Menu główne

Co to jest Android TV? Kompendium wiedzy

Co to jest Android TV? Kompendium wiedzy

14-06-2023

Według szacunków, co najmniej 7 na 10 posiadaczy smartfonów wybiera urządzenia z system Android. Użytkownicy chwalą go za łatwą i intuicyjną obsługę, ogrom możliwości, jakie daje licząca kilka milionów pozycji baza danych z aplikacjami oraz dostępność - można go znaleźć w urządzeniach wielu producentów. Sprawdźmy, czy Android TV ma te same zalety, co jego kuzyn z urządzeń mobilnych.

Pierwszy smartfon z systemem operacyjnym Android został wprowadzony na rynek w 2008 r. Od 15 lat system jest nieustannie rozwijany i dopracowywany. Obecnie można go znaleźć nie tylko w nowoczesnych telefonach, tabletach, netbookach, ale także zegarkach smart, aparatach fotograficznych i wielu innych urządzeniach. Jest to możliwe dzięki otwartości systemu: każdy producent - po podpisaniu odpowiedniej umowy z firmą Google, właścicielem Androida - może umieszczać system w swoich urządzeniach. Także telewizorach. Korzystają z tego takie firmy, jak m.in.: Sony, Philips, Xiaomi, Toshiba, czy Sharp.

Jak działa Android TV?

Android TV jest systemem operacyjnym dla telewizorów smart oraz urządzeń do strumieniowego przesyłania danych. Dostarcza go producent sprzętu, więc gdy kupujemy nowy telewizor, system już jest na nim zainstalowany. Może jedynie wymagać aktualizacji do najnowszej wersji. Dla starszych telewizorów można dokupić specjalną przystawkę multimedialną. Jeśli nie mamy pewności, czy w telewizorze jest zainstalowany Android TV, zwykle można to sprawdzić w ustawieniach/informacjach dotyczących oprogramowania.

Jeśli mamy Android TV otwiera się przed nami ogromna przestrzeń możliwości. Możemy w telewizorze instalować aplikacje dostępne w sklepie Google Play. Jest ich multum i każdy znajdzie jakąś z obszaru swoich zainteresowań: od kulinariów, poprzez zdrowie i fitness, aplikacje do edycji zdjęć i wideo, projektowania, edukacji, zakupów itd. Oczywiście nie brakuje tam gier. Dzięki temu bez dodatkowej konsoli można ze swojego telewizora uczynić domowe centrum rozrywki. A jeśli bardziej kusi nas wykorzystywanie telewizora w tradycyjny, ale odświeżony sposób - Android TV daje też możliwość instalacji odtwarzaczy multimedialnych czy oglądania filmów i seriali z serwisów streamingowych np w  HBO Max.

Dlaczego warto wybrać Android TV?

Dzięki temu, że z Androida mogą korzystać wszyscy producenci sprzętu, stał się on najbardziej popularnym systemem operacyjnym na urządzenia mobilne na świecie. Co się z tym wiąże - w sklepie Google Play są miliony aplikacji, które można na niego instalować. Jest wciąż rozwijany, wprowadzane są nowe funkcje. Z analogiczną starannością Google dba o rozwój Android TV. Główne zalety tego systemu to:

  • łatwy w obsłudze i intuicyjny interfejs;
  • możliwość korzystania w telefonie i telewizorze z tego samego konta Google;
  • baza aplikacji, które są zoptymalizowane pod kątem typu urządzenia, czyli telewizora. Oznacza to, że interfejs będzie dostosowany do dużego ekranu oraz, że do obsługi aplikacji nie potrzeba klawiatury czy myszki;
  • możliwość obsługi telewizora za pomocą telefonu; jeśli jest się posiadaczem telefonu z systemem Android, urządzenia będą ze sobą współpracowały i np. można bez problemu przesyłać między nimi dane albo transmitować obraz z telefonu na telewizor. Można też tworzyć Hotspot Wi-Fi i udostępniać łączność internetową między urządzeniami;
  • system Android TV jest wspierany i dopracowywany przez firmę Google. Premierę miało już kilkanaście wersji. W najnowszej ulepszono np. zarządzanie energią w trybie czuwania;
  • możliwość obsługi telewizora za pomocą komend głosowych (funkcja Asystenta Google).

Jak korzystać z Android TV?

Do tego potrzeba telewizora i łącza internetowego. Jeśli telewizor nie jest smart, musi zostać wyposażony w specjalną przystawkę. Może to być np. Google Chromecast, ale w swojej ofercie ma je również Xiaomi i wielu innych producentów.

Aby instalować aplikacje, a następnie korzystać z nich, oglądać filmy, czy grać, wystarczy łącze internetowe o przepustowości 300/30 Mb/s. Jeśli jednak planuje się np. oglądać filmy w rozdzielczości 4K, tym lepiej, żeby przesył danych był jak najszybszy.

Mając nowoczesny sprzęt, warto wybrać dostawcę, który zapewni komplet usług, czyli Internet i telewizję. Z łączonych usług można wybrać pakiety od TOYA, np. Internet o prędkości 300/30 Mb/s wraz z 76 lub ze 124 kanałami telewizyjnymi. Można także zamówić Internet o większych prędkościach: 500/50 Mb/s lub 940/60 Mb/s, połączony w dwupaku z pakietem telewizyjnym - Bogatym, który oferuje dostęp do 177 kanałów. Dodatkowo można pakiety bazowe dowolnie rozszerzać, np. o pakiety tematyczne albo pakiety Premium, jak HBO Max albo CANAL+ Prestige.

,