Menu główne

Czym jest i jak działa światłowód?

Czym jest i jak działa światłowód?

27-09-2021

Światłowody wykorzystywane są między innymi w medycynie, technice laserowej, optoelektronice czy telekomunikacji. Wielu osobom kojarzą się właśnie z szybkim, niezawodnym łączem internetowym.

Światłowody zrewolucjonizowały rynek usług telekomunikacyjnych dzięki temu, że w roli nośnika informacji wykorzystują światło. Takie rozwiązanie sprawia, że pozwalają one na przesyłanie danych z nieosiągalną za pomocą starszych technologii prędkością. Czym właściwie jest sam światłowód i jak działa internet światłowodowy?

Co to jest światłowód?
Światłowód to zamknięta przezroczysta struktura wykonana z włókna szklanego, która ma grubość nieco większą od ludzkiego włosa i w przypadku usług telekomunikacyjnych jest używana do przesyłania informacji. Znajduje się w specjalnym kablu światłowodowym, który jest skonstruowany tak, by umożliwić światłowodom przewodzenie światła i chronić je przed zniszczeniem. Sam przewód światłowodowy może być wykonany na różne sposoby oraz z różnych materiałów, i mieć długość, w zależności od zastosowania, od kilku centymetrów do nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.

Światłowód – jak działa?
Światłowody pozwalają na natychmiastowy przesył danych nawet na znaczne odległości, bowiem rolę nośnika informacji pełni w nich nie impuls elektryczny, lecz fala świetlna, która jest dodatkowo wzmacniana przez specjalne wzmacniacze optyczne. 

Przewód światłowodowy składa się przede wszystkim z rdzenia oraz płaszcza. Przesyłana przez niego fala świetlna, gdy dociera do punktu styku rdzenia i płaszcza, zostaje całkowicie odbita i tym samym nie traci swoich parametrów. Ponieważ fala odbita ma tę samą moc, co fala padająca, wiązka światła utrzymuje swoją ogromną prędkość i może przekazywać sygnał przez tysiące kilometrów. Warto wspomnieć, że od wielu lat za pośrednictwem światłowodów obydwa się między innymi internetowa komunikacja międzykontynentalna.

Światłowody – szereg zalet i niewielka wada
Błyskawiczny transfer informacji to najważniejsza, ale nie jedyna zaleta światłowodów. Mają one lekką i cienką konstrukcję, nie nagrzewają się i nie iskrzą. Poza tym są odporne na zakłócenia radiowe i elektromagnetyczne, a przy tym nie emitują szumu elektrycznego.

Minusem światłowodów jest ich delikatna struktura, którą dość łatwo uszkodzić i która musi zostać wykonana z najwyższą precyzją. Co ważne, negatywny wpływ na jakość sygnału może mieć tu nie tylko niedoskonała budowa włókna światłowodowego, ale również jej niepoprawne wykorzystanie – na przykład zastosowanie zbyt dużej liczby zgięć na zbyt małym dystansie. Oznacza to, że na jakość działania na przykład internetu światłowodowego duży wpływ mają kompetencje techniczne dostawcy. 

Światłowód do domu
Z biegiem czasu i ewolucją technologii światłowody stały się dostępne dla gospodarstw domowych. Internet światłowodowy to nic innego, jak łącze internetowe, w którym transfer danych odbywa się za pomocą światłowodów. Wraz z nim często pojawia się termin FTTH (Fiber to the Home), który oznacza dosłownie „światłowód do domu”. Odnosi się on do specyfiki działania operatorów internetowych, którzy doprowadzają światłowód do domu lub mieszkania swojego abonenta.

Wybierając internet światłowodowy można liczyć na stabilne, bezawaryjne działanie łącza i brak opóźnień, czyli tak zwanych lagów (docenią to zwłaszcza miłośnicy gier online). Ponadto zapewnia on błyskawiczne pobieranie i przesyłanie plików, a także w zasadzie nieprzerwany dostęp do sieci – sygnał jest odporny na zakłócenia wywołane przez burze, deszcz czy inne niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Obecnie większość łączy abonenckich TOYA wykonywanych jest w technologii światłowodowej. Sprawdź ofertę na internet: toya.net.pl/internet 
 

,