Menu główne

Informator VOD Nr 356

12-11-2021

Tydzień z Agatą Kuleszą.

Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, laureatką wielu nagród na festiwalach w kraju i na świecie i jedną z najpopularniejszych polskich aktorek ostatnich lat. Karierę rozpoczęła w 1992 roku od ról epizodycznych i seriali. Prawdziwą popularność przyniosła jej rola w filmie Jana Komasy „Sala samobójców”. Na koncie ma role w ponad czterdziestu filmach, wielu serialach i spektaklach. Z powodzeniem udziela także swego głosu w filmach animowanych i familijnych. Postanowiliśmy przypomnieć kilka z jej ostatnich ról.

Biblioteka: VOD.

Ośmioletnia Alicja (Keira Chansa) i jej psotny brat Piotruś (Jordan A. Nash) zawsze zachęcani byli przez rodziców – Jacka i Rose (David Oyelowo i Angelina Jolie) do ćwiczenia wyobraźni – organizują więc herbaciane przyjęcia, walki na drewniane miecze i wymyślone przygody na statkach pirackich. Chwile szczęścia kończą się jednak, gdy ich rodzice popadają w poważne tarapaty. Chcąc pomóc rodzinie, Piotruś i Alicja wyruszają do Londynu, żeby sprzedać drogocenną pamiątkę. Ich wyprawa da początek wielkiej przygodzie, podczas której Alicja odkryje tajemniczą króliczą norę, a Piotruś wkroczy do świata fantazji jako nieustraszony przywódca Zaginionych Chłopców. To, co nastąpi później, odmieni losy rodzeństwa i zapisze się w historii na zawsze.

Pierwsze w historii kina spotkanie bohaterów dwóch ponadczasowych i uwielbianych przez wszystkie pokolenia baśni. Dowiedz się, kim był Piotruś, zanim stał się Piotrusiem Panem i co robiła Alicja, zanim trafiła do Krainy Czarów? To właśnie ich wspólną historię opowiada porywające widowisko fantasy, w którym pierwsze skrzypce gra laureatka Oscara – Angelina Jolie, a wspierają ją: David Oyelowo („Selma” oraz „Raz się żyje” – oba do zobaczenia w naszej bibliotece), Anna Chancellor („Cztery wesele i pogrzeb” i Michael Caine (w naszej bibliotece do zobaczenia w „Twist”, „Król złodziei”). Za kamerą produkcji stanęła zdobywczyni Nagrody Amerykańskiej Akademii, Brenda Chapman – reżyserka oscarowej „Meridy Walecznej” i współtwórczyni takich familijnych hitów, jak: „Król Lew”, „Auta” czy „Piękna i Bestia”.

Biblioteka: VOD.

Film w reżyserii specjalisty od seriali Edwarda Halla, który na swoim koncie ma „Śledztwo na cztery ręce”, Downton Abbey” czy „Durrellowie”.

Ruth i Charles są na pozór idealnym małżeństwem. Pieniądze, sława, piękny dom i ocean wolnego czasu – każdy chciałby tak żyć. Jednak ich domowa idylla zostanie wkrótce przerwana. Pewnego dnia małżonkowie biorą udział w seansie spirytystycznym, w czasie którego zostaje przywołany duch ekscentrycznej Elwiry – byłej żony Charlesa. Od tej pory wszyscy muszą radzić sobie z zaskakującym miłosnym trójkątem. Między żonami iskrzy, Elwira nie chce odejść, Charles nie wie, co robić, a Ruth pragnie jak najszybciej pozbyć się swojej rywalki.

W tej przebojowej komedii w rolach głównych zagrali Dan Stevens (w naszej bibliotece do zobaczenia w „Gość”i „Monstrum”), znakomitą Leslie Mann („Osierocony Brooklyn”), Isla Fisher („Wyznania zakupoholiczki”) oraz laureatka Oscara Judi Dench (w bibliotece w filmach „Córki Rzeszy” i „Tajemnice Joan”) w swojej najzabawniejszej roli!

Biblioteka: VOD.

Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży. Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew. Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia – Albin i Albert Hudini – wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą uwodzicielskiej Heleny chcą okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów. Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona. A to zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa właśnie, obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Stanisława Kochaj. To, co wydarzy się wkrótce, będzie mieć krwawe i pełne czarnego humoru konsekwencje, które na zawsze wstrząsną pograniczem!

„Magnezja” to projekt, który zgromadził imponujący zestaw artystów po obu stronach kamery. Scenariusz filmu powstał w wyniku współpracy Maćka Bochniaka i Mateusza Kościukiewicza. Autorką kostiumów jest wielokrotnie nagradzana Orłem i na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Dorota Roqueplo, której prace można podziwiać m.in. w „Mieście 44” czy „Hiszpance”, zaś muzykę skomponował laureat  Oscara za „Marzyciela” Jan A.P. Kaczmarek.

W obsadzie aktorskiej pojawili się: Maja Ostaszewska („Śniegu już nigdy nie będzie”), Agata Kulesza („Zabawa, zabawa”), Dawid Ogrodnik („Chce się żyć”), Mateusz Kościukiewicz („Twarz”), Andrzej Chyra („Carte Blanche”) i w dość zaskakującej roli Borys Szyc („Vinci”).

Biblioteka: VOD.

Siedmiu sławnych aktorów daje się wciągnąć w grę, której finału nikt nie jest w stanie przewidzieć. W chwili, gdy cały świat znajduje się w zawieszeniu, a przyszłość wydaje się więcej niż niepewna, gwiazdy otrzymują intratną propozycję. Choć nie jest ona szczytem ich ambicji zawodowych, nie zamierzają z niej zrezygnować. Intrygi, zdrady, donosy, sex, a wszystko przykryte sztucznym uśmiechem i sporą dawką botoksu. To i dużo więcej demaskują twórcy filmu THE END. Scenariusz inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. Tymi, o których rozpisywały się media, ale i tymi, o których wiedzieć mieli tylko nieliczni.

Wspomniana siódemka to: Tomasz Karolak, Aleksandra Popławska, Jarosław Boberek, Paulina Gałązka, Przemysław Sadowski, Agnieszka Wielgosz oraz Piotr Witkowski.
 

Biblioteka: VOD.

W przededniu II wojny światowej, ZSRR zauważa, że ma w swoich szeregach podwójnego agenta. Do schwytania kreta przydziela estońskiego oficera wywiadu, Feliksa Kangura. W kotle zmian polityczno-militarnych, Feliks odkrywa wiele tajemnic, w tym tę dotyczącą jego pochodzącej z Polski kochanki. W rolach głównych wystąpili: Priit Võigemast („Prawda i sprawiedliwość”), Kaspars Znotins („Akinito potami”).

Biblioteka: VOD.

Dramat sportowy, o młodym człowieku z problematyczną przeszłością, tory znajduje ujście dla swoich emocji na boisku do koszykówki. Nawiązując tam nieoczekiwaną znajomość, udaje się w terapeutyczną podróż w głąb siebie, odkrywając odpowiedzi na trapiące go rozterki. 

Biblioteka: Filmklub.

Margot Robbie jako zabójcza femme fatale w czarnej komedii w klimacie neo noir.

W sercu mrocznego miasta Terminal toczą się losy dwóch zabójców wykonujących ważną misję. Nauczyciel walczy ze swoją śmiertelną chorobą, a tajemniczy dozorca i ciekawska kelnerka prowadzą niebezpieczne podwójne życie. Nieprzewidziane konsekwencje ich czynów znajdą swój finał w nocy. Czy zaplanowana zemsta zostanie dopełniona?

Biblioteka: HBO OD.

Rok 1859. Patrick Sumner, owiany niesławą były chirurg wojskowy okrętuje się na statku wielorybniczym, który płynie do Arktyki. Członkiem jego załogi jest także brutalny i porywczy harpunnik Drax. Właściciel statku Baxter i jego kapitan Brownlee opracowują plan, który gwarantuje im, że ekspedycja będzie rentowna bez względu na wielkość połowu. Statek długo płynie przez wzburzone morze pokryte krą. Czy Sumnerowi uda się ukryć przed załogą swoją tajemnicę oraz nałóg i przetrwać niebezpieczną podróż?

Biblioteka: Canal+ na życzenie.

Trzecia odsłona tabloidowego z ducha serialu, który opowiada o najgłośniejszych aferach z amerykańskiej historii. Tym razem, po procesie O.J. Simpsona i morderstwie Gianniego Versace, poznamy kulisy skandalicznego romansu między prezydentem Billem Clintonem a Moniką Lewinsky. W parę kochanków wcielają się Clive Owen i Beanie Feldstein, zaś inne głośne postacie odgrywają m.in. Sarah Paulson i Edie Falco.

Biblioteka: Ale Kino+.

Jackie Chan, człowiek-instytucja: kaskader i aktor, scenarzysta i reżyser, a wreszcie i biznesmen. Jak nikt inny potrafi łączyć azjatyckie kino sztuk walki z chaplinowskim humorem oraz hollywoodzkim rozmachem. To jego przepis na sukces. Dokument Antoine’a Coursata ukazuje drogę Jackie Chana na filmowy szczyt.

Biblioteka: Canal+ Kuchnia.

Australijski kucharz Adam Liaw jest miłośnikiem inspirujących podróży. Tym razem jego cel to Japonia, kraj o niezwykle różnorodnej kuchni, z którą wiąże się wiele ciekawych tradycji i zwyczajów. Od skutych lodem jezior na wyspie Hokkaido, przez wielką aglomerację Tokio po wielokulturową wyspę Okinawa. Każde z tych miejsc ma swoje własne smaki.

Biblioteka: History.

Żaden statek nie podjął się zbadania głębin Tójkąta Bermudzkiego. Aż do dzisiaj. Najbardziej zaawansowana jednostka poszukiwawcza wykorzysta nowatorską technologię, by podjąć próbę rozwikłania zagadki tego rejonu.

Biblioteka: Koncerty Stingray Qello.

Zarejestrowany podczas koncertu na londyńskiej Wembley Arena koncert był częścią trasy Reunion Tour. Artyści wykonali w trakcie występu między innymi takie hity jak: „Rio”, „Hungry Like The Wolf”, „The Reflex” i wile innych.

Biblioteka: Canal+ Domo.

Architekt George Clarke pokazuje bardzo małe domy i inne przestrzenie mieszkalne, stworzone przez Brytyjczyków. Udowadnia, że pomysłowość ludzka nie zna granic, a na maleńkim metrażu można sobie stworzyć wygodne miejsce do życia. Nie trzeba brać wielkich kredytów czy miesiącami doglądać budowy. Można żyć inaczej. Minimalizm, fantazja i umiłowanie niezależności – to łączy bohaterów programu.

Biblioteka: H2.

Ekipa Bisso musi wyciągnąć z dnia oceanu konstrukcję wspierającą platformę wiertniczą zanim ta uszkodzi inną, w pełni sprawną platformę. Lada chwila może dojść do katastrofy.

Biblioteka: Planete+.

Jack London wiódł życie tak intensywne, że przygodami mógłby obdzielić tuzin aktywnych osób. Dorosłość osiągnął w czasie, gdy Ameryka wkraczała w erę nowoczesności. Był dziennikarzem, korespondentem wojennym, poszukiwaczem złota i traperem, który pisał książki. Przez 7 lat żeglował po Pacyfiku. Ożenił się z kobietą, która jak on była wolnym duchem. Umarł przedwcześnie, jak wielu idoli.

Biblioteka: Crime + Investigation.

Wojciech Chmielarz wraca do sprawy zaginionej w 1998 roku Angeliki J. Jej mąż twierdził, że wyjechała zagranicę, zostawiając mu pod opieką roczną córkę. Ciało Angeliki odnaleziono po latach w piwnicy kamienicy, w której wspólnie mieszkali.

Biblioteka: Viasat History.

Czerwiec 1940 r.: Hitler wysyła dywizje pancerne na Francję, Belgię i Holandię — choć Niemcy są bankrutem. Jak naziści byli w stanie zacząć II wojnę światową?
 

Biblioteka: FilmBox.

W piękne okolice jeziora Czarnego każdego lata przyjeżdżają rodziny z dziećmi. Rozbijają obozowiska na przeciwległych brzegach jeziora. Dzieciaki z obu brzegów co roku bawią się w wojnę. Tym razem konkwistadorzy muszą odbić twierdzę Indian. Wykorzystują tajną broń i podpalają las.

Biblioteka: SciFi.

Agenci służb specjalnych, Myka Bering i Pete Lattimer, zostają powołani do nadzoru nad Magazynem 13. Mieszczą się tam wszelkie nadprzyrodzone obiekty.