YouTube lub w mediach społecznościowych. Coraz więcej tego typu materiałów będzie miało lepszą jakość na urządzeniu z wyższą częstotliwością odświeżania ekranu (np. w serwisie Netflix można ją już ustawić na 120 Hz).

  • Gry na konsole najnowszych generacji lub komputery gamingowe, które mogą przetwarzać obraz 120 FPS (telewizor pełni wtedy rolę ekranu). Różnica będzie szczególnie odczuwalna, a wyższa częstotliwość odświeżania TV (najlepiej 120 HZ) zapewni płynniejszą i dynamiczniejszą rozrywkę. Ruchy gracza będą też dokładniejsze i gra dodatkowo zyska na interaktywności. 

Wiesz już, jaka częstotliwość ekranu w telewizorze będzie dla Ciebie odpowiednia. Jeśli natomiast szukasz telewizji cyfrowej w dobrej cenie, sprawdź ofertę TOYA na stronie https://toya.net.pl/telewizja. Do wyboru masz też pakiety Internetu i telewizji w jednym. 

,