Menu główne

postać rysunkowa złodzieja

Atak DDoS – co to jest i jak zagraża bezpieczeństwu danych?

25-04-2025

Rozwój nowoczesnych technologii podnosi komfort życia, ale stwarza także pewne zagrożenia. Cyberprzestępcy nieustannie szukają sposobów, by wykraść oraz wykorzystać różne informacje, a jednym z nich są ataki DDoS. Dowiedz się, na czym polegają i jak się przed nimi chronić.

Czym są ataki DDoS?

Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) to rodzaj wirtualnego przestępstwa. Czym się charakteryzuje? Hakerzy starają zająć wszystkie dostępne i wolne zasoby w:

  • systemie komputerowym,
  • usłudze sieciowej.

Sprawcy działają na wielu urządzeniach jednocześnie: zarzucają serwer licznymi zapytaniami i kierują do witryny mylący ruch, żeby zakłócić jej pracę. System powoli przestaje pracować prawidłowo lub przechodzi w tryb offline.

Osoby przygotowujące ataki DDoS kierują swoje działania przede wszystkim na komputery, smartfony oraz inne urządzenia podłączone do sieci, które nie mają zainstalowanego programu antywirusowego. Cyberprzestępcy instalują zdalnie złośliwe oprogramowanie (np. trojan) na urządzeniu i przejmują kontrolę nad systemem aby później wykorzystać go do ataku DDoS na inne systemy.

Często możesz nie wiedzieć, że ktoś wykorzystuje Twój sprzęt, by przygotować wirtualny atak. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo domowej sieci – dzięki temu Twoje dane nie wpadną w niepowołane ręce. 

Jeśli szukasz rozwiązania, które ochroni Ciebie oraz domowników przed działaniami hakerów, może Cię zainteresować usługa Bezpiecznego Internetu od TOYA. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://toya.net.pl/bezpieczny-internet.

Atak DDoS – na czym polega to cyberprzestępstwo?

Wiesz już, czym są ataki DDoS, ale czy zdajesz sobie sprawę ze skali zagrożenia? Otóż cyberprzestępcy wykorzystują serię botów lub botnetów, które zalewają witrynę lub usługę:

  • ruchem,
  • żądaniami HTTP.

W praktyce polega to na tym, że wiele komputerów jednocześnie atakuje jeden, aby zakłócić działanie jego systemu i uniemożliwić Ci korzystanie z urządzenia. Hakerzy wysyłają fałszywe żądania dotyczące próby skorzystania z usługi, np. wywołania strony internetowej.

Podczas ataku DDoS przestępcy mogą wykorzystać luki w zabezpieczeniach sieci, aby dostać się do Twoich danych. Ich działania mogą trwać kilka godzin, a czasami nawet kilka dni.

Dlatego jeśli chcesz ochronić domowe łącze, zadbaj o bezpieczeństwo w sieci – poznaj usługi TOYA, które Ci w tym pomogą.

Rodzaje ataków DDoS

Cyberprzestępcy prześcigają się w przygotowywaniu różnych sposób, by wykraść Twoje dane. Wraz z rozwojem technologii zyskują coraz większe pole do działania, co sprawia, że mechanizmy ataków DDoS ewoluują. Trudno znać je wszystkie, ale warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się te najpopularniejsze.

Zmasowane ataki DDoS

To najpowszechniejsza forma tego wirtualnego przestępstwa. Opiera się na działaniach, które w niekrótkim czasie przybierają na sile, prowadząc do przeciążenia sieci.

Ataki DDoS na protokół

Podczas tego typu ataków DDoS cyberprzestępcy wysyłają wiele żądań HTTP na serwer i zakłócają jego działanie. System zaczyna wolniej pracować lub zawiesza się, a w rezultacie nie można z niego korzystać.

Ataki DDoS na warstwę zasobu lub aplikacji

Podczas tego ataku DDoS cyberprzestępcy szturmują pakiety aplikacji internetowych i zakłócają przesyłanie danych pomiędzy hostami.

Atak DDoS – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Choć ataki DDoS to nie jedyne cyberprzestępstwo, z jakim możesz się spotkać, to ich skala rośnie w zastraszającym tempie. Ponadto mechanizm działania hakerów sprawia, że taki zmasowany atak może wywołać wiele szkód. Chodzi o:

  • uszkodzenie sieci czy sprzętu,
  • prawdopodobne straty finansowe i wizerunkowe.

Dlatego, kiedy korzystasz z Internetu, zachowaj czujność i szczególną ostrożność. Co możesz zrobić? Sposobów jest wiele, jednak najważniejsze to:

  • Zabezpieczenie sieci Wi-Fi – wtedy zmniejszysz szanse, że wirtualni przestępcy wykorzystają lukę w Twoim systemie i go zaatakują.
  • Zainstalowanie programu antywirusowego – jeśli cyberprzestępcy będą chcieli dostać się do sprzętu, system wykryje podejrzane działania i wyśle do Ciebie powiadomienie.

Pamiętaj, by regularnie aktualizować program antywirusowy, dzięki temu utrzymasz odpowiedni poziom ochrony.

Zastanów się też, czy nie warto np. zainstalować menadżera haseł, który pozwoli zarządzać dostępem do różnych aplikacji i kont.

Dzięki tym działaniom ochronisz swoje dane przez ewentualnym atakiem DDoS.