Menu główne

Kino

To właśnie miłość

To właśnie miłość

(Love Actually)

Powrót
Ocena
 • Reżyseria: Richard Curtis
 • Produkcja: Wielka Brytania
 • Czas trwania: 135 min.
 • Data premiery: 21-11-2003
 • Rok produkcji: 2003
 • Dystrybutor: UIP
 • Gatunek: Komedia

Streszczenie

Niezapomniana, nieosiągalna, żałosna, ekscytująca, ekstatyczna, nieoczekiwana, niepożądana, niewygodna, niezrównana, niewytłumaczalna, nieelegancka. Miłość jest wszędzie. Premier (Hugh Grant) zakochujący się od pierwszego wejrzenia w jednej z pracownic swojego biura (Martine McCutcheon) już w kilka chwil po wejściu do siedziby przy 10 Downing Street. Pisarz (Colin Firth) uciekający na południe Francji, aby wyleczyć złamane serce i odnajdujący nad brzegiem jeziora nową miłość. Zamężna kobieta (Emma Thompson) podejrzewająca, że jej mąż (Alan Rickman) wymyka jej się z rąk. Młoda mężatka (Keira Knightley) błędnie interpretująca dystans jaki ma w stosunku do niej najlepszy przyjaciel jej męża? Uczeń pragnący zwrócić na siebie uwagę najbardziej nieosiągalnej dziewczyny w szkole. Owdowiały ojczym (Liam Neeson) usiłujący nawiązać kontakt z synem, którego prawie nie zna. Szukająca miłości pracownica biura (Laura Linney) zauroczona swoim kolegą z pracy. Starzejący się "wszystko widziałem, ale mało z tego pamiętam" gwiazdor rocka (Bill Nighy) pragnący na swój własny sposób, u zmierzchu kariery, powrócić na scenę... Miłość powoduje w życiu każdego z nich chaos. Życie i miłość mieszkańców Londynu przeplata się i osiąga zenit w wigilię Bożego Narodzenia - z romantycznymi, zabawnymi i słodko-gorzkimi tego konsekwencjami dla każdego, kto miał szczęście (albo nieszczęście) znaleźć się pod urokiem miłości.


Nominacje:

Złote Globy 2004 r.:
- nominacja w kategorii: najlepszy film – komedia lub musical;
- nominacja w kategorii: najlepszy scenariusz (Richard Curtis).

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
 • Dodany przez Marcin Kotowicz, 14-01-2004

  Chać Richard Curtis filmem To Właśnie Miłosć debiutuje jako reżyser, to nie jest on naturszczykiem w dziedzinie filmu. Wczyśniej dał się poznać jako autor scenariuszy m.in do Czterech wesel o pogrzebu, Nothing Hill i Dziennika Bridget Jones. Jednak pisanie scenariuszy a reżyseria to dwie zupełnie różne rzeczy. Jak się jednak okazuje, Curtis jest geniuszem i doskonale radzi sobie w tej nowej dla niego roli Ostatnio wychodziło sporo komedii romantycznych, jednak nie były one ani śmieszne, ani romantyczne. Wsumie to nic dziwnego , bo jest to gatunek stary jak samo kino, więc za wiele nie można juz wymyśleć. Richard Curtis tez miał chyba podobny problem i próbował stworzyć scenari=usze do kilku komedii(w filmie To właśniw miość mamy historie miłosne 10 par), ale tyle romantyzmu nie zdzierżyłby nawet najwytrwals\zy kinoman. Wzwiązku z tym połączył kilka historii w jedną całość i zrobił to z taką gracją i elegancją jaką moją chyba tylko Anglicy. Jako, że To właśnie miłość jest filmem brytyjskim i do tego komedią to oczywiście nie mogło w niej zabraknąć Hugh Granta-tym razem w roli premiera Wlk Brytanii(?!) Być może kiepski byłby z niego polityk ,ale jako bohater romansu jest właściwą osobą na właściwym miejscu-troszkę nieporadny, tragiczny-po prostu śmieszny. Poza Hugh Grantem w filmie możemy zobaczyc jeszcze plejadę innych gwiazd(Emma Thompson, Liam Neeson, Rowan Atkinson, Billy Bob Thornton, Akan Rickman) które świecą pełnym blaskiem. Jednak film To Właśnie miłość to nie tylko słodkie miłosne uniesienia.Nie brak tu równiez chwil smutnych. Sceną najbardziej wyciskającą łzy z oczu wrażliwych kinomanów jest niemy dialog między Juliet i przyjacielem jej męża-Markiem, który stojąc w drzwiach pokazuje Juliet wielkie kartonowe płachty z wyznaniem miłości. Zdaje on sobie jednak sprawę z tego, że jest to miłość bez szans na szczęśliwe zakończenie. Dodatkowym plusem filmu Richarda Curtisa są znakomite, dowcipne dialogi i naprawdę dobre zdjęcia Londynu, kojarzonego przez większość z nas z mgłą, deszczem i szarością. Tak więc jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu to naprawcie ten bład zabierając na niego swoje drugie połówki.

 • Dodany przez Anka, 16-02-2004

  Film mimo dość zagmatwanej fabuły jest w stanie zarówno rozśmieszyć jak i zauroczyć widza. Wśród przedstawionych historii każdy powinien odszukać czoś dla siebie. Od miłości zakazanej po nieograniczoną żadnymi barierami społecznymi. Polecam przede wszystkim osobom które chciałyby sie pośmiać.