Menu główne

TOP5 zalet Internetu światłowodowego

TOP5 zalet Internetu światłowodowego

13-05-2022

Światłowód to jedna z najnowszych i najdoskonalszych technologii zapewniających dostęp do sieci. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu, jak działa i jakie są jego najważniejsze zalety.

Sam światłowód stanowi przezroczystą, niezwykle cienką strukturę wykonaną z włókna szklanego, którą wykorzystuje się do przesyłania informacji. Jak sama nazwa wskazuje, w jego przypadku nośnikiem informacji jest światło, a nie impulsy elektryczne. Zapewnia to niemal natychmiastowy przesył danych na ogromne odległości, liczone nawet w tysiącach kilometrów. Internet światłowodowy, który bazuje na tej technologii, oferuje wiele korzyści. 


1.    Szybki Internet bezpośrednio do domu
Jedną z głównych zalet Internetu światłowodowego jest fakt, że jest on doprowadzany światłowodem bezpośrednio do domów i mieszkań odbiorców. Dzięki temu może być dostarczany do klientów najprostszą i najkrótszą drogą, a to, obok wykorzystywania fali światła jako nośnika informacji, pociąga za sobą kilka kolejnych korzyści. Najbardziej oczywistą jest możliwość błyskawicznego pobierania i przesyłania plików z prędkością aż do 1 Gigabitu na sekundę. A co z pozostałymi?


2.    Stabilne łącze i odporność na zakłócenia
Internet światłowodowy, przede wszystkim w porównaniu do Internetu mobilnego, jest zdecydowanie bardziej stabilny. Działa sprawnie podczas burzy, silnego gradu, ulewnego deszczu czy działania innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jego sygnał jest także odporny na zakłócenia elektromagnetyczne i radiowe. Wszystko to sprawia, że pozwala cieszyć się świetną jakością połączenia dosłownie w każdych warunkach. Światłowód jest również świetnym nośnikiem dla wszystkich innych usług telekomunikacyjnych. Oprócz szybkiego Internetu jest w stanie obsłużyć telewizję cyfrową w standardzie 4K w trybie wielopokojowym, a także usługi telefoniczne. Doskonale sprawdzi się w zabawie, pracy zdalnej, jak i przy obsłudze wszystkich tych aktywności jednocześnie. Dodatkowo wykorzystanie światła jako nośnika informacji pozwala na bezproblemowe realizowanie w tej technologii wszystkich usług jakie przyniesie przyszłość.


3.    Niezawodny Internet – światłowód idealny dla graczy
Internet światłowodowy jest również świetnym wyborem dla graczy. Korzystając z niego osiąga się niewielkie, praktycznie niezauważalne opóźnienie w transmisji (tzw. ping). Wynosi on ułamki sekundy, co zapewnia świetne wrażenia z gry i zwiększa szanse na pomyślny przebieg rywalizacji z innymi graczami.


4.    Bezawaryjny i bezpieczny Internet światłowodowy
Istotną zaletą Internetu światłowodowego jest także jego bardzo niska awaryjność. Odpowiada za to przede wszystkim budowa światłowodów, które choć stanowią lekką i cienką konstrukcję, to jednak nie wprowadzają strat w sygnale, nie nagrzewają się ani nie iskrzą. Dzięki temu nie ulegają stopieniu czy uszkodzeniu, np. wskutek wysokiej temperatury powietrza lub wskutek wilgoci.


5.    TOYA – światłowody bez limitu w dobrej cenie
Korzystając z Internetu światłowodowego nie trzeba również martwić się przedwczesnym, niespodziewanym zużyciem transferu danych. W przeciwieństwie do łącza mobilnego, światłowód nie ma limitów pobierania i wysyłania danych, tak więc pozwala do woli korzystać z wszelkich zasobów online: filmów, muzyki, gier czy innych programów. 
Na koniec warto dodać, że internet w opisanej powyżej technologii ma najwięcej przewag nad Internetem mobilnym. Dostawcy używają jednak również innych skutecznych i stabilnych technologii, takich jak HFC (ang. Hybrid Fibre-Coaxial). Polega ona na przesyłaniu danych hybrydowo, częściowo światłowodem, częściowo zaś za pomocą kabla telewizyjnego zwanego też kablem koncentrycznym. Takie rozwiązanie to także gwarancja wysokich prędkości przesyłu, jak i niskich opóźnień. Warto jednak przypomnieć, że światłowód pozwala na przesyłanie danych na duże odległości. A to daje operatorom znacznie większe możliwości rozbudowy zasięgu swojej sieci. 
 

,