Streszczenie
W 1999 roku w trakcie strzelaniny w Columbine High School w USA zginęło 15 osób. Czy musiało dojść do tragedii? Skąd fascynacja bronią, której ofiarami są sami Amerykanie? Czy odpowiedź o przyczyny nasilania się przemocy leży w łatwym dostępie do broni? Czy winni są politycy? Czy za ich działaniami stoi lobby związane z przemysłem zbrojeniowym?
Michael Moore: "Równie dobrze mogłem zrobić ten film dziesięć lat temu - nie jest to przecież film o Columbine, ani nawet o broni. Ameryka się nie zmieniła. Chodzi o naszą kulturę strachu i o to, jak ten strach popycha nas do przemocy, zarówno w kraju, jak i za granicą."
Ogromną wartość filmu docenili nie tylko krytycy. Jest to pierwszy na świecie film dokumentalny, który odniósł również ogromny sukces komercyjny - wszędzie, gdzie był wyświetlany. Tylko w Stanach Zjednoczonych „Zabawy Z Bronią" obejrzało 3,5 miliona widzów. Podobnie w Europie Zachodniej film cieszył się niezwykłą popularnością - w Niemczech i we Francji obejrzało go ponad dwa miliony widzów.
Nagrody i nominacje:
Oscary 2003 r.:
- wygrana w kategorii: najlepszy film dokumentalny (Michael Moore, Michael Donovan).
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2002 r.:
- przyznano Nagrodę Specjalną 55. Festiwalu w Cannes (Michael Moore);
- nominacja do Złotej Palmy (Michael Moore).
Cezary 2003 r.:
- wygrana w kategorii: najlepszy film zagraniczny (Michael Moore).
Recenzje
Dodaj swoją recenzję
-
Dodany przez killer,
13-09-2003
Film niezwykly. Oglądając go widz nie raz zada sobie pytanie czy "pełna swoboda" w kupnie broni rzeczywiście może chronić społeczeństwo przed niebezpieczeństwami ze strony innych ludzi. A może taka swoboda prowadzi do samozagłady? Przez wiele ludzi film jest krytykowany, przez innych - zachwalany. Każdy sam musi go ocenić pod kątem własnych przekonań. "Zabawy z bronią" naprawdę warto zobaczyć.