Menu główne

TOYA - Informator VOD Nr 350

2021-10-01

Zapraszamy do nowego serwisu Filmklub, który obecnie znaleźć można w Filmach w paczkach. Serwis ten obfituje w Polskie i zagraniczne filmy. To ponad sto najgłośniejszych premier ostatnich lat, a wśród nich Oscarowe hity, filmy polskie i zagraniczne, kino konesera i dokumentalne.

„Nocny konwój” tytuł oryginalny „Police”, kategoria: kryminał.

Biblioteka: VOD.

„Nocny konwój" to bezkompromisowy kryminał w reżyserii Anne Fontaine, znanej polskim widzom dzięki takim hitom jak „Coco Chanel”, „Idealne matki” czy powstałemu przy polskiej koprodukcji filmowi „Niewinne” (wszystkie trzy do obejrzenia w naszej bibliotece).

Virginie, Erik i Aristide to trójka policjantów, którzy na co dzień stawiają czoła przestępstwom i przemocy paryskich ulic. Pewnej nocy stróże prawa otrzymują nietypowe zadanie – mają eskortować nielegalnego imigranta na lotnisko, skąd zostanie deportowany do swojej ojczyzny. Po drodze Virginie odkrywa, że więzień zostanie poddany karze śmierci po powrocie do swojego kraju. Moralny dylemat sprawia, że policjantka zaczyna kwestionować swoją misję. Adaptacja powieści Hugo Borisa.

W rolach głównych pierwszy raz razem na wielkim ekranie: gwiazda Omar Sy („Chocolat”, „Gliniarz z Belleville” – do zobaczenia w naszej bibliotece), oraz królowa komedii romantycznych Virginie Efira („Facet na miarę” – w naszej bibliotece). Obok nich w obsadzie „Nocnego konwoju” zobaczymy także Grégory’ego Gadeboisa, znanego między innymi z filmu „Nic do ukrycia” 
i obrazu Romana Polańskiego „Oficer i szpieg”, oraz Paymana Maadi - gwiazdę oscarowego „Rozstania” Asghara Farhadiego i bijącego rekordy popularności serialu „Westworld”.

„Proste rzeczy”, kategoria: dramat.

Biblioteka: VOD.

Nagrodzony na prestiżowym festiwalu Sundance Grzegorz Zariczny to reżyser, który odważnie eksploruje terytorium na granicy fabuły i dokumentu. W Prostych rzeczach, czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, podpatruje autentyczną relację Błażeja, Magdy i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka – brata zmarłego ojca Błażeja, który pojawia się, by pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. Zariczny w umiejętny sposób zderza tu słodko-gorzką codzienność z bezmiarem uniwersalnych problemów.

„Siedem sióstr” tytuł oryginalny „What Happened to Monday”, kategoria: sci-fi.

Biblioteka: VOD.

W niedalekiej przyszłości, przeludnienie i głód zmusza rządy do wprowadzenia w życie drastycznej kontroli urodzin. Nad kontrolowaniem programu 'jednego dziecka' czuwa Biuro Alokacji Dzieci i jego bezwzględna szefowa Nicolette Cayman. Jednak, tuż pod jej nosem, żyje w ukryciu siedem identycznych sióstr. Ukrywa je ich dziadek i tylko on wie, że pod nazwiskiem Karen Settman kryje się siedem dziewcząt, które nazwał jak dni tygodnia: Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota i Niedziela. Każda z dziewczyn może wychodzić z domu tylko w dniu, od którego pochodzi jej imię. Wszystko trwa do czasu, gdy pewnego razu Poniedziałek nie wraca do domu…

W roli siedmiu sióstr wystąpiła Noomi Rapace („Sztokholm”, „Ścigane” – w naszej bibliotece). Towarzyszy im Willem Dafoe (do obejrzenia w naszej bibliotece „Tommaso”, „Van Gogh. U bram wieczności”) i Glenn Close („Albert Nobbs” – w bibliotece)

„Rebeliant” tytuł oryginalny „Free State of Jones”, kategoria: dramat, biograficzny.

Biblioteka: VOD.

Laureat Oscara Matthew McConaughey (zobacz koniecznie w naszej bibliotece „Witaj w klubie”) w opartej na faktach historii z czasów wojny sesyjnej, wyreżyserowanej przez 4-krotnie nominowanego do Oscara Gary’ego Rossa, twórcę „Igrzysk śmierci”.

Wojna secesyjna. Czas bratobójczej walki, niesprawiedliwości i śmierci. Farmer z Południa Newton Knight nie mogąc pogodzić się z narastającym terrorem, postanawia walczyć przeciw Konfederatom. Formuje mały batalion, który składa się z podobnych jemu farmerów, ich żon, a nawet niewolników. Wszyscy oni walcząc ramię w ramię, odbijają Konfederatom swoje miasto i proklamują Wolne Państwo Jones.

„Tenet”, kategoria: sci-fi.

Biblioteka: HBO OD.

Uzbrojony tylko w jedno słowo – Tenet – bohater (John David Washington) podróżuje przez mroczny świat międzynarodowego szpiegostwa, aby walczyć o ocalenie ludzkości. Jego misja okazuje się wykraczać poza czas rzeczywisty. Nie chodzi tu o podróż w czasie, a inwersję. Oryginalny, wysokobudżetowy spektakl science-fiction autorstwa pięciokrotnie nominowanego do Nagrody Akademii wizjonera współczesnego kina Christophera Nolana („Incepcja”). Produkcja została wyróżniona Oscarem za najlepsze efekty specjalne, a w postać głównego bohatera wciela się John David Washington („Czarne bractwo. BlacKkKlansman”).

„Nienawidzę Suzie”, kategoria: serial.

Biblioteka: Canal+ na życzenie.

Film w reżyserii Agnieszki Holland.

Suzie Pickles, ekscentryczna gwiazda na niebezpiecznym wirażu życia. Jej telefon właśnie został zhakowany. Zawstydzające zdjęcia ujrzały światło dzienne. Suzie z pomocą Naomi, swojej menadżerki i przyjaciółki, próbuje zażegnać kryzys. Serialowa czarna komedia, której każdy odcinek prowadzi przez kolejne etapy traumy głównej bohaterki, od początkowego szoku aż do akceptacji.

„Zasada przyjemności”, kategoria: serial.

Biblioteka: Ale Kino+.

Plaża w Odessie, ciepłe popołudnie. Uwagę plażowiczów zwraca dryfująca samotnie łódka, wewnątrz której dwóch przerażonych pływaków odkrywa nagie, okaleczone ciało młodej kobiety. Tego samego dnia na Bulwarze Wiślanym w Warszawie wezwana do tajemniczej napaści policja dokonuje makabrycznego odkrycia w bagażniku opuszczonego samochodu. Czarną serię zdaje się potwierdzać kolejne dramatyczne znalezisko, odkryte przez aktorów w trakcie spektaklu na deskach praskiego teatru. Pozostawione przez morderców tropy zmuszają do współpracy trójkę śledczych z Polski, Ukrainy i Czech: Marię, Viktora i Serhija.

„David Gilmour - Remember That Night”, kategoria: koncert.

Biblioteka: Koncerty Stingray Qello.

David Gilmour prezentuje utwory na żywo z albumu „On an Island” oraz kilka hitów swojego byłego zespołu Pink Floyd.

„Jakubiak rozgryza Polskę 2”, kategoria: seria.

Biblioteka: Canal+ Kuchnia.

Tomasz Jakubiak kontynuuje kulinarną podróż po kraju w poszukiwaniu przepisów na tradycyjne, polskie dania i ich regionalne warianty. Tym razem poznamy sekrety przyrządzania idealnego rosołu, chłodnika, grochówki, ozorków, klusek, placków, kotletów mielonych oraz kaczki i dań z grzybów. Tomek przygotuje własne wersje tych potraw, inspirując się przepisami lokalnych kucharzy i gospodyń.

„1000 lat historii: Ameryka” tytuł oryginalny „America: 1000 Years of History”, kategoria: program.

Biblioteka: National Geographic.

Twórcy programu przypominają przełomowe momenty w historii USA. Ukazują początki tego niezwykłego państwa i jak stało się ono światową potęgą.

„Zaginione skarby templariuszy 2”, kategoria: seria.

 

Biblioteka: History.

Carl i Hamilton badają miecz i hełm krzyżowców, które datują się na ponad 900 lat wstecz. Potem podróżując do „miasta na wodzie”, dowiadują się jak i dlaczego Wenecja przyjęła świętego Marka za swojego patrona.

„Pokochaj swój nowy ogród”, kategoria: seria.

Biblioteka: Canal+ Domo.

Alan Titchmarsh pomaga właścicielom ogródków, które z różnych, często losowych przyczyn, uległy zaniedbaniu. Tym razem brytyjski mistrz zaprojektuje przydomową zieleń tak, by nawiązywała do lokalnej scenerii. Spełni też marzenie właścicieli o odrobinie egzotyki oraz zaprojektuje plac kreatywnych zabaw dla dzieci. Założy małe ogrody w stylu angielskim, nadmorskim, tropikalnym, dzikim i miejskim.

„Jak roboty uczą się człowieczeństwa”, kategoria: seria.

Biblioteka: Planete+.

Czy można nauczyć maszynę człowieczeństwa? Logicznego myślenia, odczuwania emocji, podejmowania decyzji? Jaki jest aktualny stan badań nad sztuczną inteligencją? Seria przybliża te zagadnienia w przystępny i wciągający sposób. Przewodnikiem po świecie robotów jest Chua Enlai, młody aktor, komik i pasjonat nowych technologii. Każdy odcinek poświęcony jest innemu aspektowi rozwoju robotyki.

„Małżeństwo warte miliony”, kategoria: seria.

Biblioteka: Lifetime.

21-letnia Brianna ma problemy z dopasowaniem się do otoczenia swojego zamożnego 61-letniego partnera, Billa. Katie mówi swojej córce, że spotyka się z Koltonem, jednym z kolegów dziewczyny.

„Najgroźniejsi seryjni mordercy”, kategoria: seria.

Biblioteka: Crime + Investigation.

Program przedstawia historie pięciu seryjnych zabójców – Teda Bundy'ego, Johna Wayne'a Gacy'ego, Jeffreya Dahmera, Mordercy znad Green River i Dusiciela BTK. Twórcy filmu rozważają, jak ich ofiarą mogło paść tyle osób, a oni pozostawali nieuchwytni.