Menu główne

Kino

Zabawy z bronią

Zabawy z bronią

(Bowling for Columbine)

Powrót
Ocena
  • Reżyseria: Michael Moore
  • Produkcja: Kanada/USA/Niemcy
  • Czas trwania: 124 min.
  • Data premiery: 12-09-2003
  • Rok produkcji: 2002
  • Dystrybutor: SPI International Polska
  • Gatunek: Dokument

Streszczenie

W 1999 roku w trakcie strzelaniny w Columbine High School w USA zginęło 15 osób. Czy musiało dojść do tragedii? Skąd fascynacja bronią, której ofiarami są sami Amerykanie? Czy odpowiedź o przyczyny nasilania się przemocy leży w łatwym dostępie do broni? Czy winni są politycy? Czy za ich działaniami stoi lobby związane z przemysłem zbrojeniowym?

Michael Moore: "Równie dobrze mogłem zrobić ten film dziesięć lat temu - nie jest to przecież film o Columbine, ani nawet o broni. Ameryka się nie zmieniła. Chodzi o naszą kulturę strachu i o to, jak ten strach popycha nas do przemocy, zarówno w kraju, jak i za granicą."Ogromną wartość filmu docenili nie tylko krytycy. Jest to pierwszy na świecie film dokumentalny, który odniósł również ogromny sukces komercyjny - wszędzie, gdzie był wyświetlany. Tylko w Stanach Zjednoczonych „Zabawy Z Bronią" obejrzało 3,5 miliona widzów. Podobnie w Europie Zachodniej film cieszył się niezwykłą popularnością - w Niemczech i we Francji obejrzało go ponad dwa miliony widzów.Nagrody i nominacje:

Oscary 2003 r.:
- wygrana w kategorii: najlepszy film dokumentalny (Michael Moore, Michael Donovan).

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2002 r.:
- przyznano Nagrodę Specjalną 55. Festiwalu w Cannes (Michael Moore);
- nominacja do Złotej Palmy (Michael Moore).

Cezary 2003 r.:
- wygrana w kategorii: najlepszy film zagraniczny (Michael Moore).

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
  • Dodany przez killer, 13-09-2003

    Film niezwykly. Oglądając go widz nie raz zada sobie pytanie czy "pełna swoboda" w kupnie broni rzeczywiście może chronić społeczeństwo przed niebezpieczeństwami ze strony innych ludzi. A może taka swoboda prowadzi do samozagłady? Przez wiele ludzi film jest krytykowany, przez innych - zachwalany. Każdy sam musi go ocenić pod kątem własnych przekonań. "Zabawy z bronią" naprawdę warto zobaczyć.