Streszczenie
Głównym bohaterem historii, którą pisarz Patrick O'Brian umieścił w czasach wojen napoleońskich, jest waleczny komandor marynarki królewskiej "Lucky" Jack Aubrey, w którego rolę wcielił się Russell Crowe.
Komandorowi towarzyszy najlepszy przyjaciel, lekarz okrętowy dr Stephen Maturin. Ich fregata, nosząca nazwę Surprise, zostaje znienacka zaatakowana przez przeważające siły wroga. Mimo iż w czasie potyczki jednostka zostaje poważnie uszkodzona, a wielu członków załogi odnosi rany, komandor Jack Aubrey decyduje się na morderczy pościg przez dwa oceany, starając się za wszelką cenę przechwycić wrogi okręt. Gra toczy się o niezwykle wysoką stawkę, jaką jest dobre imię komandora. Jeśli uda mu się pokonać nieprzyjacielską jednostkę, zdobędzie rozgłos i sławę, jeśli nie, pogrąży siebie i swoją załogę.
Śledząc przygody bohaterów, widz odbywa pasjonującą morską podróż - od wybrzeży Brazylii przez burzliwe wody przylądka Horn, i dalej na południe ku śniegom i lodom Antarktydy aż po krańce świata i brzegi odległych wysp Galapagos (na których po raz pierwszy kręcono film fabularny).
Peter Weir nakręcił „Pana i władcę..." według własnego scenariusza napisanego wspólnie z Johnem Collee na podstawie książek Patricka O'Briana, które tworzą serię powieściową, nazwaną od nazwisk głównych bohaterów "Aubrey/Maturin" (w Polsce ukazały się pod tytułami: „Dowódca "Sophie"", „Komandor", „Dowództwo Na Mauritiusie" oraz „HMS Surprise".
Nagrody i nominacje:
Oscary 2004 r.:
- wygrana w kategorii: najlepsze zdjęcia (Russell Boyd);
- wygrana w kategorii: najlepszy montaż dźwięku (Richard King);
- nominacja w kategorii: najlepsza scenografia (William Sandell, Robert Gould);
- nominacja w kategorii: najlepsze kostiumy (Wendy Stites);
- nominacja w kategorii: najlepszy reżyser (Peter Weir);
- nominacja w kategorii: najlepszy montaż (Lee Smith);
- nominacja w kategorii: najlepsze charakteryzacja (Edouard F. Henriques, Yolanda Toussieng);
- nominacja w kategorii: najlepszy film (Samuel Goldwyn Jr., Peter Weir, Duncan Henderson);
- nominacja w kategorii: najlepszy dźwięk (Paul Massey, Doug Hemphill, Art Rochester);
- nominacja w kategorii: najlepsze efekty specjalne (Daniel Sudick, Stefen Fangmeier, Nathan McGuinness, Robert Stromberg).
Camerimage 2003 r.:
- nominacja do Złotej Żaby (Russell Boyd).
Złote Globy 2004 r.:
- nominacja w kategorii: najlepszy reżyser (Peter Weir);
- nominacja w kategorii: najlepszy film – dramat;
- nominacja w kategorii: najlepszy aktor w dramacie (Russell Crowe).
Recenzje
Dodaj swoją recenzję
-
Dodany przez Balek,
26-01-2004
Ten film jest dziwny, jeśli ktoś lubi P. Weira to może mu się nie spodobać, jeśli ktoś myśli, że to czysta komercha, może być tak samo zawiedziony. Niesamowite sceny bitewne, pewnie najlepsze jakiekolwiek nakręcono w historii kina oraz sentymentalne sceny na Glapagos (moje ulubione fragmenty). Można mieć lekki dysonans po tym filmie ale w sumie polecam. A historia opowiada dzieję kapitana Aubreya ścigającego się z Francuską fregatą.