Menu główne

Walentynki w DoubleTree by Hilton Łódź

26-01-2015

Okolice święta zakochanych to szczególny okres w roku, w którym warto przygotować dla osoby najbliższej romantyczną niespodziankę. Wszystkich poszukujących miejsca, gdzie można spędzić wyjątkowy wieczór ze swoją drugą połową, zapraszamy do łódzkiego DoubleTree by Hilton, który z okazji tegorocznych Walentynek stworzył specjalną ofertę dostępną w dniach 13 – 15 lutego 2015.

Na świętujące pary oprócz nastrojowej atmosfery w hotelowej restauracji Four Colors czekać będzie uczta smaków w postaci okazjonalnego menu, sporządzonego przez szefa kuchni. W jadłospisie figurować będą wykwintne potrawy, pośród których znajdą się również dania dla dwojga. 

- Ponieważ Walentynki są niezwykłą okazją, nasza oferta dla zakochanych została  dobrana tak, by wpasować się w atmosferę tego święta – mówi Aleksandra Grzelak, PR & Marketing Manager. – Zakochanym polecamy wyszukane przystawki dopełniające propozycje dań głównych, wśród których znalazła się m.in. kaczka confit podana z ziemniakami dauphin noise oraz filet z dorady z groszkowym arancini i sosem homarowym. Całość koronuje szeroki wybór deserów, gdzie tradycyjne pozycje przeplatają się z takimi specjałami, jak krem bawarski z białej czekolady.

Osoby zainteresowane ofertą proszone są o kontakt z Restauracją Four Colors w celu dokonania rezerwacji drogą mailową (restauracja@doubletreelodz.pl) lub telefoniczną pod numerem +48 42 208 80 36.