Klonowanie smartfona na TV umożliwia wygodne oglądanie treści z urządzenia mobilnego na dużym ekranie. Sprawdź, jak połączyć telefon z telewizorem w przypadku systemu Android i iOS.
Klonowanie telefonu z telewizorem – na czym polega?
Telefony i telewizory mogą dziś łatwo się ze sobą łączyć, umożliwiając jeszcze wygodniejsze oglądanie filmów, zdjęć i innych treści znajdujących się na smartfonie. Ekran telefonu może być wyświetlany bezpośrednio na ekranie odbiornika – mówimy wówczas o tzw. klonowaniu. Funkcja ta okazuje się przydatna m.in. podczas oglądania zdjęć z wakacji czy przedstawiania prezentacji multimedialnej. Wyświetlanie treści ze smartfona na TV jest zwyczajnie wygodniejsze, a ponadto – korzystniejsze dla ludzkich oczu. Nie trzeba bowiem wytężać wzroku, wpatrując się w niewielki ekran telefonu.
Jak połączyć telefon z telewizorem bezprzewodowo?
Smartfon da się połączyć z telewizorem w sposób bezprzewodowy, cały czas trzymając go w ręku i nie korzystając z żadnego kabla. To, w jaki sposób zostanie sklonowany telefon, zależy w dużej mierze od zainstalowanego w nim systemu.
Jak połączyć telefon z telewizorem przez WiFi?
Jednym ze sposobów na połączenie smartfona z telewizorem jest Wi-Fi Direct, działające w podobny sposób co Bluetooth. Metodę tę umożliwia większość telewizorów wyposażonych w Smart TV. W celu sparowania urządzeń w pierwszej kolejności należy upewnić się, że są one połączone z Wi-Fi – nie musi to być jednak ta sama sieć. Następnie trzeba:
- uruchomić Wi-Fi Direct w ustawieniach telewizora;
- aktywować podłączanie innych urządzeń;
- włączyć w smartfonie funkcję synchronizacji urządzenia (Screen Mirroring/Smart View/Szybkie Połączenie);
- wybrać z listy odpowiedni sprzęt, a następnie zatwierdzić.
Aby wyświetlać treści ze smartfona na ekranie TV, można skorzystać też ze Smart TV. Najlepiej, jeżeli obydwa urządzenia to sprzęty tej samej marki, które mogą się ze sobą łatwo komunikować. Chcąc połączyć telefon z telewizorem tego samego producenta, wystarczy zbliżyć go do TV, aby ten mógł go wykryć. Następny – i w zasadzie ostatni krok – to akceptacja w smartfonie wyświetlania treści na dużym ekranie.
Marzysz o klimatycznej atmosferze podczas filmowych seansów czy maratonów seriali? Nasz artykuł „Pokój kinowy w domu – jak go stworzyć i o czym pamiętać?” powinien Cię zainspirować.
Klonowanie telefonu na telewizor przez Google Cast
Do wyświetlania treści z telefonu bezpośrednio na telewizorze służy również Google Cast (wbudowany Chromecast). To klasyczne oprogramowanie dostępne w każdym modelu wyposażonym w Android TV lub Google TV – np. jednym z telewizorów marki Philips czy Sony. Aby udostępnić ekran smartfona na jednym z nich, należy:
- pobrać na telefon aplikację Google Home;
- połączyć telewizor i urządzenie mobilne z tą samą siecią Wi-Fi;
- uruchomić aplikację, z której ma być udostępniany obraz i wybrać w niej opcję przesyłania;
- spośród listy dostępnych urządzeń wybrać swój telewizor i poczekać na nawiązanie połączenia.
Jak udostępnić treść z telefonu na TV przy użyciu Chromecast?
Jeżeli telewizor nie posiada opcji Wi-Fi, pomocna okazuje się aplikacja Chromecast – wymaga ona jednak zakupu specjalnej przystawki Google Chromecast. Aby można było oglądać treści z telefonu na dużym ekranie, wystarczy wpiąć ją do portu HDMI w TV i skonfigurować z Wi-Fi. Nowa wersja – Google Chromecast 4.0. – pozwala już na wyświetlanie materiałów w technologii 4K.
Z funkcji Chromecast można również skorzystać w nowym odbiorniku TOYA MAXX 4K. Wystarczy w danej aplikacji na Smartfonie kliknąć ikonę przesyłania i wybrać urządzenie TOYA 4K z listy, aby cieszyć się oglądaniem ulubionych treści na ekranie telewizora. Poznaj również inne funkcje nowej platformy MAX 4K https://toya.net.pl/odbiornik-maxx-4k
Jak połączyć telewizor z telefonem przy użyciu AirPlay?
Użytkownicy smartfonów z systemem iOS – iPhone’ów – mogą z łatwością udostępniać treści z telefonu na TV przy użyciu AirPlay. Telewizory większości popularnych producentów są kompatybilne ze standardem Apple. Chcąc połączyć telefon z telewizorem należy w tym przypadku postępować podobnie jak przy użyciu SmartView oraz Google Cast. Pierwszy krok to połączenie iPhone’a i TV z tą samą siecią Wi-Fi. Po kliknięciu ikony klonowania ekranu należy natomiast wybrać z listy telewizor, na którym ma być wyświetlany obraz… i gotowe! Z urządzeniami z systemem iOS z powodzeniem współpracuje również nowy odbiornik TOYA MAXX 4K wyposażonym w system Android TV. Poznaj również inne funkcje nowej platformy MAX 4K https://toya.net.pl/odbiornik-maxx-4k
Potrzebujesz nowego telewizora? Przeczytaj nasz artykuł „Rozmiary telewizorów. Ile centymetrów ma 40, 50 lub 65-calowy odbiornik?” i zainwestuj w odbiornik, który zapewni Ci rozrywkę na najwyższym poziomie.
Inne aplikacje do klonowania smartfona na telewizor
Oprócz wspomnianych wyżej aplikacji Chromecast czy Google Home do klonowania smartfona służy również aplikacja mobilna o nazwie Miracast. Aby za jej pomocą udostępnić treści ze smartfona na TV, wystarczy:
- zainstalować ją w telefonie i odbiorniku;
- w TV wybrać funkcję widniejącą pod tą samą nazwą;
- włączyć Screen Mirroring w smartfonie.
Jak połączyć telewizor z telefonem za pomocą kabla?
Bezprzewodowe łączenie smartfona z TV to w dzisiejszych czasach najczęściej wybierany sposób. Klonowanie można jednak przeprowadzić także przy użyciu kabla USB. W tym celu wystarczy sięgnąć po przewód USB-C – HDMI i podłączyć go tak, jak dekoder czy konsolę do gier.
Potrzebujesz Internetu, który pozwoli Ci na wygodną pracę, naukę lub rozrywkę w domowym zaciszu? Sprawdź ofertę TOYA: https://toya.net.pl/internet i wybierz pakiet, który odpowiada Twoim potrzebom. Niezawodne, stabilne połączenie pozwoli Ci przeglądać ulubione treści zarówno z poziomu smartfona, jak i na większym ekranie komputera czy TV. W TOYA nadążamy za zmianami na rynku – na pewno się nie rozczarujesz.