Menu główne

Informator VOD Nr 355

2021-11-05

Tydzień z filmami Małgorzaty Szumowskiej.

Małgorzata, czy Małgośka, jak podpisuje swoje filmy, Szumowska – córka pisarki i dziennikarza dokumentalisty jest absolwentką wydziału reżyserii PWSFTvT w Łodzi. Laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszego filmu europejskiego. Zdobywczyni Złotych i Srebrnych Lwów. Jej „W imię…” trafiło do konkursu głównego w Berlinie. Jej twórczość to filmy, które jednych bawią, innych denerwują, ale jedno jest pewne – nigdy nie pozostawiają nikogo obojętnym. Zapraszamy do obejrzenia tych najgłośniejszych w jej dorobku.

„Minari”, kategoria: dramat.

Biblioteka: VOD.

Reżyserem tego nominowanego do dwoch Oscarow filmu jest Lee Isaac Chung, twórca „Abigail Harm” i „Lucky Life”.

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami.

Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak, jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.
W roli głównej wystąpił znany z serialu „The Walking Dead” – Steven Yeun.

„Śniegu już nigdy nie będzie”, kategoria: dramat.

Biblioteka: VOD.

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od ‚gorszego’ świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich. W filmie występują: ukraińsko-angielski aktor Alec Utgoff („Stranger Things”, „Mission: Impossible – Rogue Nation”) oraz Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.

To bez wątpienia jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów roku. Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta zdążył zachwycić międzynarodowe media już podczas premiery na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Variety podkreślało wówczas, że Szumowska jest u szczytu kariery, a magazyn The Playlist zachwycał się precyzyjną i hipnotyzującą wizualną stroną dzieła. Krytycy zgodnie twierdzili, że balansując na granicy satyry, dramatu i baśni, film jest niejednoznaczny i magiczny. Nie bez znaczenia były tu kreacje aktorskie, zwłaszcza odtwórcy głównej roli – Aleca Utgoffa, który jako tajemniczy masażysta Żenia wkrada się w łaski mieszkańców sennego, zamożnego przedmieścia Warszawy.

„Wyrolowani” tytuł oryginalny „Extinct”, kategoria: dla dzieci.

Biblioteka: VOD.

Ola i Olo od zawsze mają w życiu pod górkę i pod …dziurkę. Co z tego, że należą do uroczego gatunku Flumaków, którym zachwycił się sam Karol Darwin, skoro jest to gatunek na wylot zagrożony. Flumaki to takie okrągłe istoty z prześwitem w środku, co upodabnia je bardzo do donatów. Są zresztą nie mniej słodkie. Niestety los rzadko uśmiecha się do Oli i Ola, którzy nawet przez własnych ziomali uważani są za nieogarniętych i fajtłapowatych. Ale fortuna kołem się toczy! Tuż przed katastrofą, która na zawsze ma zmieść z powierzchni Ziemi całe plemię Flumaków, Ola i Olo wyruszają w podróż w czasie, dzięki której być może uda im się odwrócić bieg historii. Przyszłość, do której trafią, okaże się jeszcze bardziej zakręcona niż ich ojczysty rok 1885, ale powrót do przeszłości to na razie mission impossible. W towarzystwie nieletniego dinozaura, szczeniaka Czarusia i kilku innych oryginałów, Ola i Olo muszą rzucić się w wir przygody, by odnaleźć zaginionego naukowca, który podobno wie jak to wszystko odkręcić.

„Protegowana” tytuł oryginalny „The Protégé”, kategoria: akcja.

Biblioteka: VOD.

Za reżyserię filmu odpowiedzialny jest Martin Campbell, twórca „Casino Royale” i „Granic wytrzymałości”. Do filmu zaprosił takie gwiazdy jak Michael Keaton („Batman”), Maggie Q („Niezgodna”) oraz „Samuel L. Jackson („Django”).

Gdy była dzieckiem, ocalił ją i przygarnął legendarny killer Moody. Po latach treningu pod jego okiem Anna stała się najlepszą zawodową zabójczynią na świecie. Kiedy Moody, który był dla niej jak ojciec, staje się celem brutalnego ataku, Anna poprzysięga zemstę. Uzbrojona w najnowocześniejszy sprzęt i zdobywane latami umiejętności, wyrusza na wojnę z tajemniczym wrogiem i staje się jednocześnie myśliwym i zwierzyną…
 

„Censor”, kategoria: horror.

Biblioteka: VOD.

Przebój festiwali Sundance i Berlinale, kinofilska uczta i kolejna odsłona nowej fali kina grozy. Mistrzowski debiut Prano Bailey-Bond, która niczym Ari Aster („Midsommar”, „Dziedzictwo. Hereditary”) czy Robert Eggers („Lighthouse”, „The Witch”), balansuje na granicy fikcji, rzeczywistości i gatunków filmowych, intrygująco łącząc horror i thriller psychologiczny z elementami mrocznej baśni.

Deszczową i mglistą Wielką Brytanię zalewa fala morderstw. Według rządu wzrost przestępczości ma związek z video nasties rozpowszechnionymi w kraju na nielegalnych kasetach VHS. Enid, skrupulatna cenzorka, której zadaniem jest wycięcie najbrutalniejszych scen z filmów, pracuje z zaangażowaniem i poświęceniem. Pewnego dnia trafia na film, który jest jednocześnie niepokojący i dziwnie znajomy. Widzi w nim swoją siostrę, która zaginęła lata temu. Chęć odkrycia prawdy zawiedzie ją w najmroczniejsze zakamarki podziemia filmowego, a obsesja – na skraj załamania nerwowego. Enid, której codzienność otoczona jest przerażającymi obrazami, zaczyna zatracać granicę między rzeczywistością, wspomnieniami, a tym, co najprawdopodobniej było tylko wytworem wyobraźni reżyserów.

„Wstrząs” tytuł oryginalny „Tang shan da di zhen”, kategoria: dramat.

Biblioteka: VOD.

Rankiem 28 lipca 1976 roku miasto Tangshan w Chinach nawiedza trzęsienie ziemi o sile 8,2 w skali Richtera. Podczas próby ratowania rodziny ginie jej głowa – mąż i ojciec dwójki dzieci. Wkrótce jego żona zmuszona będzie musiała podjąć decyzję – które z dzieci uratować. Jej wybór pana na syna. 

„Gaia”, kategoria: horror.

Biblioteka: VOD.

W głębi starożytnego lasu coś zaczyna się budzić. Coś znacznie starszego niż ludzkość i znacznie większego. Bardziej przerażającego niż wszystko, co znamy. Prastara istota natury, która pragnie zemsty. Teraz ludzkość musi zapłacić za to co zrobiła matce Ziemi. Śmierć i zniszczenie nadejdzie z mrocznego lasu.

„Za jakie grzechy, dobry Boże” tytuł oryginalny „Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?”, kategoria: komedia.

Biblioteka: Filmklub.

Legenda francuskiej komedii Christian Clavier w przezabawnym filmie, który tylko we Francji obejrzało ponad 15 milionów widzów.

Poukładana konserwatywna para, typowi przedstawiciele francuskiej burżuazji, państwo Verneuil mają cztery córki na wydaniu. Marzą im się zięciowie o odpowiednim statusie społecznym, wykształceni i dobrze sytuowani. Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki? Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich pogodzić ze sobą? Czy to wszystko może skończyć się na ślubnym kobiercu, czy raczej wywoła totalną wojnę domową?

„Straż”, kategoria: serial.

Biblioteka: HBO OD.

Straż Miejska, w której szeregach służy wielu odmieńców, musi stanąć na wysokości zadania, żeby dokonać rzeczy niemożliwych i uratować świat. W kolejnych odcinkach pojawią się trolle, wilkołaki, czarnoksiężnicy oraz inni bohaterowie z przypadku, którzy będą próbować zniweczyć niecny plan wskrzeszenia wielkiego smoka.

„Paris Police 1900”, kategoria: serial.

Biblioteka: Canal+ na życzenie.

Paryż przełomu XIX i XX wieku. Na ulicach nacjonaliści biją się z anarchistami. W stołecznej prefekturze trwa walka o wpływy. Młody detektyw, Antoin Jouin, staje na czele dochodzenia w sprawie okaleczonych zwłok wyłowionych z Sekwany. To początek śledztwa, którego stawką okazuje się bezpieczeństwo republiki. Zapraszamy na kryminał mówiący o tym, że belle époque była piękna, lecz tylko z nazwy.

„Cały ten horror”, kategoria: dokumentalny.

Biblioteka: Ale Kino+.

Dlaczego lubimy się bać? Czy oglądanie przerażających fabuł potęguję nasz lęk, czy też ma działanie terapeutyczne? Tal Zimerman, miłośnik horrorów, zgłębia zagadnienie filmów grozy, oddając głos m.in. ich twórcom – reżyserom, aktorom i pisarzom.

„M jak mięso 3”, kategoria: seria.

Biblioteka: Canal+ Kuchnia.

Jurek Sobieniak i Andrzej Andrzejczak zabiorą nas w wirtualno-kulinarną podróż dookoła świata. Wezmą na warsztat potrawy z krajów słynących z mięsnej kuchni, takich jak Argentyna, Meksyk, Hiszpania, Węgry i Chiny. Przyrządzą empanadas z wołowiną, bao z chrupiącą kaczką, perkelt i wiele innych dań, dzięki którym nabierzecie ochoty na urozmaicenie mięsnej rutyny.

„Największe tajemnice świata: Katastrofa Titanica”, kategoria: dokumentalny.

Biblioteka: History.

Przez ponad 107 lat pewne pudełko pokrywało się kurzem w jednej z angielskiej rezydencji. Jak się okazało, to pudełko skrywa osobiste notatki Lorda Merseya, szanowanego prawnika i polityka, któremu powierzono zbadanie sprawy zatonięcia Titanica.
 

„Gwen Stefani - This is What The Truth Feels Like Tour 2016”, kategoria: koncert.

Biblioteka: Koncerty Stingray Qello.

Koncert był częścią trasy promującej płytę artystki pod tytułem „This is What The Truth Feels Like”, która odbyła się w UAS i Kanadzie w 2016 roku.

„Daleko od miasta 8”, kategoria: seria.

Biblioteka: Canal+ Domo.

Do niedawna mieszkanie daleko od miasta było spełnianiem marzeń o sielskim życiu. W dobie pandemii często jest to realizacja praktycznej potrzeby. Nagle okazało się, że miasto może stać się więzieniem. Łatwiej jest znieść zakazy, gdy ma się więcej własnej przestrzeni i kawałek ogródka. Natalia Sosin-Krosnowska odwiedza ludzi, którzy wyprowadzili się na wieś. Czy są zadowoleni z tej decyzji?

„Zrodzeni do szabli”, kategoria: program.

Biblioteka: H2.

To fabularna historia o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w XVII-wiecznej Rzeczpospolitej i opowieść o szabli, w której zaklęto polską duszę. Reżyserem filmu i w jedną z głównych ról wcielił się Paweł Deląg.

„Zwierzęta Wajraka 2”, kategoria: seria.

Biblioteka: Planete+.

Adam Wajrak ponownie zaprasza na wyprawy, które nie wymagają długich przygotowań, drogich biletów i dalekich podróży. Wystarczy solidne obuwie, lornetka i termos z kawą. Tuż obok żyją zwierzęta, których obserwacja dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Ptaki, przylatujące do karmników; bobry nad brzegami rzek; żaby na podmokłych łąkach; susły i chomiki na polach; jelenie w lasach. Do zobaczenia!

„Zapomniane kopalnie złota”, kategoria: seria.

Biblioteka: More Discovery.

Alex i Kevin pomagają pewnej parze zbudować chatkę na ziemi, do której nabyła prawa. Jedynym problemem jest dotarcie na miejsce — można to zrobić tylko za pomocą helikoptera!

„Zbrodnie, które wstrząsnęły Anglią 4”, kategoria: seria.

Biblioteka: Crime + Investigation.

W 20. rocznicę śmierci Stephena Lawrence’a jego rodzina wspomina to tragiczne morderstwo w 1993 r., jak również swą długą walkę o sprawiedliwość.

„Ratownicy morscy z Australii” tytuł oryginalny „Aussie Salvage Squad”, kategoria: dokumentalny.

Biblioteka: Viasat History.

Zespół ratowniczy zostaje wezwany do porzuconego statku, który utknął w lesie namorzynowym na północy stanu Queensland. Statek trzeba wyciągnąć z mangrowców — ale pojawia się problem…

„Rodzinna klątwa”, kategoria: dramat.

Biblioteka: FilmBox.

Do niewielkiego amerykańskiego miasteczka przybywa młody mężczyzna o imieniu Dan (Chris Divecchio), który staje się obiektem zainteresowania jednej z miejscowych dziewczyn, Amy (Ginny Weirick). Z jakiegoś powodu przybysz wzbudza sporą nieufność zarówno ojca Amy, jak i pozostałych mieszkańców. Dziewczynie to jednak nie przeszkadza i wkrótce jej nowa znajomość z Danem się pogłębia. Tymczasem w okolicy, w dziwnych okolicznościach zostają zabite zwierzęta. Zaintrygowana tą sprawą szeryf Sam (María Conchita Alonso) kojarzy ją z morderstwami dokonanymi w sąsiednich stanach, a pewien mężczyzna informuje ją, że są one dziełem wilkołaka.

„Miłość i śmierć na Long Island” tytuł oryginalny „Love and Death on Long Island”, kategoria: dramat.

Biblioteka: CBS Europa.

Film jest adaptacją powieści szkockiego pisarza Gilberta Adaira. Na ekran przeniósł ją Richard Kwietniowski - angielski reżyser polskiego pochodzenia, późniejszy twórca Hazardzisty (2003) z genialną rolą Philipa Seymoura Hoffmana. Reżyser inteligentnie nawiązuje tu do klasyki literatury, a także filmu, czyli „Miłości i śmierci w Wenecji”.

Owdowiały angielski pisarz i niespodziewana fascynacja... amerykańskim gwiazdorem filmów klasy B. Po śmierci żony wykładowca literatury i pisarz Giles DeAth wiedzie samotne życie w Anglii. Mężczyzna odcina się od współczesnej kultury i środków masowego przekazu. Pewnego dnia przypadek sprawia, że trafia do kina na amerykańską komedię dla nastolatków. Początkową irytację szybko zastępuje fascynacja, gdy na ekranie pojawia się przystojny Ronnie Bostock. Giles nie może uwolnić się od zauroczenia amerykańskim aktorem i - niczym nastolatka - zapełnia zeszyt wycinkami prasowymi o Ronniem. W końcu mężczyzna decyduje się na podróż do Stanów, gdzie na Long Island wraz z narzeczoną mieszka jego ukochany.