Menu główne

Jak przygotować się na zmiany w sposobie nadawania telewizji naziemnej?

Jak przygotować się na zmiany w sposobie nadawania telewizji naziemnej?

19-04-2022

Rozpoczęta w marcu zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej zakończy się na terenie całego kraju 27 czerwca. Co to oznacza dla widzów telewizji? Czy zmiana obejmie także abonentów telewizji kablowych?

Data zmiany standardu zależy od miejsca zamieszkania. W województwach łódzkim, śląskim i małopolskim dojdzie do niej 23 maja. Na innych obszarach daty mogą się różnić i tak np.: województwo warmińsko-mazurskie przejdzie na nowy standard dopiero 26 czerwca. 

Dokładny rozkład dat obrazuje poniższa mapka. 

Na czym polega zmiana?
Wprowadzony zostanie nowy standard o nazwie DVB-T2, który zastąpi ten wykorzystywany dotychczas DVB-T. Zmianie ulegnie także standard kodowania sygnału video z H.264 na H.265/HEVC. Co oznaczają te skomplikowane z pozoru nazwy? Pozwolą one na zwiększenie ilości kanałów telewizji naziemnej w przyszłości, a także umożliwią nadawanie i odbieranie sygnału telewizji naziemnej w jakości 4K. Przejście na nową technologię zakończy też nadawanie w rozdzielczości SD. To raczej dobra wiadomość. 

Jest też jednak ta gorsza strona medalu. Część modeli telewizorów, szczególnie starszej generacji, nie jest przystosowana do odbierania sygnału w nowych standardach. Dotyczyć to może również urządzeń dodatkowych (tzw. dekoderów), dzięki którym stare modele przy poprzedniej zmianie sposobu nadawania mogły przejść z sygnału analogowego na cyfrowy. Jak sprawdzić, czy posiadany model telewizora spełnia standardy DVB-T2 i H.265/HEVC? Oczywiście można te informacje znaleźć w instrukcji obsługi, czy też na stronie internetowej producenta. Przygotowano również specjalny serwis, na którym po wpisaniu modelu telewizora można sprawdzić zgodność z nowymi standardami: https://telewizjanaziemna.pl/

Jeżeli okaże się, że telewizor nie jest przygotowany na odbiór telewizji naziemnej po zmianach, możemy być zmuszeni do zakupu nowszego modelu albo „dostawki” (dekodera), która będzie w stanie odebrać nowy sygnał i wyświetlić programy na ekranie telewizora. Ale jest też inne wyjście.

Czy zmiany obejmą wszystkich?
W szczęśliwej sytuacji znajdą się wszyscy Ci, którzy korzystają z usług telewizji kablowych za pomocą odbiorników popularnie zwanych również dekoderami. TOYA, nadając sygnał poprzez swoją sieć i odbiorniki telewizji cyfrowej, korzysta ze standardu DVB-C. Warto zatem pozostać przy takich usługach lub rozważyć podpisanie umowy z operatorem telewizji kablowej. Umożliwi to oglądanie ulubionych programów telewizyjnych bez obawy o skutki zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. 

Zmianie ulegnie natomiast standard, w którym TOYA nadaje sygnał w usłudze Multiroom w wersji bez dodatkowego dekodera lub modułu CI+ (tzw. kanały wielopokojowe). By w ten sposób odbierać sygnał po zmianie, niezbędny będzie również sprzęt obsługujący nowe standardy.

Co ważne, zmianie ulegną też częstotliwości niektórych Multipleksów (tzw. MUXów). Multipleks to pakiet programów telewizyjnych nadawanych cyfrowo wraz z usługami dodatkowymi z wykorzystaniem jednego kanału częstotliwości. Oznacza to, że w miejscu zajmowanym dawniej przez jeden analogowy kanał telewizyjny, możliwe jest umieszczenie wielu programów nadawanych cyfrowo. Warto zapoznać się z listą zmian dostępną tutaj: https://emitel.pl/refarming/harmonogram-przelaczen/. Przejście na nowy standard nadawania zostało odłożone w czasie w przypadku tzw. MUX 3, na którym dostępna jest większość kanałów TVP. W tym przypadku zmiany zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie (prawdopodobnie do końca 2023 roku). 
 

,