Menu główne

Honorowa Energia Kultury dla Prezesa Grupy TOYA

13-01-2014

Witold Krawczyk – Prezes Grupy TOYA, podczas uroczystej Gali finałowej plebiscytu Energia Kultury 2013 otrzymał honorowe wyróżnienie za rewitalizację Wytwórni Filmów Fabularnych. 

Wrześniowe otwarcie zrewitalizowanego kompleksu filmowego Łąkowa 29, przywracającego do życia tradycję Wytwórni Filmów Fabularnych, a także specjalny koncert z tej okazji – „The Four Colors of Łódź”, skomponowany przez Zbigniewa Preisnera, to wydarzenia, które muszą pretendować do miana kulturalnych przebojów 2013 roku w Łodzi. Nagradzamy więc ich głównego animatora i mecenasa - powiedział wręczając wyróżnienie Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Grupa TOYA mająca swoją siedzibę na terenie dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi przy ul. Łąkowej 29, w ciągu ostatnich 10 lat gruntownie przebudowała i zmodernizowała ten kompleks starannie nawiązując do filmowego charakteru miejsca. Prace rozpoczęły się od modernizacji Pałacu Dźwięku, przekształconego w TOYA Studios, które obecnie produkują dźwięk do ponad połowy polskich filmów. Niedługo potem, w dawnych halach zdjęciowych powstał klub Wytwórnia, jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Łodzi, scena dla wielu ważnych i potrzebnych projektów kulturalno - artystycznych. W połowie ubiegłego roku pod tym adresem rozpoczął także działalność pierwszy w Polsce  hotel o szczególnie filmowym charakterze - DoubleTree by Hilton Łódź. W jego niezwykłą, szklaną elewację wkomponowano przekształcony cyfrowo kadr z legendarnych „Zakazanych piosenek”, a w całym obiekcie znajduje się szereg elementów nawiązujących do historii polskiej kinematografii.

Przypomnijmy, że 14 września 2013 roku, z okazji zakończenia 10-letniego procesu rewitalizacji oraz otwarcia DoubleTree w Łodzi odbył się wyjątkowy koncert. Na zaproszenie Prezesa Krawczyka wystąpił Zbigniew Preisner wspólnie z wybitnymi polskimi solistami oraz orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Podczas koncertu, oprócz muzyki filmowej kompozytora, zabrzmiało prawykonanie, skomponowanych przez mistrza w prezencie dla Łodzi, trzech utworów poświęconych historii i przyszłości miasta. Było to jedno z najważniejszych łódzkich wydarzeń kulturalnych 2013 roku, z którego retransmisję przeprowadziła Telewizja Polska w programie  2. 

Podczas Gali Energia Kultury 2013 wybrano także najlepsze łódzkie wydarzenie kulturalne 2013. Najwięcej głosów wśród czytelników Gazety Wyborczej i TV TOYA otrzymały wielkoformatowe projekcje na pl. Wolności w ramach Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła. Kapituła plebiscytu wręczyła po raz trzeci nagrodę dla osoby najbardziej zasłużonej dla łódzkiej kultury. Odebrał ją ksiądz Waldemar Sondka.