Menu główne

Informator VOD Nr 359

03-12-2021

Tydzień z... filmammi, w których wystąpił Ethan Hawke

Tydzień z...filmami, w których wystąpił Ethan Hawke.
Przy okazji jednej z premier tego tygodnia, w której w głównej roli wystąpił Ethan Hawke, postanowiliśmy przybliżyć kilka poprzednich tytułów z udzialem tego uzdolnionego Teksańczyka.

Zapraszamy do serwisu FilmBox OD

Zapraszamy do serwisu FilmBox OD, który został odświeżony o nowe tytułu, a pośród nich poza kolejnymi odcinkami serialu „Narzeczona ze Stambułu” znalazły się tytuły, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

W tym tygodniu polecamy:

„Susza” tytuł oryginalny „The Dry”, kategoria: thriller.

Biblioteka: VOD.

Nie poznasz prawdy, dopóki nie odkryjesz wszystkich kłamstw… Film producentki hitów „Zaginiona dziewczyna”, „Wielkie kłamstewka” i „Od nowa” na podstawie bestsellerowej powieści Jane Harper.

Detektyw Aaron Falk wraca do rodzinnego miasteczka po ponad dwudziestoletniej nieobecności, aby wziąć udział w pogrzebie swojego dawnego przyjaciela. Zgodnie z ustaleniami lokalnej policji, zmarły miał przed samobójczą śmiercią zamordować swoją żonę i dziecko. Jest jednak coś, co od początku nie zgadza się w tej historii. Aaron zostaje w miasteczku kilka dni dłużej, by dowiedzieć się, co wydarzyło się naprawdę. W toku śledztwa okazuje się, że sprawa może mieć związek z wydarzeniami sprzed dwudziestu lat i tajemniczym utonięciem młodej dziewczyny, z powodu którego lata temu Falk musiał opuścić miasto.

Reżyserem filmu jest Robert Connolly odpowiedzialny za odcinki seriali „Deep State”, „Policzek” i „Barracuda”. Do współpracy zaprosił cenionego i wielokrotnie nagradzanego Australijczyka – Erica Banę (którego filmy „Pojednanie”, „Tajny dziennik”, „Deadfall: W potrzasku” można zobaczyć w naszej bibliotece).

„Tajny dziennik” tytuł oryginalny „The Secret Scripture”, kategoria: dramat.

Biblioteka: VOD.

Roseanne McNulty to stuletnia pacjentka szpitala psychiatrycznego, która mieszka w nim od ponad 50 lat. Pewnego dnia doktor William Grene postanawia przeanalizować długi pobyt kobiety w zakładzie, nie wiedząc, że ukrywa ona tajny pamiętnik. Wspólnie z lekarzem poznajemy fascynującą i tragiczną przeszłość młodej Roseanne. Dowiadujemy się, że pracowała w kawiarni swojej ciotki, zakochała się w pilocie myśliwca, a miejscowy ksiądz, który się w niej zakochał, postanowił zrobić wszystko, by ją zdobyć.

Reżyserem filmu jest Jim Sheridan, który na swym koncie ma takie hity jak: „Moja lewa stopa”, „W imię ojca”, „Bokser”.

W filmie wystąpili: Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”), laureatka Oscara Vanessa Radgrave („Powrót do Howards End”), Theo James (seria „Niezgodna”), Aidan Turner (znany z serialu „Poldark”, którego dwa sezony można znaleźć w naszej bibliotece) oraz Eric Bana („Susza”).

„Dobre zabijanie” tytuł oryginalny „Good Kill”, kategoria: dramat.

Biblioteka: VOD.

Reżyserem filmu jest Andrew Niccol, twórca znakomitych „Gattaca – szok przyszłości”, „Pan życia i śmierci”.

Tom Egan, doświadczony pilot z Nevady, steruje dronami latającymi nad Afganistanem. Liczba nalotów rośnie, gdy zaczyna dostawać rozkazy bezpośrednio z CIA. W życiu Toma komplikuje się również coraz więcej spraw, w tym jego małżeństwo, które wisi na włosku. Wkrótce żołnierze zaczynają wątpić w słuszność ich misji i zadawać pytania. Nie spodziewają się, że odpowiedzi wstrząsną ich światem…

W filmie wystąpili: nominowany do czterech Oscarów Ethan Hawke („Prawda”, „Sztokholm” – do zobaczenia w naszej bibliotece), Zoë Kravitz (seria „Niezgodna”) oraz Bruce Greenwood (serial „Rezydenci”).

„DNA” tytuł oryginalny „ADN”, kategoria: dramat.

Biblioteka: VOD.

Maïwenn, nagrodzona w Cannes reżyserka, powraca z mocnym i poruszającym portretem rodzinnym, czerpiącym z osobistej, złożonej historii.

Lato w Paryżu, miasto pustoszeje. Neige regularnie odwiedza ukochanego dziadka w domu spokojnej starości. To on ją wychowywał i chronił przed toksyczną rodziną, w której od lat szaleje emocjonalna burza. Kiedy Emir umiera, wszystkie międzypokoleniowe nierozwiązane konflikty wracają z nową mocą i zmuszają Neige do zgłębienia swej tożsamości.
„DNA” to subtelne i wzruszające kino, przeplatane zabawnymi momentami, ze wspaniałymi kreacjami gwiazd francuskiego kina: Maïwenn („Siostry” w naszej bibliotece), Fanny Ardant („Maria Callas” dostępna w naszej bibliotece) i Louisa Garrela („Saint Laurent” – w bibliotece).

Film znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes 2020, był prezentowany na MFF w San Sebastian i MFF w Zurychu (nagroda „A Tribute to...” dla Maïwenn za wkład w odrodzenie kina autorskiego). „DNA” otrzymało również 4 nominacje do Cezara oraz nagrodę Lumières 2021 za reżyserię.
 

„Psiaki same w domu” tytuł oryginalny „Pups Alone”, kategoria: familijny.

Biblioteka: VOD.

„Kevin sam w domu” od lat inspiruje swoimi sposobami walki ze złodziejami. A co jeśli mamy do dyspozycji dom pełen wynalazków, a jego obronę przejmują psiaki z sąsiedztwa?

Gdy wszyscy wyjeżdżają na narty, dom i dobytek Roberta znajdują się na celowniku szajki włamywaczy. Z pozoru prosta robota, zmienia się w karkołomne zadanie. Paczka charyzmatycznych czworonogów udowadnia, że nie warto wkraczać na ich teren. W szczególności, gdy pod łapą mają przeróżne wynalazki.

„Ostatni mistrz” tytuł oryginalny „The Last Champion”, kategoria: dramat.

Biblioteka: VOD.

John Wright (Cole Hauser) był lokalnym bohaterem – wschodzącą gwiazdą licealnej drużyny zapaśniczej i obiecującym olimpijczykiem. Mógł mieć wszystko… ale jedną decyzją pogrążył swoje marzenia i opuścił rodzinne strony w atmosferze skandalu, który będzie go prześladował do końca życia. Dwadzieścia lat później John wraca do swojego rodzinnego miasteczka na wieść o śmierci matki. Chłodne przyjęcie ze strony dawnych znajomych i sąsiadów wskazuje na to, że miasteczko wciąż mu nie wybaczyło. Nieoczekiwanie John otrzymuje szansę na odwrócenie swojego losu poprzez objęcie stanowiska trenera licealnej drużyny zapaśniczej. Tam poznaje m.in. Michaela – utalentowanego nastolatka z trudnego domu, który ma swojego prywatnego wroga do pokonania. Czy John wykorzysta drugą szansę i stanie się przykładem dla drużyny i Michaela? Czy też ulegnie niedającym mu spokoju demonom z przeszłości?

W obsadzie filmu znaleźli się Cole Hauser („Szklana pułapka 5”, „Yellowstone”), Hallie Todd („Lizzie McQuire”), Randall Batinkoff („Buffy – postrach wampirów”) i Peter Onorati („Chłopcy z ferajny”). Reżyserem, producentem i współscenarzystą „Ostatniego mistrza” jest aktor Glenn Withrow, znany m.in. z ról w obrazach Francisa Forda Coppoli „Outsiderzy” czy „Cotton Club”.

„Notturno”, kategoria: dokumentalny, film z napisami.

Biblioteka: VOD.

„Notturno” rozwija temat podjęty w poprzednim filmie reżysera, „Fuocoammare. Ogień na morzu”. Dotyczył on kryzysu migracyjnego obserwowanego z brzegów Lampedusy, na którą dzień w dzień przybijały łodzie z uciekinierami. Tym razem Rosi ruszył na Bliski Wschód – do miejsc, które szukający schronienia ludzie opuszczają. Przez trzy lata reżyser krążył z kamerą wzdłuż granic Iraku, Kurdystanu, Libanu i Syrii, filmując mieszkańców ciężko doświadczonego przez historię regionu. Przejmująco i sugestywnie odmalowuje w swoim dokumencie-eseju życie w oczekiwaniu na kolejny dramat oraz wieczną niepewność w świecie cyklicznych katastrof. Struktura filmu wydobywa tę cykliczność: oto wznosząca groźne okrzyki armia, oto opłakujące zmarłych synów, braci i ojców kobiety, oto cierpiące na stres pourazowy dzieci, oto niegdysiejsze dumne wojsko, które stało się armią więźniów. Oto szpital psychiatryczny jako scena politycznego spektaklu – trudno o lepszą metaforę szaleństwa, które obraca w ruinę domy i ludzi. Milczący, lecz genialnie operujący dźwiękiem film Rosiego na swój sposób igra z pojęciem nokturnu – romantycznego poematu czy obrazu osadzonego w nocnej scenerii.

„Oficer i szpieg” tytuł oryginalny „J'accuse”, kategoria: dramat, film z napisami.

Biblioteka: Filmklub.

Obsypany nagrodami epicki thriller w reżyserii Romana Polańskiego przywołujący głośny skandal polityczny XIX-wiecznej Francji - sprawę Dreyfusa.

Dreyfus, francuski oficer zostaje skazany na dożywocie za zdradę Francji i zesłany na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody, na podstawie których skazano Dreyfusa zostały w całości spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.
 

„Mortal Kombat”, kategoria: akcja.

Biblioteka: HBO OD.

Cole Young, zawodnik MMA, zwykle walczy za duże pieniądze. Mężczyzna nic nie wie na temat swojego pochodzenia i nie ma pojęcia, dlaczego Cesarz Zaświatów, Shang Tsung, wysłał za nim Sub-Zero, swojego najlepszego wojownika i kriomancera nie z tego świata, żeby ten go zgładził. W obawie o bezpieczeństwo swojej rodziny i na polecenie Jaxa, majora sił specjalnych, Cole wyrusza na poszukiwania Sonyi Blade. Co ważne okazuje się, że Jax ma takie samo znamię w kształcie smoka, z którym urodził się Cole. Niedługo potem Cole Young trafia do świątyni Lorda Raidena, Starszego Boga i obrońcy Ziemi, który zapewnia schronienie ludziom z tajemniczym znamieniem. Na miejscu trenuje z najbardziej doświadczonymi wojownikami - razem staną do walki z wrogami z Zaświatów. Jej stawką będzie cały wszechświat.

„Przesłuchanie”, kategoria: serial.

Biblioteka: Canal+ na życzenie.

Kto skłamie, a kto powie prawdę? Czyje zeznania okażą się użyteczne? Oto serial kryminalny, którego każdy odcinek skoncentrowany jest wokół policyjnego przesłuchania. Za podstawę dla ekranowej historii posłużyły akta sprawy Bruce’a Liskera, oskarżonego w wieku siedemnastu lat o zamordowanie własnej matki. W roli detektywa wystąpił Peter Sarsgaard.

„ABC gotowania - kuchnia hiszpańska”, kategoria: seria.

Biblioteka: Canal+ Kuchnia.

Kuchnia hiszpańska ma w Polsce coraz więcej wielbicieli. Wychodząc im naprzeciw Marieta Marecka bierze na warsztat popularne dania, charakterystyczne dla różnych regionów Półwyspu Iberyjskiego. Przyrządzi m.in. paellę na kilka sposobów, różne rodzaje smakowitych tapas, aromatyczne mięsa i warzywa, dania z ryb, gazpacho, przegrzebki, a na deser - słodziutkie churros.

„Cuda współczesności: Mistrzowie smaku”, kategoria: dokumentalny.

Biblioteka: History.

Od ciasteczek z wróżbą po te ulubione w dzieciństwie – w tym odcinku Adam Richman zostanie koneserem słodkich przekąsek.

„The Killers: iTunes Festival: Live in London”, kategoria: koncert.

Biblioteka: Koncerty Stingray Qello.

Zarejestrowany w londyńskim klubie Roundhouse występ legendy amerykańskiego rocka alternatywnego zapewni fanom niezapomniane przeżycia - od początku do końca! Zespół wykonał swoje największe hity, takie jak „Mr. Brightside” czy „Somebody Told Me”.

„Harry Potter: Turniej Domów Hogwartu”, kategoria: serial.

Biblioteka: HBO.

Dwie dekady po premierze pierwszego filmu o Harrym Potterze - „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” - najwięksi fani sagi o młodym czarodzieju stają do walki, w której będą sprawdzać swoją wiedzę o świecie czarodziejów. W programie „Harry Potter: Turniej Domów Hogwartu”, którego gospodynią jest wyróżniona Oscarem aktorka Helen Mirren, uczestnicy odpowiadać będą na setki pytań i zadań, będą zaskakiwani przez wizyty gości specjalnych, a wszystko po to, aby udowodnić, że znają rozległe uniwersum jak własną kieszeń. Uczestnicy rywalizować będą o zwycięski tytuł i puchar.

„Mistrzowie trufli”, kategoria: dokumentalny.

Biblioteka: Canal+ na życzenie.

Trufle – najdroższe grzyby świata, nazywane owocami ziemi lub czarnymi diamentami. Obdarzone intensywnym zapachem i smakiem, są przysmakiem bogaczy. Oto dokument pozwalający poznać sekrety tych specjałów, które zaserwowała ludziom natura.

„Małe i wspaniałe 4”, kategoria: seria.

Biblioteka: Canal+ Domo.

Architekt Geroge Clark odkrywa domy, w których właściciele w zdumiewający sposób wykorzystali małą przestrzeń. Prowadzący podróżuje po całym kraju wyszukując niewielkie budowle lub ogrody, których magia opiera się na fascynującym wykorzystaniu skromnej przestrzeni. George pokazuje, że rozmiar nie ma żadnego znaczenia w świecie mikro designu. Przestrzeń można stworzyć w najmniej oczekiwanych miejscach, jak toaleta czy kontenery na statkach.

„Kirk Douglas - aktor niepokorny”, kategoria: dokumentalny.

Biblioteka: Planete+.

Dokumentalna biografia jednego z największych gwiazdorów Hollywood, laureata Oscara za całokształt twórczości. Kirk Douglas to uosobienie spełnionego, amerykańskiego snu. Chłopak, który dorastał w dotkliwej biedzie, postanowił zostać aktorem. Zaszedł na sam szczyt sławy, grając twardzieli w westernach. A jednak nie osiadł na laurach, lecz szukał spełnienia w mniej komercyjnych produkcjach.

„Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni 4”, kategoria: seria.

Biblioteka: Crime + Investigation.

Legendarny dziennikarz Michał Fajbusiewicz rozmawia z Wojciechem Chmielarzem, który wrócił do sprawy zaginionej w 1998 roku Angeliki J. Ciało kobiety odnaleziono po latach w piwnicy kamienicy, w której mieszkała wspólnie z mężem i dzieckiem.

„Łazik Perseverance: z misją na Marsa”, kategoria: serial.

Biblioteka: National Geographic.

Przedstawiamy sprawozdanie z ponad rocznej obecności w Jet Propulsion Laboratory NASA, gdzie powstawał marsjański łazik Perseverance.

„The Outpost 4”, kategoria: serial.

Biblioteka: SciFi.

Garret liczy na to, że Talon zasiądzie na tronie. Tajemniczy zabójca chce się zemścić. Falista opłakuje Tobina, ale opracowuje nową intrygę.

„Operacja Dunkierka”, kategoria: film.

Biblioteka: AMC.

Film wojenny w reżyserii Nicka Lyona. W czasie II wojny światowej oddział amerykańskich żołnierzy chroni pewnego naukowca. Aby wrócić do domu, muszą przebić się przez terytorium wroga.